mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Millennium – ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – BANK ZNÓW MUSI ODDAĆ!

Fundacja KupFranki.org

Millennium – ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – BANK ZNÓW MUSI ODDAĆ!

Polecamy uwadze wszystkich kredytobiorców sprawę sposobu kalkulacji  ubezpieczenia niskiego wkładu własnego w banku Millennium:

Podstawa wyliczenia składki = ([(wartość kredytu w PLN) / kurs kupna] * kurs sprzedaży) - 80% wartości nieruchomości, gdzie wartość kredytu w PLN = wartość kredytu w CHF * kurs sprzedaży.

Wynika z niego, że bank oblicza wysokość składki uwzględniając spread DWUKROTNIE z dużą szkodą dla Kredytobiorców i korzyścią dla siebie.

Więcej: szerszy materiał opracowany przez Maćka Samcika.

Polecamy Wszystkim kredytobiorcom walutowym, nie tylko klientom banku Millennium którzy zobligowani są do posiadania ubezpieczenia niskiego wkładu własnego o sprawdzenie sposobu kalkulacji jego wartości pod względem spreadu.

Kredytobiorcom Millennium  którzy mają to ubezpieczenie zaś  uprzejmie „donosimy” że mają prawo w dobrze pojętym swoim interesie zwrócić się do Banku Millennium z wnioskiem o korektę sposobu kalkulacji ubezpieczenia np. w poniższego zaproponowanego przez jednego z kredytobiorców:

Składka ubezpieczenia = (Kwota pozostała do spłaty w CHF * Kurs sprzedaży CHF) - 80% Wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu x 3% (czyli składka ubezpieczeniowa za trzy lata).

Z informacji które posiadamy oraz z opisywanych przez Maćka w artykule jasno wynika że bank kolejny raz zwraca pieniądze jednak jedynie tym którzy się o to zwrócą do banku.

Średnio to niestety świadczy o klasie banku, który widząc ewidentny swój błąd stosowanej kalkulacji kolejny raz nie podejmuje działań w stosunku do ogółu pokrzywdzonych kredytobiorców, z własnej inicjatywy. Świadomy swojego bezprawnego działania zwraca peniądze jedynie tym bardziej świadomym, zorientowanym, łupiąc na ubezpieczeniu innych.

Czekamy na reakcję UOKiK i KNF w tej sprawie.

KomentarzeKomentarze

 • woyteck
  woyteck 10.06.2010 20:21

  Takie wiadomości jak ta głęboko potwierdzają sens istnienia Fundacji KupFranki.org Ilu z nas dowiedziałoby się o tym z innych źródeł i nie pozwoliło nieświadomie dawać się naciągać bankowi, gdyby nie dowiedziało się o tym z tego serwisu? Zapewne garstka. Mamy kogoś, kto wspiera nas w nierównej walce z bankami, których niejako zakładnikami jesteśmy poprzez kredyty hipoteczne. Dlatego warto a wręcz należy wspierać fundację, by działała sprawnie dalej a koszty obsługi naszych kredytów były finalnie jak najniższe. 5 zł miesięcznie to w zasadzie żadne pieniądze (małe piwo na mieście). Dla większości z nas to różnica w kursie franka +/- 1-2 gr czyli kwota nieodczuwalna dla domowego budżetu. Sprawna działalność fundacji pozwala jednak na oszczędności sięgające setek a wręcz tysięcy złotych, jak w przypadku tego ubezpieczenia. Dlatego jeszcze raz powtarzam, wpierajmy fundację!

   
 • zuza1233
  zuza1233 16.06.2010 08:15

  popieram mojego przedmówcę, sama też dostałam takie pisemko i do głowy mi nie przyszło, że bank może sobie kalkulowac jak mu się podoba bezkarnie. ciekawe jakie mają wyjasnienie co do tego faktu. ręce opadają.

   
 • zuza1233
  zuza1233 17.06.2010 08:09

  wczoraj napisałam też do millennium żeby mi wyjaśnili jak wyliczali moją poprzednią - pierwszą składkę na pierwsze 36m-cy, pewnie jak coś to sprawa się przedawniła, bo umowa była w maju 2007, składka pobrana z konta 14.06.07, a moje zapytanie reklamacyjne złożone 15.06.10 Chociaż składka obowiązuje do końca czerwca 2010. jak myślicie sprawa jest na krawędzi przedawnienia? ale chyba inni mogą starać się o zwrot jak nie minęło jeszcze 3 lata? ja sie zgapiłam.

