mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Pozew zbiorowy przeciwko Raiffeisen Bank Polska SA (Raiffeisen Polbank)

Fundacja KupFranki.org

Pozew zbiorowy przeciwko Raiffeisen Bank Polska SA (Raiffeisen Polbank)

Kolejny pozew zbiorowy w sprawie kredytów walutowych

Fundacja KupFranki.org przygotowała kolejny w tym roku pozew zbiorowy przeciwko instytucji bankowej. Tym razem sprawa dotyczy Raiffeisen Bank Polska SA i nieprawidłowości przy obliczaniu rat kredytów walutowych.

Jeżeli posiadają Państwo kredyt walutowy w Raiffeisen Bank Polska SA czy byłym Polbanku, zachęcamy do przystąpienia do pozwu. Będziemy również wdzięczni za przekazanie tej wiadomości rodzinie lub znajomym, którzy posiadają kredyt we wskazanym banku.

Podstawowe żądanie pozwu:

▪ unieważnienie klauzuli przeliczeń kursowych.

Oczekiwany efekt:

▪ zwrot przez Raiffeisen wszystkich środków, które uzyskał dzięki zawyżonemu spreadowi walutowemu.

Planowany termin złożenia pozwu:

▪ styczeń 2015 r.

Jak przystąpić do pozwu?

Szczegółowe informacje na temat pozwu zbiorowego:

1) Koncepcja pozwu

2) Lista dokumentów

3) Koszty, wynagrodzenie dla kancelarii prowadzącej pozew

4) Formularz zgłoszeniowy (podpisany skan prosimy kierować na adres mailowy: fundacjakupfranki@gmail.com) 

KomentarzeKomentarze

 • Senser
  Senser 25.11.2014 17:53

  Koncepcja jest może i ciekawa. Ale oczywiście są spore wątpliwości co do rzetelności zaangażowanej Kancelarii - oczywiście jak na kupfranki przystało - nie wiadomo jakiej... Co takiego budzi te wątpliwości? Bardzo kluczowa sprawa. Kancelaria owa, bardzo skrzętnie zabezpieczyła swoje dochody. Nie ma żadnego umocowania w ryzyku przegranego procesu. Płaczesz i płacisz, jak w Polbanku. Układ jest jasny przy wynagrodzeniu success fee. Owszem, jak wygramy musimy odpalić jeszcze %....a jak przegramy baju bongo wynagrodzenie..... Jestem przedstawicielem pozwu zbiorowego przeciwko znanemu portalowi, w którym wzięło udział 600 osób. Fakt chodziło o mocno inną kwotę - ale bez przesady, czy prawnik napracuje się więcej nad sprawą za 100 czy za 100000 zł? Pióro waży zawsze tak samo. Dlatego też sądzę, że koszty są mocno dyskusyjne i zarazem sowite już te same gwarantowane, % od wygranej, rozumie... Ale jak widać Kancelaria nie jest w tym zakresie aż tak optymistyczna, skoro woli zgolić członków dość mocno już na początku a % jeszcze od wygranej. Taki pozew, do pierwszej rozprawy może się potoczyć 3 lata - taki okres minął od złożenia pozwu do tylko pierwszej rozprawy, tak było w sprawie której przewodzę. O tym się również z pisma nie dowiadujemy. A biorąc pod uwagę możliwości ekonomiczne Banku walka będzie do ostatniej deski odwoławczej. W ogóle mało jest o czarnym scenariuszu... Mowa jest o ugodzie... Pamiętajcie drodzy użytkownicy że poza kilkom złotymi jakie można zaoszczędzić dzięki temu, że Przedstawicielem pozwu będzie Rzecznik to tracicie praktycznie kontrole nad pozwem. Dla Kancelarii kluczowe będzie ugadywanie się z rzecznikiem praw konsumenta a Kancelarią - I Kancelaria i Rzecznik może mieć różne od poszkodowanych interesy, ale jeśli rzecznik na ugodę się zgodzi to ona będzie zawarta na warunkach jakie sobie zażyczy. Styl zorganizowana tej sprawy mnie nie zaskakuje jak na głównego organizatora tej sprawy.