   
 • jozinzbazin
  jozinzbazin 17.06.2010 08:32

  nie koniecznie o ile ten wzór nie bardzo powinien być aplikowany do nowej składki, o tyle do pierwszej ma jeszcze jakieś uzasadnienie, ponieważ za pierwszym razem spread był policzony tylko raz. chociaż spróbować warto. też to rozważałem ale w pierwszej kolejności postanowiłem odzyskać niesłusznie pobraną część nowej składki. jeżeli uda mi się ją odzyskać, to warto spróbować powalczyć o zwrot części tej pobranej 3 lata temu.

   
 • wadi9
  wadi9 22.06.2010 22:46

  a ja miałbym pewne wątpliwości odnośnie małego szczegółu - bank nie podaje wzoru na wysokość składki tylko podstawy do jej wyliczenia - a od jakiegoś czasu to ubezpieczenie wynosi 3,5% - można to sprawdzić zarówno na stronie millenium jak i w warunkach do kredytu jeżeli ktoś taki ma. Dlatego też zastanawiam się na ile ta "wygrana" batalia miała miejsce - bo na wielu stronach jest ona opisana tymi samymi słowami dotyczącymi tej samej osoby, niestety z powtarzanym ciągle wzorem - którego w takiej formie w millenium nie mają, oraz błędnie podanym oprocentowaniem. proszę o jakieś konkretne fakty bo mój deadline to 31.VII i jestem tym tematem żywo zainteresowany - pozdrawiam

   
 • jozinzbazin
  jozinzbazin 23.06.2010 09:13

  1. oprocentowanie nie jest błędne. w zasadzie % zależy od momentu kiedy podpisywałeś umowę kredytową, ale skoro piszesz że 31 mijają 3 lata to Twoje % powinno wynosić 3. wczytaj się w swoje dokumenty, znajdziesz tam informację (chyba w regulaminie) że oprocentowanie dla ubezpieczenia niskiego wkładu własnego na kolejne okresy rozliczeniowe powinno wynosić tyle ile wynosiło w dniu podpisania umowy kredytowej czyli w Twoim przypadku najprawdopodobniej 3% 2. wzór na który powołuje się wspomniany "wygrany" znajduje się w aktualnym regulaminie który jest dostępny na stronie www banku sugeruje zapoznać się ze wszystkimi dokumentami w pierwszej kolejności: umowa kredytowa, cennik na dzień zawarcia umowy kredytowej, regulamin na dzień zawarcia umowy kredytowej, regulamin aktualny.

   
 • wadi9
  wadi9 23.06.2010 11:02

  ok - zapoznałem się ze swoimi dokumentami zanim tu coś napisałem i przechodząc do szczegółów - zarówno w moim egzemplarzu regulaminu jak i w tym dostępnym na stronie millenium jest wzór tylko na podstawę wyliczenia opłaty (wysokość tej opłaty zawarta jest w cenniku), przy czym w regulaminie mowa jest o refinansowaniu kosztów ubezpieczenia i nie mam pewności czy użyty termin refinansowanie, sugerujący zwrot bankowi poniesionych przez nich kosztów na nasze ubezpieczenie, można bezpośrednio przenieść na sytuację w której sami będziemy musieli zapłacić to ubezpieczenie). Należy zauważyć że dostępny obecnie regulamin dotyczy wyłącznie kredytów w PLN i zniknęło pojęcie "indeksowany kursem waluty obcej". Te zawiłości zawarte są w regulaminie par.7 pkt 6. Te 0,5% jest na pewno istotne, ale nie wiem czy nie będzie z tym tak jak z bezpłatnym kontem Premium które w nowym cenniku jest za 15PLN, tak więc mam wielką nadzieję, że da się z nimi wygrać zarówno w kwestji podwójnego spreadu jak i tego 0,5% ale to się dopiero okaże . Bankowych regulaminów nie piszą idioci czy ludzie z callcenter tylko cwaniaki którzy liczą, że w razie wątpliwości nie każdemu będzie się chciało iść z bankiem do sądu

   
 • jozinzbazin
  jozinzbazin 23.06.2010 13:49

  polecam wejść na forum i przeczytać ten temat http://kupfranki.pl/networks/forum/thread.10175 tam znajdziesz odpowiedzi na większość swoich pytań łącznie z długą dyskusją na temat czy 3% czy 3,5 %

   
 • qwertyasdf
  qwertyasdf 26.06.2010 20:18

  Ja potwierdzam ze millenium uznaje reklamacje z podwojnie naliczony spread - dostalem zwrot

   
 • zuza1233
  zuza1233 27.06.2010 11:05

  ja też potwięrdzam, dzięki portalowi znów mam oszczędności, którymi się z nim podzielę poniżej kawałek odpowiedzi z millennium, " Uprzejmie informujemy, że Bank podjął indywidualną decyzję w kwestii przeliczenia składki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego na kolejny 36-cio miesięczny okres według wzoru: Kwota kredytu w PLN - 80% wartości nieruchomości x 3%"

   
 • jozinzbazin
  jozinzbazin 28.06.2010 08:53

  hmm a ja czekam już 3 tygodnie od złożenia reklamacji i do tej pory brak odzewu jak składaliście reklamacje? przez strone inter. czy w oddziale? po jakim czasie dostaliście odpowiedź?

   
 • qwertyasdf
  qwertyasdf 28.06.2010 15:40

  Przez millenet, standardowo maja 14 dni na rozpatrzenie, jakby co to dzwon na infolinie i pytaj po numerze reklamacji - wmoim przypadku uznali i udjeli jakies 800 PLN od tego co chcieli na poczatku, lepsze to niz nic

   
 • jozinzbazin
  jozinzbazin 29.06.2010 09:00

  a czy ktoś się orientuje jak to jest w przypadku banków jeżeli nie ma odpowiedzi na reklamacje w określonym terminie? o ile mi wiadomo przy sprzedaży konsumenckiej po 14 dniach od daty złożenia reklamacji, jeżeli nie ma na nią odpowiedzi to uznaje się ją za rozpatrzoną pozytywnie. jednak w przypadku banków jest troche inaczej. zgodnie z "dobrymi praktykami bankowymi"(chyba tak to sie nazywa) bank ma zdaje się 30 dni na odpowiedź na reklamację. i teraz pytanie: co w przypadku jeżeli w reklamacji napisałem że oczekuje odpowiedzi w ciągu 14 dni od daty jej złożeni a bank do tej pory nie odpowiedział? jeżeli jest ktoś kto zna się na prawie bankowym, to bardzo proszę o odpowiedź.

   
 • zuza1233
  zuza1233 30.06.2010 08:37

  Mi odpisali przez stronę Millenetu w niespełna 14 dni, jest jeszcze jedna kwestia z jakiego dnia biorą wartość kredytu w pln? ktoś może wie? czy to jest z dnia pobrania składki jak mi się wydaje?. Jeżeli tak to znowu pobrali sobie w moim przpadku więcej niż powinni. Już napisałam prośbę o wyjaśnienie, teraz będę im patrzeć na ręce za każdym razem. Ostatnio dostałam certyfikat mini z pediatrii to teraz z bankowości poćwiczę

   
 • qwertyasdf
  qwertyasdf 30.06.2010 15:59

  Cos kolo tego - ja dostalem pismo w kwietniu i mialem policzone tak mniej wiecej po kwietniowym kursie.

   
 • zuza1233
  zuza1233 30.06.2010 16:12

  to co sobie wyliczyli też mi podali 2 tygodnie wcześniej, później ustawili jako zlecenie i taka sama kwota wyszła, ale nie wiem z jakiego dnia to sobie biorą i z czego to wynika. na dzień pobrania skłądki ta kwota była zawyżona.

   
 • jozinzbazin
  jozinzbazin 01.07.2010 14:45

  kurs na ostatni dzień miesiąca obowiązywania składki ubezpieczenia niskiego wkładu. np jak podpisaliście umowe w maju 2007 to kurs na nową składkę jest brany z 31 kwietnia 2010

   
 • zuza1233
  zuza1233 02.07.2010 09:03

  umowę podpisałam w kwietniu 07 , a nową składkę na kolejne 36 m-cy kazali mi uiścić do 30 czerwca 2010, przemnożyłam wartość kredytu przez kursy sprzedaży archiwalne na 30/31 kwietnia, maja i czerwca i za każdym razem wyszło mi mniej niż pobrali średnio 150-200 zł. jakaś podpowiedź?