   
 • shodan
  shodan 25.11.2014 18:06

  Proszę o informację ile osób przesłało już formularze zgłoszeniowe

   
 • malukins
  malukins 25.11.2014 18:07

  Witam według mnie powinien być % od ugranej kwoty np 3-5% to bardziej zachęci i zmobilizuje Kancelarię a tak będą się sądzić i odwoływać 5 lat i ciągle nam będą jakieś koszty doliczać aż w końcu nić nie ugra dla nas nic bo nie będzie miała w tym żadnego interesu. Jeżeli Kancelaria jest dobra to wie jakie ma szanse wygrania sprawy.

   
 • monikad
  monikad 25.11.2014 21:57

  Witam Jestem zainteresowana przystapieniem do pozwu. Mam kredyt w Euro, proszę o informcję jakie poniosę koszty z tym związane. Pozdrawiam

   
 • PanTadeusz
  PanTadeusz 25.11.2014 22:13

  Ile osób już przystąpiło już do pozwu? Ile szacunkowo w ogóle osób w Polsce wzięło kredyt denominowany w tych bankach? Jeśli obecnie od kilku miesięcy spłacam już bezpośrednio w CHF (bez żadnego aneksu) to czy mogę przystąpić do tego pozwu? Cennik jest bardzo komfortowy dla Kancelarii, ale w ogóle nie motywujący jej do starania się o szybkie i pozytywne dla kredytobiorców zakończenie ewentualnego procesu - całkowicie zgadzam się z opinią Sensera. Jeśli by się to zmieniło, to ewentuanie mógłbym rozważyć przystąpienie do takiego pozwu.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 25.11.2014 22:28

  @Senser, Nie jest nam znana kancelaria prawna która działa w obszarze pozwów zbiorowych ani żadna inna, która poprowadzi powództwo przeciwko bankom na zasadach success fee. Jeżeli znasz taką śmiało napisz proszę. Idea piękna zgadzam się ale nierealna. Nie uważam, że Rzecznik Praw Konsumenta czy kancelaria mogą mieć odmienne interesy w ramach reprezentacji w powództwie niż interesy grupy którą reprezentują.

   
 • Franek_Frankowski
  Franek_Frankowski 25.11.2014 22:30

  Jestem zainteresowany tym przedsięwzięciem. Ale ale... konieczne są zmiany w wynagrodzeniu Kancelarii na bardziej motywujące do wygrania pozwu.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 25.11.2014 22:39

  @franek.frankowski Wynagrodzenie jest degresywne czyli tym mniejsze im większa grupa uczestników powództwa. Z przyjemnością Fundacja Kupfranki poprze i będzie promowała kancelarię która przedstawi konkrety i zaakceptuje wynagrodzenie bardziej motywujące do wygrania pozwu - success fee. Nie znamy takiej.

   
 • Franek_Frankowski
  Franek_Frankowski 25.11.2014 23:27

  OK mam tylko nadzieję, że takie sprawy nie skończą się unieważnieniem//rozwiązaniem umowy o kredyt i koniecznością zwrotu całej kwoty kredytu do banku. Byłby to strzał w stopę.

   
 • mkkk52
  mkkk52 26.11.2014 01:19

  Jestem rozczarowany przedmiotem sporu. Trudno będzie uzyskać unieważnienie umowy kredytowej, poprzez zakwestionowanie prawa banku do zamieszczenia w umowach kredytowych klauzuli spredu, natomiast uzyskane korzyści z tytułu zaliczenia spredu na poczet spłaconego kapitału, będzie kwotą mało znacząca. Ponadto zapis o spredzie w umowie był jasny i wiedziałem co podpisuję. Ponadto okres przedmiotu sporu minął kilka lat temu, od kiedy można spłacać kredyt w walucie zakupionej niekoniecznie u kredytodawcy. Natomiast podstawowy problem nieuczciwości banku polega na niereagowaniu banku na spadający Libor CHF i utrzymywaniu zawyżonego oprocentowania kredytów udzielonych wg umów, w których oprocentowanie ustala bank. Ta kwestia powinna być przedmiotem sporu w pozwie zbiorowym.