   
 • jozinzbazin
  jozinzbazin 06.07.2010 13:59

  cyt. z regulaminu z 2007 roku: "2) dla kredytów w walucie obcej, dla celów wyliczenia opłaty przyjmowana jest kwota udzielonego kredytu wyrażona w PLN wyliczona według wartości kursów waluty obcej według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku: a) w pierwszym dniu roboczym miesiąca, w którym sporządzona została umowa kredytu – w przypadku nowych kredytów, b) w ostatnim dniu roboczym miesiąca ochrony ubezpieczeniowej – w przypadku przedłużenia ochrony na okres kolejnych 36 miesięcy, "

   
 • gobowski
  gobowski 06.07.2010 22:10

  Czy ktoś, komu udało się odzyskać "podwójny spread" może opisać krótko argumenty użyte przy formułowaniu reklamacji? Sam jestem w takiej sytuacji. Brzmi to pięknie, ale trudno mi uwierzyć w bezproblemowy zwrot tylko i wyłącznie na podstawie prostego stwierdzenia-naliczone nielogicznie, naciągnie klienta, itp. - bez konkretnego argumentu bank z pewnością będzie uciekał od odpowiedzialności. Podsumowując: formułując wniosek reklamacyjny warto mieć ustaloną strategie, tylko jaką?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 06.07.2010 23:17

  @gobowski Polecam uwadze wszystkim kredytobiorcom Millennium którzy posiadają ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. http://kupfranki.pl/networks/files/file.25540 Zachęcam departament kredytów hipotecznych banku Millennium i oczywiście Pana Prezesa Kota do systemowego załatwienia problemu sposobu kalkulacji składek niskiego wkładu własnego. Może tym razem bank w trosce o swoją reputację wyjdzie na przeciw problemowi i to on zada sobie trud poinformowania Klientów o swoim błędzie i zwrocie z tego tytułu. Nawet nie muszę mówić jak ładnie będzie to wyglądało w oczach jego Klientów...

   
 • wadi9
  wadi9 13.07.2010 16:00

  witam ponownie - a ja mam taką inf. że dzisiaj dostałem pismo z banku o wysokości tego ubezpieczenia - termin był na 30.06 a kasę pobiorą 30.07 i muszę powiedzieć, że podana w piśmie kwota wygląda na wyliczoną bez podwójnego spreadu - (kurs z 30.06 X saldo kredytu na 30.o6 - kwota podana w umowie tzn. te 80%) X 3%. Liczyłem ze 3 razy i wychodzi w zaokrągleniu do 1 PLN dokładnie ta kwota. Wygląda na to że może doszli do wniosku że trzeba te naliczenia poprawić a nie czekać na falę reklamacji. PS. i tak kwota wyszła 3x większa jak w momencie uruchomienia kredytu - to zapchlone ryzyko kursowe ma jak się okazuje wpływ nie tylko na ratę ale też na inne koszty - a o tym nie uprzedzali.

   
 • CHiFek
  CHiFek 06.08.2010 09:33

  Warto pamiętać, że przy ubieganiu się o zwrot nadpłąconej kwoty z tytułu niskiego wkładu własnego, przysługuje też zwrot kwoty wynikającej z naliczenia odsetek ustawowych od tej kwoty. Bank sam z siebie Wam nie zwróci za odsetki. W moim przypadku musiałem się dodatkowo o ten zwrot upomnieć, ale oddali.

   
 • ems1975
  ems1975 31.08.2010 20:36

  Ponizsze pytanie juz zadałem na innym portalu ale pozostało bez odzewu " Trzy lata temu zaciągnąłem kredyt na 110% wartości nieruchomości - powiedzmy że dostałem 258tys zł (oczywiście w CHF). Mieszkanie kosztowało ok 230 tys, rzeczoznawca z Banku Millennium wycenił mieszkanie na ok 235 tys zł (tak nam zrobił dobrze, żeby na pewno dali kredyt). Za pozostałe ok 30 tys wykonaliśmy remont mieszkania udokumentowany zdjęciami przesłanymi do Banku. Teraz, po 3 latach nadeszła pora na zapłacenie składki od NWW. Bank przy wyliczaniu składki za wartość mieszkania przyjął 258 tys zł czyli pełną kwotę kredytu. Wyszło do zapłaty 4750 zł (zapłacono) Pan doradca z Banku zaproponował ponowną wycenę mieszkania przez rzeczoznawcę. Jeżeli mieszkanie zyskało na wartości to tych parę groszy bank zwróci. Koszt wyceny to 480zł. OK . Są koszty ale jest możliwość odzyskania kwoty większej (no i kurs franka spadał radośnie) Nowa wycena nieruchomości to 252 tys czyli mniej niż Bank przyjął przy wyliczaniu składki ale więcej niż wycenił mieszkanie rzeczoznawca trzy lata temu. Efekt: powinienem dopłacić 200 zł do pobranej składki od NWW oraz oczywiście 200 zł za aneks do umowy. Nie muszę chyba pisać jak bardzo z małżonką jesteśmy wk****ni. Pytanie: Jaką wartość Bank powinien przyjąć przy wyliczaniu składki. Wycenę rzeczoznawcy z dnia udzielania kredytu czy kwotę kredytu jaką otrzymaliśmy czyli 110% wartości zakupionej nieruchomości? "