   
 • Pablitto83
  Pablitto83 26.11.2014 07:11

  @MKKK52 Popieram. Kwestia spreadu byla znana, aczkolwiek sposob jego ustalania jest bardzo dyskusyjny. Inna rzecz, ze to nie jest nigdzie regulowane chyba Sam mialem kredyt z oprocentowaniem ustalanym przez bank. Gdy dostalem od banku pismo, o mozliwosci przejscia na 3M Libor, zapytalem doradce kredytowego z Raiffeisen, ktory zalatwial moj kredyt. Nie potrafil wyjasnic co to znaczy , zapewnil jednak, ze nie powinno byc roznicy, bo bank zmieni oprocentowanie zgodnie z ruchami rynku. A aneks kosztowal.. Jak mi rata poszla z 1100 na 1600 , a czytalem ze innym spada rata, bo libor idzie mocno w dol, to zaczalem sie sam dowiadywac. Bylo to jawne oszustwo banku. Zreszta, nie pierwsze, wczesniej tez mnie na kase zrobil.. Jako anegdota, ostatnio wyslano mi wezwanie do dostarczenia ubezpiecznie chaty z cesja na bank, i kara za to ze w termi ie nie dostarczylem. Na szczescie mialem oryginal ubezp. z bankowym potwierdzeniem wplyniecia. Reklamacje przyjeto, ale kare pobrali. Na moje odwolanie, nie dali rady oddac kasy w regulaminowym czasie 30 dni, wiec wydluzyli soboe czas reklamacji o kolejne 30dni.. W koncu, bez zadnego poinformowania, oddali pieniadze, bez rekompensaty, ktorej sie domagalem. Majac porownanie z bankami w UK, mam wrazenie ze banki w PL to bandyci okradajacy ludzi w vialy dzien, juz nawet bez rekawiczek..

   
 • Gregor78
  Gregor78 26.11.2014 09:24

  Witam... Jestem zainteresowany dołączeniem do pozwu proszę o informację jakie w związku z tym trzeba będzie ponieść koszty ? Pytanie do Pablitto83 mam podobną sytuację z RB wymagają ode mnie zapłaty jakiś ubezpieczeń po złożeniu reklamacji w sierpniu do dziś nie ma od nich żadnej odpowiedzi w między czas jakiś sms że sprawa się przeciągnie o 30 dni było to dwa miesiące temu ? Co w takiej sytuacji zrobić ? Pozdrawiam

   
 • rafalfusik
  rafalfusik 26.11.2014 11:18

  Witam, czemu koszty sa takie duze a nie za zalatwione % od ugranej kwoty? Nie wyglada mi to optymistycznie, jesli przegramy my placim, jesli wygramy dodtakowo kancelaria kasuje %

   
 • arvi22
  arvi22 26.11.2014 14:37

  Dokładnie, koszty pozwu są bardzo duże, a potencjalny zarobek wcale nie taki duży. U mnie byłoby to pewnie coś w okolicach 4500 CHF, a czy bank przy okazji nie będzie robił problemów i próbował wypowiedzieć umowę? Ciężko stwierdzić, bo pewnie nie takie rzeczy już się działy.

   
 • evitae
  evitae 26.11.2014 19:12

  Jak dla mnie strasznie drogo, nie wiem nawet, czy tyle odzyskam:-) Choć chęci do przystąpienia były....

   
 • karol
  karol 26.11.2014 21:04

  No właśnie, brakuje mi jakiejkolwiek kalkulacji zwrotków. Czy ktoś kto jest biegły w temacie mógłby wyliczyć lub podać wzór tak, żeby każdy znając swoją kwotę kredytu w CHF oraz kurs kupna/sprzedaży i średni mógł wyliczuć sobie o jakich kwotach zwrotu możemy mówić.

   
 • mkkk52
  mkkk52 27.11.2014 00:54

  Komentarz dla Franek_Frankowski. Jak rozumiem istotę pozwu, unieważnienie umowy nie będzie strzałem w stopę, tylko najbardziej pożądanym rozstrzygnięciem sporu. W takiej sytuacji bankowi nie należałby się tylko zwrot kapitału, zaś zapłacone odsetki byłyby nienależne. Rozliczenie z bankiem polegało by wtedy na zwrocie przez klienta niespłaconego kapitału, a bank powinien zwrócić zapłacone raty odsetkowe lub zaliczyć je na poczet zapłaconych rat kapitałowych. Jeżeli ktoś jest w połowie okresu kredytowego lub później, może się okazać, że z bankiem jest kwita, albo ma nadpłatę. Najczęściej okaże się wtedy, że mamy wobec banku relatywnie niewielki dług w porównaniu z aktualnym zadłużeniem. Dług ten można zrefinansować w innym banku lub zawrzeć z Raiffeisenem nową umowę kredytową. Tak myślę odnośnie konsekwencji unieważnienia umowy kredytowej, ale może się mylę - proszę aby ktoś lepiej zorientowany prawnie wyjaśnił tę kwestię.

   
 • mkkk52
  mkkk52 27.11.2014 01:00

  Napisałem: "W takiej sytuacji bankowi nie należałby się tylko zwrot kapitału, zaś zapłacone odsetki byłyby nienależne". Oczywiście chciałem napisać: "W takiej sytuacji bankowi należałby się tylko zwrot kapitału, zaś zapłacone odsetki byłyby nienależne".

   
 • kupfranki
  kupfranki 27.11.2014 09:17

  Dla porównania info o innym pozwie zbiorowym i kosztach: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17033455,Kredytobiorcy_pozywaja_Credit_Agricole__D

   
 • rafalfusik
  rafalfusik 28.11.2014 12:58

  Czy istnieje jaka grupa na fb w sprawie tego pozwu? moze by zalozyc jakas?

   
 • Marakus
  Marakus 03.12.2014 12:28

  Ciekawy pomysł, chętnie bym go poparł i dołączył do pozwu, ale zastanawia mnie opłacalność projektu. Zakładając 3-instancyjność postępowania sądowego minimalne koszty kancelarii to 1550 zł + 6 % wartości roszczenia w przypadku wygranej. Moje straty na ten moment z tytułu spreedu wyceniam na ok. 4000-5000 zł. Zysk w takim razie ok 2000 - 3000 tys. i jakieś 20000-30000 za cały okres spłaty kredytu w którym płaciłbym zawyżony spreed - 6 % dla kancelarii (pewnie płatne zaraz po wygranej). Czyli dodatkowo jakieś 2000 dla kancelarii. Wątpliwy interes, chyba że myśleć długofalowo. Ale długofalowo na rynku franka dużo się może wydarzyć, nie potrafię przewidywać na 25 lat do przodu. Zastanawia mnie jeszcze co wówczas jeśli sąd unieważniani umowę w całości (co moim zdaniem jest prawdopodobne). Będę zmuszony w trybie pilnym oddać sporą kwotę bankowi. Nie mam przekonania czy takie rozwiązanie jest dla mnie korzystne. Będę musiał na szybko wziąć kredyt w innym banku, jeśli w ogóle go dostanę, bo będę umoczony w pozew zbiorowy. Prosiłbym kogoś, żeby spróbował rozwiać moje wątpliwości i uwypuklił korzyści które mogę odnieść po przystąpieniu do pozwu.

   
 • enigma01
  enigma01 25.12.2014 20:24

  Widziały gały co brały! Spread był dla wszystkich! Jedne banki miały większy drugi mniejszy. Porywanie się z motyką na słońce. Uważam, że 5 letniego spreadu już nie odzyskam .. moja strata. Koszty kancelarii mocno za duże. Dziękuję, ale pass.

   
 • piotr.gajewski
  piotr.gajewski 10.01.2015 22:19

  Raczycie sobie żartować, kancelaria chce co najmniej 250kPLN, gdzie przy kolejnej instancji dostaną drugie tyle. A w jaki sposób wyegzekwujemy od nich jakość i rzetelność, skoro już pieniążki będą przelane? Kto w ogóle śmiał negocjować taką umowę? A może kupfranki.pl zamierza ograbić nas do społu z kancelarią? NIE WCHODZĘ