   
 • pranie
  pranie 31.08.2010 21:02

  Ems1975 Ja to widzę tak. Bank udzielił wam kredytu indeksowanego w walucie. Wartość nieruchomości która ją zabezpiecza jest w złotówkach. Zatem ubezpieczenie pokrywa różnicę między twoim kredytem określanym we frankach a ceną mieszkania wg. wyceny wyrażoną w złotówkach. Stąd myślę że podstawę do określenia wysokości składki powinna stanowić właśnie ta różnica. Jeżeli wasza nieruchomość wg nowej wyceny przekraczałaby kwotę wypłaconego kredytu w PLN (258 000) to lepszy byłby wasz wskaźnik LtV (wartość kredytu do wartości nieruchomości) i ubezpieczenie byłoby niższe. Natomiast w sytuacji kiedy tak jak piszesz wyniosła 252 000 to wskaźnik ten uległ pogorszeniu, zatem ubezpieczenie wzrosło bo i różnica większa między wartością zobowiązania kredytowego wyrażonego we frankach do aktualnej ceny nieruchomości go zabezpieczającej.

   
 • jacekd
  jacekd 08.09.2010 12:17

  Witam, jako "świeży" członek tej społeczności pozwolę sobie na prośbę o ocenienie treści informacji, jaką dostałem drogą elektroniczną od banku Millennium: Szanowny Panie, uprzejmie informuję, że zgodnie z Regulaminem kredytowania osób fizycznych w ramach usług bankowości hipotecznej w Banku Millennium S.A. Pańska składka ubezpieczenia niskiego wkładu własnego zostanie wyliczona zgodnie ze wzorem: (saldo kredytu w PLN - 80% wartości nieruchomości) * 3% przy czym saldo w PLN = saldo w CHF * kurs sprzedaży. Co mam o tym sądzić? Z góry dzięki!

   
 • dawson
  dawson 14.09.2010 15:24

  mam pytanie jezeli zabezpieczeniem glownym jest hipoteka (dla kredytu np na 100%) i dodatkowo wystepuje zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia niskiego wkladu to czy wg Was nie jest to nadmierne zabezpieczenie sie banku, a koszty w koncu ponosi kredytobiorca ? wg mnie w takim przypadku, hipoteka powinna zabepieczac 80% kwoty udzielonego kredytu ?

   
 • dawson
  dawson 17.09.2010 10:14

  a tak przy okazji, czy ktos z Was juz dokonal splaty ubezpieczenia bez bankowego kursu sprzedazy tj bezposrednio kupujac CHF w kantorze i wplacajac je na konto bankowe celem splaty skladki ubezpieczenia ?

   
 • 12ppp12
  12ppp12 13.01.2011 20:05

  Mam wątpliwości co do sposobu wyliczania składki za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego za pierwszy okres ubezpieczenia tj. płatnej przy uruchomieniu kredytu. Nie bardzo mogę się doliczyć jak Bank Millennium ją obliczył. Tak na mój rozum to powinien wziąść pod uwagę kwotę kredytu w PLN przelaną na konto jako środki na zakup lokalu. Wszelkie przeliczenia na CHF i z powrotem na PLN sztucznie podnoszą podstawę do wyliczenia składki. A co na to goście forum?

   
 • stefan.burczymucha
  stefan.burczymucha 25.01.2011 12:40

  Ja próbuje opcję z dodatkowym zabezpieczeniem. Składam wniosek o zmianę w kredycie i zamianę zabezpieczenia w postaci Ubezpieczenia niskiego Wkładu na obciążenie hipoteki nieruchomości osoby nie będącej kredytobiorcą. Jest to możliwe wg regulaminu, osoba się oczywiście zgadza Dam znać.

   
 • norberto
  norberto 29.01.2011 20:02

  Uprzejmie poproszę o pomoc i informację czy następujący wzór do wyliczenia składki niskiego wkładu : "Podstawa wyliczenia opłaty= (kwota kredytu w walucie * kurs sprzedaży dewiz)-80% wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu*3% " jest prawidłowy i zgodny ze wzorem opublikowanym na portalu kupfranki.pl ? Wydaje mi się, że "kwota kredytu w walucie" to nie to samo co "pozostała kwota kredytu w walucie" ?

   
 • kamila.li
  kamila.li 06.04.2011 10:38

  Proszę o wsparcie, bo nie mogę pogodzić się z koniecznością zapłaty ubezpieczenia niskiego wkładu własnego w wysokości ponad 13 tys. zł.!!! W lutym dostaliśmy pismo z szacunkową wartością kwoty ubezpieczenia. Poprosiłam bank o podanie wzoru wg którego wyliczyli taką składkę a przy okazji o podanie wzoru, wg którego naliczyli wysokość składki 3 lata temu (zapłacone kwota to 4500 zł) - przy zaciąganiu kredytu. W odpowiedzi dostałam wzór sprzed 3 lat: kwota kredytu w PLN x (kurs sprzedaży/ kurs kupna) - 80% wartości nieruchomości x 3%. Jednocześnie zostałam poinformowana, ze ponowne przeliczenie składki nastąpi w dniu 28.04.2011 r. wg wzoru: saldo kredytu w PLN - 80% wartości nieruchomości x 3%. Z tego co się zorientowałam rozumiem, że o ile 3 lata temu został mi podwójnie naliczony spread o tyle obecnie wzór jest najpewniej prawidłowy, tylko dlaczego za każdym razem już na starcie przeliczają saldo kredytu na PLN, skoro jest w CHF? No i czy rzeczywiście mam już związane ręce i muszę to 13 tys zł zapłacić?

   
 • kupfranki
  kupfranki 06.04.2011 11:50

  @kamila.li Powyższa kalkulacja jest poprawna z punktu widzenia banku. Ponieważ bank pobiera składkę ubezpieczeniową w PLN bo ta waluta obowiązuje w Polsce dla składek ubezpieczeniowych. Aby ją sobie a raczej Pani obliczyć musi przeliczyć wszystko na PLN. W tym punkcie widzenia bank jakoby gwarantuje sobie korzyści spreadowe również elemencie jakim jest składka ubezpieczeniowa, stosując we wzorze cenę sprzedaży waluty w BM. Oczywiście bardziej fair byłoby zastosowanie kursu średniego NBP nie mówiąc o kursie kupna stosowanego choćby w dniu kalkulacji wysokości składki. Co można zrobić? Jeżeli ma Pani podpisany aneks i samodzielnie spłaca raty kredytu frankami to można powalczyć aby BM uznał kurs średni NBP jako mnożnik zamiast kursu sprzedaży. Kwestionować wartość nieruchomości. Nowa wycena, wyższa wartość, niższa składka. Ale trzeba być pewnym że realna wartość nieruchomości jest większa niż wskazana przez BM. W perspektywie kolejnych 3 lat przy znacznym osłabieniu CHF (realny poziom moim skromnym zdaniem 2,5-2,65) nadpłacić część kredytu. Ten wzór jest i tak o niebo lepszy od znacznie bardziej bijącego po kieszeni klientów tego który stosował BM jeszcze kilka miesięcy temu a z którego wycofał się rakiem m.in po naszych interwencjach. Realnie powalczyć można o kurs średni NBP jako odnośnik obiektywny dla zmiany kursu waluty w czasie. Powodzenia

   
 • kamila.li
  kamila.li 06.04.2011 13:50

  Dziękuję za odpowiedź. Nie mniej jednak nie spłacam samodzielnie rat kredytu frankami a nowa wycena nieruchomości pewnie też nic nie da, bo wartość mieszkania w tym czasie na pewno nie wzrosła na tyle, żeby było warto. W związku z tym chyba rzeczywiście zapłacę i zapłaczę Ale wcześniej złożę wniosek o zastosowanie we wzorze kursu średniego NBP zamiast kursu sprzedaży ... nie mam nic do stracenia. Dziękuję!