   
 • skyrobek
  skyrobek 11.01.2015 11:05

  Jeśli dobrze rozumiem kancelaria ma plany dalsze niż tylko odzyskanie spreadu. Celem jest unieważnienie umów lub samych klauzul przeliczeniowych. Czyli działanie w celu urealnienia wartości kredytu w stosunku do wartości nieruchomości przez zmianę umowy na inną niż denominowaną/indeksowaną CHF. Główny bowiem problem z kredytami CHF to nie ten,że banki doiły nas na spreadzie (niektórych doją dalej) tylko wzrost kurs CHF/PLN z około 2,4 do obecnych 3,6 lub w przyszłości wyżej. Czy i przy jakich kursach CHF/PLN w przeszłości i przyszłości to się komu opłaci to temat na osobną analizę. Jednak samo odzyskanie spreadu można oprzeć na klauzulach niedozwolonych i nie trzeba raczej w tym celu pomocy kancelarii i sądu powszechnego, powinien wystarczyć Arbiter przy ZBP. Dla kwot spreadu do 8000 PLN. Ale pewnie można podzielić to na dwa roszczenia: spread użyty przy wypłacie kredytu i spread użyty przy spłacie rat, To dwie odrębne klauzule i mogą być dwa roszczenia. Prawdopodobnie obecnie odzyskanie samodzielnie spreadu przez Arbitra nie zamyka w przyszłości drogi do dochodzenia tego, co obecnie chce osiągnąć kancelaria. To rożne sprawy.

   
 • kupfranki
  kupfranki 12.01.2015 16:39

  @piotr.gajewski, Z poważnych spraw rzadko żartujemy ale co tam, skoro sam zacząłeś. W naszej bandzie grabieżców kupfranki.pl i kancelaria jest jeszcze jeden - Rzecznik Praw Konsumenta - jako reprezentant grupy. Wynagrodzenie jest wynagrodzeniem kancelarii, żadna nie chciała się podjąć prowadzenia spraw w oparciu o "succes fee". Jeżeli uważasz inaczej to raczej za dużo naoglądałeś się filmów amerykańskich. Niesamowite, że zadajesz pytanie - kto śmiał? Bo nie za bardzo wiemy jakim prawem . A tak na poważnie, jak już to kilkakrotnie pisaliśmy, zamiast hejtować zachęcamy, poodaj szczegóły, opublikuj na forum kupfranki.pl - Twój, tani dobry, sprawdzony sposób na pozew zbiorowy z koncepcją, dokumentacją i merytoryką. ZAPRASZAMY

   
 • kupfranki
  kupfranki 12.01.2015 16:48

  @skyrobek, Absolutnie w całej rozciągłości, zgadzamy się z Twoimi stwierdzeniami. Koszt postępowania 50 zł przy zgłoszeniu do Arbitrażu przy ZBP. Jednak nie widzieliśmy jeszcze korzystnego rozstrzygnięcia w sprawie spreadu. W innych, drobniejszych jak najbardziej.

   
 • skyrobek
  skyrobek 12.01.2015 17:08

  Ale to znaczy, że roszczenia o jakich wiecie były przez Arbitra odrzucane (na jakiej podstawie z grubsza?) czy też nie spotkaliście się jeszcze z przypadkiem żeby ktoś w ogóle złożył do niego pozew w tej sprawie? Nie kwestionuję sensowności pozwu zbiorowego dla osób które chcą zawalczyć szerzej, nie tylko o spread, choć na razie sam nie decyduję się na to - po pierwsze nie wiem czy i jak opłaca się zmienić/unieważnić moją umowę aby miało to sens, po drugie na razie "rynek" tych pozwów jest płytki (chyba nikt nie wygrał, nie mówię o mBanku), efekt mało przewidywalny, ryzyko spore. Moja wypowiedź raczej była odpowiedzią dla enigma01 i osób, które mogłyby być zniechęcone jej postem. Swoją drogą to sprawa na tyle ciekawa, że chyba sam "przetestuję" Arbitra w tej kwestii i to w obu spreadach oddzielnie (kupno i sprzedaż)...

   
 • kupfranki
  kupfranki 12.01.2015 17:46

  @skyrobek, Nie, nie widzieliśmy to nie znaczy, że były odrzucane. Nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem w ogóle. Zatem jak będziesz testował, prosimy daj nam koniecznie znać na forum i do Fundacji o postępach. To będą cenne informacje dla innych kredytobiorców, kiedy poznamy jakie oficjalne stanowisko w tej sprawie wypłynie z postępowania arbitrażowego przy ZBP.

   
 • przem29
  przem29 14.01.2015 14:19

  Witam, Mamy 14 stycznia, proszę o informację ile osób przesłało już formularze zgłoszeniowe ? Do kiedy należałoby przesłać ww. formularz żeby załapać się do I Grupy ?