   
 • topiq77
  topiq77 21.04.2011 10:48

  Witam. A ja się pogubiłem w tym wzorze, ponieważ w piśmie z marca podano mi kwotę składki za 3 lata około 3200 zł, czyli mniej więcej tyle ile wychodzi z wzoru "poprawionego", natomiast w placówce banku dostałem na kartce wzór "stary" czyli naliczający 2 x spread. Póki co poczekam na ostateczne pismo i kwotę, dopiero będę walczył o swoje. Zdumiał mnie fakt, że 3 lata temu zapłaciłem 1100 zł składki a dziś ta kwota pomimo spłaty już części kredytu jest 3 razy większa a kurs CHF wzrósł o 1/3. Pytanie do kamila.li, czy złożenie wniosku o zastosowanie średniego kursu NBP się powiodło? Przez 3 lata raczej nieruchomości nie wzrosły na tyle, bo opłacalna była ponowna wycena. Innych nieruchomości nie chcę blokować hipoteką. Niestety rozłożyć na raty tej kwoty też się nie da. Pozostaje płacić i płakać, bo niestety w naszym kraju jest chyba przyzwolenie na obecne praktyki banków. Podwójne, ba potrójne zabezpieczenie kredytu przez banki jest absurdem, mało że mieszkanie ma hipotekę, ubezpiecza jeszcze niski wkład, to ubezpieczenie na życie jest z cesją środków na bank i jeszcze nie można sobie wybrać ubezpieczyciela, tylko narzuca go nam bank. Skoro ja płacę składki to ja powinienem mieć wybór. Pozdrawiam.

   
 • kamila.li
  kamila.li 21.04.2011 12:07

  Jak było do przewidzenia, nie zgodzili się na zastosowanie we wzorze średniego kursu NBP . Nie przychylili się również do prośby rozłożenia tej kwoty na raty. Zastanawiam się nad złożeniem jeszcze jednego pisma- z prośbą o zastosowanie chociaż ICH średniego kursu, bo dostałam już pismo, w którym naliczyli mi kwotę 12815,00 zł do zapłaty 19.04 Sama już nie wiem..

   
 • Radzio
  Radzio 22.04.2011 11:09

  czy ktoś już próbował dowiadywać się czy ponoszenie składki przez kredytobiorcę gdy nie jest on stroną umowy ubezpieczenia jest niedozwolone tzn. jest to klauzula niedozwolona? jest ona podana na tej stronie http://prawa-konsumenta.wieszjak.pl/umowy/84078,Niedozwolone-klauzule-umowne-wystepujace-w-umowach-o-kredyt-hipoteczny.html lecz nie ma tam odwołania do prawomocnego wyroku bez którego mało da się zrobić,

   
 • topiq77
  topiq77 26.04.2011 11:41

  Witam. A ja dostałem odpowiedź z banku na temat stosowanego przez nich wzoru do obliczania składki. Co ciekawe, w placówce banku nadal dysponują starym wzorem, natomiast w odpowiedzi na mój mail otrzymałem wzór: Składka ubezpieczenia = (Kwota pozostała do spłaty w CHF * Kurs sprzedaży CHF) - 80% Wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu x 3% (czyli składka ubezpieczeniowa za trzy lata). Więc jednak coś ruszyło w temacie. Liczyłem parę razy, zgadza się. Niestety nieszczęsny frank trzyma grubo ponad 3 zł. Jak brałem kredyt był ledwo na poziomie 2,12 zł. Dowiedziałem się też, że blokują konto do obsługi kredytu, na które wpływa pensja żony. Nie ma możliwości nie zapłacić tej składki, bo i tak trzeba tam przelewać na ratę kredytu. Jedyna chyba nadzieja w tym, o czym wspomina wyżej Radzio. Niestety też nic nie słyszałem o wyroku w tej sprawie.

   
 • artex4
  artex4 27.04.2011 21:18

  Witam. przeliczyłem wg wzoru i wychodzi mi na minusie - gdzie jest błąd składka ubezpieczenia = (do spłaty *kurs)282630 zł - (80% wartościnieruchomości)323680 zł = -41050*3% = - 1231,5 ?

   
 • kamila.li
  kamila.li 09.05.2011 11:40

  Ja również byłabym zainteresowana tym wyrokiem, niestety nie mam żadnych informacji. Mam w umowie na sztywno wpisaną firmę ubezpieczeniową ( u której teoretycznie bank ubezpiecza mój niski wkład własny) jednak obecnie bank zmienił ubezpieczyciela a ja wobec tego nowego nie mam już żadnych zobowiązań... teoretycznie. Kiedy poruszyłam tą kwestię z prawnikiem powiedział, że nie ma sensu tego ruszać, bo to by było "naciągane". Wszak nie kwestionuję samej opłaty z tyt. ubezp. nisk.wkł. włas. tylko jej wysokość, więc odpuściłam... ale teraz, kiedy z konta zniknęło mi 13 tys. zł jestem w stanie podjąć każdy temat. Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek podstawy do zakwestionowania tej opłaty z tyt. zmiany ubezpieczyciela - dajcie proszę znać

   
 • sedek121
  sedek121 08.06.2011 13:19

  Witam, po przeczytaniu waszych postów proszę o informację, kiedy należy złożyć reklamację dotyczącą wysokości składki ubezpieczenia niskiego składu własnego. Dzisiaj dostałem pismo przewodnie z banku (termin zapłacenia składki koniec lipca br.) i nie analizowałem je zbyt dogłębnie, ale gdyby była taka konieczność , należy złożyć reklamację po zapłaceniu składki, czy tez teraz opierając się na powyzej wymienionym piśmie?

   
 • common
  common 05.07.2011 14:01

  otrzymałem z BM pismo odnośnie składki za kolejny okres ale za cholere nie mogę jej w żaden sposób wyliczyć. Kredyt z 2008 roku. Kwota 260k PLN w CHF. Wartośc nieruchomości 295008PLN. Na 31 maja wyszło im blisko 5tys PLN UNW. Niestety chyba jestem za słaba z matematyki ale za nic nie mogę te wyliczyc i sprawdzić.Proszę o pomoc w tej sprawie.Dziękuje

   
 • grayna.cielakaczmarczyk
  grayna.cielakaczmarczyk 11.07.2011 16:48

  ja mam sytuację naprawdę patową. Kredyt z 2008r., kwota 350000PLN w CHF .Wyliczono mi składkę na 7600PLN. Zrobiłam ponowną wycenę - wartość nieruchomości wzrosła do 500000PLN z 365000PLN ale to i tak nie pomogło.Z pisma banu wynika, że nie ma podwójnego spreadu. Czekam na decyzję banku chociaż moje konto jest już obciążone. Jutro zamierzam iść do kierownika oddziału banku i rozmawiać a raczej negocjować. proszę o pomoc w wyliczeniu bo naprawdę nie wiem już jak to się liczy. Dzięki

   
 • piterek
  piterek 12.07.2011 11:07

  mnie bank na pytanie wg jakiego wzoru wylicza skladke odpisal tak: Podstawa wyliczenia opłaty = (saldo kapitału w PLN - 80% wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu) * 3% przy czym saldo kapitału w PLN = saldo w CHF * kurs sprzedaży wiec wyglada ze jest ok. zobaczymy jak to sie sprawdzi w praktyce.

   
 • lemi83
  lemi83 08.08.2011 17:03

  ja dzisiaj dostałam odpowiedź banku Informujemy, że do wyliczenia pierwszej składki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego została przyjęta kwota kredytu w PLN z umowy oraz kursy waluty obcej według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku w pierwszym dniu roboczym miesiąca, w którym sporządzona została umowa kredytu. Opłata dotycząca refinansowania kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu własnego określona jest w cenniku obowiązującym w dniu zawarcia umowy kredytu, tj. 3%. Podstawa wyliczenia opłaty = [(kwota kredytu w PLN / kurs kupna dewiz) * kurs sprzedaży dewiz] – 80% wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu Przeliczenie przez kurs kupna i kurs sprzedaży waluty przy kredycie indeksowanym jest właściwe w celu ustalenia zadłużenia po uruchomieniu i co za tym idzie właściwej kwoty ubezpieczenia. Przypominamy, bowiem, że kredyt wypłacany jest po kursie kupna, a spłacany według kursu sprzedaży waluty. Tak, więc po uruchomieniu kredytu jego wartość wzrasta w stosunku do kwoty w PLN z umowy. W związku z tym nie możemy tu mówić o podwójnym spreadzie, gdyż kwota kredytu podstawiana do wzoru jest podana w PLN. W związku z powyższym Bank nie ma podstaw do ponownego przeliczenia składki ubezpieczenia pobranej za pierwszy 36-o miesięczny okres trwania ochrony ubezpieczeniowej. Wyrażamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia będą wystarczające. Z poważaniem Adam Klimuk Wydział Reklamacji

   

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

O blogu

Fundacja KupFranki.org powstała dla realizacji potrzeb zgłaszanych przez społeczność inicjatywy KupFranki.pl - zrzeszającej obecnie kilkanaście tysięcy rodzin zadłużonych w walutach obcych, głównie z tytułu kredytów hipotecznych. Jest organizacją konsumencką dedykowaną ochronie praw obecnych i przyszłych klientów banków oraz instytucji finansowych. Fundacja KupFranki.org ul. Rubież 46, 61-612 Poznań konto: 87249000050000450061700803

O autorze

kupfranki
kupfranki
 • Dołączył(a): 01.07.2009
 • Posty napisane: 9
 • Otrzymane komentarze: 254
 • Komentarze: 54
 • Ostatni post: 01.11.2015

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18355

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)