   
 • kyrneh
  kyrneh 15.01.2015 15:20

  nadal można przesłać formularze zgłoszeniowe ?

   
 • pytka1
  pytka1 15.01.2015 22:16

  witam! jaka liczba osób przystąpiła na dzień dzisiejszy do pozwu i czy można jeszcze się przyłączyć?

   
 • piotr.gajewski
  piotr.gajewski 16.01.2015 09:41

  @kupfranki: Hejtować tzn. wyrażać nienawiść (wg. wiktionary) jak rozumiem, uraziłem kolege słowami do tego stopnia, że odczuł to jako atak nienawisci? Ja nie mam czasu na zabawę w "hejtowanie" a samo użycie tego słowa przez kolegę podpowiada mi, że kolega należy do młodzieży lub jest ciut starszy, bo osoba dojrzała zapewne odniosła by się do mnie jak do krytyka a nie "hejtera". Cóż mogę więcej rzec aby kolega zrozumiał przekaz a nie zaczął od razu pyskować? Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B, tzn. jak się kolega zabawił w lidera grupy kredytobiorców i stworzył stronę kupfranki.pl tworząc inicjatywę społeczną to niech dalej idzie w tą stronę a nie łapie się półśrodków. Droga na skróty jeszcze nikomu niczego dobrego nie przyniosła. Jak rozumiem, odmowę działania "succes fee" od tych innych kancelarii można zeskanowaną udostępnić tutaj do wglądu, prawda? Czy proponowana była częściowa odpłatność w formie premii? To porównanie do oglądania filmów amerykańskich to ma być próba złośliwości czy co? Patrz wyrok SN z 25 maja 2011 r., sygn. akt II CSK 528/10. Kolego, ja nie wierze w takie bajania, że niestety ale musimy dać się wydoić prawnikom to może uda się coś ułatwić. Jaką mamy gwarancję, że choćby sprawa trafi na wokandę a nie tylko zrzucimy się na edycję pozwu? Kancelaria, która odmawia "success fee" doskonale wie, że temat jest nie do wygrania i nie chce tego robić za darmo. Mógłbym tutaj bić pianę dłużej i nawet zadeklarować swoją inicjatywę kupfranki_v2 jako alternatywę ale PO CO? Nie chcę aby złodzieje z wiejskiej i ich mocodawcy z banków mieli ułatwione zadanie, gdy sami siebie będziemy dzielić i rozdrabniać, by nas łatwiej można było zatopić w sądzie. Chce aby kolegi inicjatywa była przejrzysta i bezpieczna dla każdego "frankowca", tak by nie czuł, ze się go oszukuje, nawet tutaj. Moja narracja może jest ostra ale mam to w d..e. Ja nikogo nie atakuje, ja zadaje pytania, a jak kogoś to drażni, to cóż ja mogę na to poradzić. Było kiedyś takie przysłowie na takie zachowania ale nie chce być złośliwy. Pozdrawiam PG

   
 • tomasz-paluszek
  tomasz-paluszek 25.01.2015 10:27

  Chcę przystąpić do pozwu. Czy jeszcze można być w I grupie?

   
 • ankaptak
  ankaptak 25.01.2015 17:37

  Czy sprawa jest jeszcze aktualna? Również chciałabym dołączyć.

   
 • marcin.wu
  marcin.wu 28.01.2015 15:40

  Mam kredyt w Raiffeisenie i poważnie rozważałem przyłączenie się do pozwu zbiorowego. Niemniej mam uwagi do wynagrodzenia kancelarii: 1. Nie widzę nic złego w tym, że pobierają 240 zł + 395 zł brutto wynagrodzenia na "dzień dobry" (liczę koszt dla grupy 101-200, bo nic nie wskazuje na większą grupę). 561 zł netto od osoby, czyli 56.100 zł (dla grupy 100 członków) nie jest wynagrodzeniem wygórowanym w poważnym procesie, który będzie się ciągnął latami. Gdyby było mniej, miałbym wątpliwości co do przyszłego zaangażowania prawników 2. Kwota 203 zł netto tzw. "ryczałtu administracyjnego" to już niezła ściema. Skserowanie kilkudziesięciu stron umów i koszty wysyłki pism to - przeliczając na głowę - max. 50 zł netto. Przynajmniej 150 zł netto to de facto dodatkowe wynagrodzenie Kancelarii. A zatem przy 100 członkach grupy mamy 71.100 zł wynagrodzenia netto (711 zł x 100 osób). Nadal nie przekracza to zasad przyzwoitości - choć niektórzy powiedzą zapewne inaczej. Prowadzenie sprawy w I instancji może jednak kosztować prawników naprawdę duuużo roboty. 3. Oburza mnie natomiast wynagrodzenie w postępowaniu apelacyjnym. 500 zł netto za napisanie apelacji lub odpowiedzi na apelacje + za stawiennictwo na jednej rozprawie to jakiś kosmos (łącznie 50.000 zł netto dla grupy 100 osób). W apelacji 80% treści to wywody wcześniej przytaczane. Że nie wspomnę o odpowiedzi na apelację... 4. Jeszcze zabawniejsze jest wynagrodzenie za udział w postępowaniu kasacyjnym. 50.000 zł za sporządzenie kasacji lub za odpowiedzi na kasację banku (to drugie to dwa-trzy dni pracy! Pierwsze to tydzień pracy). 5. Punkt 3 i 4 jest w zasadzie obligatoryjny, bo niezależnie od treści wyroku I instancji, któraś ze stron NA PEWNO będzie wnosiła odwołania. Uważam, że za wniesienie sprawy Kancelaria MUSI coś zarobić. Myślę, iż 71 tys. zł netto dla poznańskiej Kancelarii nie za dużą kwotą (jestem sam prawnikiem, więc wiem jakie są stawki i jaki nakład pracy). Niemniej takie uregulowanie kwestii II instancji i Sadu Najwyższego jest po prostu niekorzystne dla potencjalnych powodów. Jestem przekonany, że gdyby były tylko kwoty z pkt. 1 i 2 powyżej, a do tego np. 2000 zł od głowy wynagrodzenia za prawomocne i utrzymane przez SN korzystne orzeczenie, chętnych do przystąpieniu do grupy byłoby 500, a nie 35. Ja byłbym jednym z tych 500...

   
 • tomasz-paluszek
  tomasz-paluszek 29.01.2015 00:00

  Myślę, że nie ma o czym mówić od paru dni nie mogę się dowiedzieć czy jeszcze można się dopisać - choć jestem zainteresowany.

   
 • krasnal007
  krasnal007 30.01.2015 14:04

  O ile to tylko ta kancelaria to wyglada ze maja tylko 35 osob: http://law24.pl/pozwy-zbiorowe/raiffeisen-pozew-zbiorowy/ Jestem zainteresowany dzialalnoscia Arbitra przy ZBP, ktos ma jakies doswiadczenia? Co udalo mu sie ustalic, jak daleko zaszedl, o co jest sens wnioskowac, itp, itd.

   
 • kupfranki
  kupfranki 30.01.2015 14:38

  @tomasz-paluszek, Tak to ta sama kancelaria, na chwilę obecną w tym pozwie jest potwierdzonych niespełna 40 zgłoszeń.

   
 • tomasz-paluszek
  tomasz-paluszek 30.01.2015 23:13

  Zapraszam do grupy na FB - "Nabici "franciszkanie" przez Polbank/Raiffeisen"

   
 • roblad
  roblad 09.02.2015 22:30

  Ta kancelaria to LIPA, slalem maile, nic 0 odpowiedzi, zadzwonilem zostalem zlany, znowu pisze. Proponuje usunac ta kancelarie z forum. Inni przeciwko bankom juz sie mocno zorganizowali, a ta kancelaria link do strony dala i jakies nikompetentne panienki tam odbieraja. Darujcie sobie wydaje mi sie ze to kancelaria naciagaczy, jak by im zalezalo to by cos robili ludzie by sie zglaszali - 0 organizacji i kompetencji, Pozdrawiam,

   
 • enigma01
  enigma01 15.02.2015 13:45

  Dzięki marcin.wu za otwarcie oczu - koszty II instancji to jakiś żart!

   
 • iwona.rutkowska2
  iwona.rutkowska2 16.02.2015 19:27

  Ja zapisałam się do pozwu grupowego bezpośrednio do law24 jeszcze kilka miesięcy temu. Uwazam, że to jedna z tańszych i rzetelnych kancelarii. Sprawe z getin maja już w sądzie. Teraz czekają na nas- z polbanku. Mając rzecznika nie ponosimy kosztów sądowych. Z kancelaria jest bardzo dobry kontakt telefoniczny, bowiem uruchomili dla nas klientów specjalną linię. Jestem z nimi w kontakcie stałym.

   
 • iwona.rutkowska2
  iwona.rutkowska2 16.02.2015 19:28

  czekają tylko aż się zorganizujemy

   
 • iwona.rutkowska2
  iwona.rutkowska2 16.02.2015 19:30

  tomasz-paluszek kancelaria law24 miała juz z 10 dni temu już ok.50 osób. Rozmawiałam przez telefon.

   
 • iwona.rutkowska2
  iwona.rutkowska2 16.02.2015 19:36

  roblad..co Ty piszesz?? te kobiety, które odbierają tel.w kancelarii law24 posadzono do odbioru naszych telefonów (pisałam wyżej). Gdy chcesz rozmawiać z kims kompentniejszym proś pania Sonię Kwiatkowską. Ona zbiera grupę w tej kancelarii do pozwu grupowego. Nie wiem dlaczego robisz tej kancelarii złą opinię? Oglądałes law24 w wywiadzie TV? To jedna przeciez z polecanych kancelarii przez pana Sadlika. Na e-maile też odpowiadają, bo piszę z nimi co pewien czas, bowiem obiecałam nagłasniac, by grupa nasza wreszacie się zorganizowała. Muszą mieć 100 osób, bo złożyc pozew do sądu. Skoro się nie dopisujecie, to stad to opóźnienie.

   
 • joanna.a
  joanna.a 17.02.2015 10:08

  Jaka kancelaria?

   
 • wilderun
  wilderun 23.02.2015 08:54

  Mam jedną wątpliwość związaną z tym pozwem. Czy nie byłoby zasadne odniesienie się także do klauzul indeksacyjnych, które mamy w umowach, a które zostały uznane za abuzywne (wyrok SOKiK przeciwko Millenium). Dodatkowo można odnieść się także do jednostronnego kształtowania relacji bank – klient poprzez zmianę regulaminu co też w ww. wyroku zostało podniesione. Być może się mylę ale odnoszę wrażenie, że jest przynajmniej kilka takich klauzul, do którym można się przyczepić a pozew dotyczy jednej i to wcale nie tej „najmocniejszej”. A korzystny wyrok w sprawie indeksacji to byłby prawdziwy hit – na pewno wart tych pieniędzy o których mowa w pozwie.

   
 • mkkk52
  mkkk52 06.03.2015 20:05

  Zdecydowałem się przystąpić do pozwu organizowanego przez law24. Zachęcam, aby się nie ociągać.

   
 • elka1954
  elka1954 28.04.2015 09:40

  http://law24pl.blogspot.com/2015/04/sadlik-vs-raiffeisen-uwagi-do-wyroku.html wypada tylko mieć nadzieję, że sędziowie podzielą stanowisko przedstawione na blogu mec. Korpalskiego

   
 • deelfino
  deelfino 27.08.2015 15:01

  Czy ktos wie cokolwiek konkretnego na temat pozwu zbiorowego przeciwko Polbank/Raiffeisen? Jest jedna kancelaria gdzie się gromadzimy? Każdy robi to na własną rękę?

   
 • goose-bartek
  goose-bartek 01.03.2016 07:32

  i co w temacie ?

   
 • Franek_Frankowski
  Franek_Frankowski 06.06.2016 17:53

  Haloo!

   

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

O blogu

Fundacja KupFranki.org powstała dla realizacji potrzeb zgłaszanych przez społeczność inicjatywy KupFranki.pl - zrzeszającej obecnie kilkanaście tysięcy rodzin zadłużonych w walutach obcych, głównie z tytułu kredytów hipotecznych. Jest organizacją konsumencką dedykowaną ochronie praw obecnych i przyszłych klientów banków oraz instytucji finansowych. Fundacja KupFranki.org ul. Rubież 46, 61-612 Poznań konto: 87249000050000450061700803

O autorze

kupfranki
kupfranki
 • Dołączył(a): 01.07.2009
 • Posty napisane: 9
 • Otrzymane komentarze: 254
 • Komentarze: 54
 • Ostatni post: 01.11.2015

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18355

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)