mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Wielka Kumulacja w Branży Bankowej - Nawet 250 mln do odebrania!

Blog franka - kupfranki.pl

Wielka Kumulacja w Branży Bankowej - Nawet 250 mln do odebrania!

Zachęcamy właścicieli kredytów hipotecznych do odebrania nadpłaty wynikającej z podwyższonej marży płaconej bankom. Niedawny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazuje, że banki mogły ją pobierać tylko do momentu  uprawomocnienia się wpisu do hipoteki. Dla Kowalskiego może to oznaczać kilkaset, a nawet kilka tysięcy zł w kieszeni. Natomiast w skali wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce może to być nawet 250 mln zł!

Zwrot pieniędzy związany jest z wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 6 sierpnia 2009 r., w sprawie przeciwko Getin Bank. Dotyczy jednak całego rynku bankowego i wszystkich kredytów hipotecznych, także tych w złotówkach. Wyrok wkrótce zostanie wpisany do Rejestru Klauzul Niedozwolonych, co będzie potwierdzeniem prawa Kredytobiorców do ubiegania się o zwrot nieprawnie pobranych pieniędzy. Według szacunków KupFranki.pl może to być nawet 250 mln zł! Pieniądze muszą zostać zwrócone. Wystarczy tylko o to samemu zadbać. Polbank, Bank Millennium oraz Getin już zaczęły oddawać pieniądze na indywidualne prośby członków KupFranki.pl.

- Sąd orzekł, że bankom należy się podwyższona marża, ale tylko do uprawomocnienia się wpisu do hipoteki. Pobieranie pieniędzy za czas, w którym potwierdzenie tego wpisu wędrowało do banku, a potem poprzez jego kolejne komórki, aż do zarejestrowania w systemie, jest niedozowolone.

 Materiał z programu: "Kawa czy herbata"

 Schemat: Podwyższona marża przy kredycie hipotecznym. Jak było, a jak być powinno.

Odbierz swoje pieniądze!

1. Ściągnij przygotowany przez KupFranki aktualny wzór wniosku do banku.

2. Wypełnij go pamiętając o:  
- sprawdź jak w Twojej umowie kredytowej i regulaminie kredytowania hipotecznego brzmi zapis o podwyższonej marży oraz o sposobie zwalniania zabezpieczeń przejściowych.
- ustal, z jaką datą został dokonany wpis do hipoteki i dodaj 7 (wpis dokonany przez Referendarza) lub14 dni (wpis dokonany przez Sędziego) - czas na uprawomocnienie się wpisu,
- zadzwoń na infolinię swojego banku i dowiedz się, od kiedy dokładnie bank przestał pobierać zwiększoną marżę,
- wylicz okres w którym naliczano Ci i pobrano nienależną, podwyższoną marżę

KupFranki

3. Wyślij wniosek do swojego banku. Właśnie odzyskałeś swoje kilkaset, a może nawet kilka tysięcy złotych.

                                         

 Ile Polacy nadpłacili bankom z tytuły podwyższonej marży?

Dla potrzeb symulacji przyjęto:

a) wartość kredytów hipotecznych na koniec lipca wg NBP to 201,7 mld PLN; dotyczy wszystkich kredytów hipotecznych, w tym w walutach obcych,

b) uśrednione podwyższenie marży o 1% w skali roku, liczone od łącznej kwoty zadłużenia z tytułu kredytu,

c) 14 dni, minimalny okres pobierania przez banki podwyższonej marży (zwykle dłużej, nawet 2-3 miesiące).

Zgodnie z tymi minimalnymi założeniami banki winne są kredytobiorcom ok. 84 mln PLN.

Żeby urealnić te wyliczenia należy pomnożyć kwotę nawet przez trzy, co daję zawrotną sumę blisko 250 mln PLN.

Należy zauważyć, że w symulacji nie została uwzględniona dodatkowo naliczona i pobrana marża spreadowa dla kredytów indeksowanych w walutach obcych. Tylko we frankach zaciągnięto kredyty hipoteczne na kwotę ok 48 mld CHF.

Dlaczego marża była podwyższona?

Podwyższona marża/ubezpieczenie to rodzaj zabezpieczenia pomostowego kredytu pobieranego przez banki do chwili określonej w umowie z kredytobiorcą. Zwykle do kolejnego okresu rozliczeniowego okręslanego zwykle w umowach przez banki w odniesieniu do momentu dostarczenia przez kredytobiorcę orginału odpisu z Księgi Wieczystej. Stawki tej opłaty wynosiły zwykle od 0,5% do 2%. 

Podstawa prawna

Z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 6 sierpnia 2009 r., w sprawie przeciwko Getin Bank, wynika jednoznacznie, że bank nie może utrzymywać podwyższonego oprocentowania kredytu po prawomocnym wpisie hipoteki do księgi wieczystej. Od tego wyroku bank się nie odwołał. Po wpisaniu do "Rejestru Klauzul Niedozwolonych" postępowanie tego typu będzie zabronione, a każdy kredytobiorca, któremu niesłusznie pobrano zawyżoną opłatę (zgodnie z wyrokiem i treścią klauzuli) ma prawo domagać się zwrotu szkody jaką wyrządził mu bank pobierając nienależną opłatę.

Wypowiedź UOKiK

Prawa Kredytobiorców potwierdza poniższe stanowisko UOKiK w tej sprawie: „Przedstawiciele UOKiK nie mają wątpliwości: - Jeżeli powołując się na niedozwoloną klauzulę, bank obciążył jakimiś opłatami, którymi nie powinien - to daje to prawo konsumentowi, żeby zwrotu takich kosztów żądać - mówi Konrad Gruner z biura prasowego Urzędu."

Źródło: http://tvn24.lajt.pl/1614610,0,0,wiadomosc.html

Wyrok sądu (UOKiK przekazał sprawę do SOKiK) otwiera możliwość ubiegania się o zwrot kwoty niezależnie od tego, czy mieliśmy podwyższoną ratę kredytu, czy ubezpieczenie. - Jeżeli postanowienie w umowie z bankiem powoduje takie same skutki prawne jak we wpisanej do rejestru klauzuli, to nie można go stosować - tłumaczy Agnieszka Majchrzak z biura prasowego urzędu.

Fundacja KupFranki.org
ul. Rubież 46
61-612 Poznań
www.kupfranki.org
konto bankowe: 87249000050000450061700803

KomentarzeKomentarze

 • adam-ania82
  adam-ania82 01.10.2009 09:59

  To możliwe? Jeżeli tak to oczewiście zaraz atakuję. Miałem inny zamysł, bo w umowie miałem zapis o ustanowieniu a nie dostarczeniu a Bank pobierał mi do momentu dostarczenia odpisu o ustanowieniu hipoteki a nie od dnia ustanowienia.

   
 • OHaleck
  OHaleck 01.10.2009 14:07

  Nie mogę znaleźć nic więcej w tym temacie.
  W moim przypadku mBank czekał na pismo z sądu (dostarczenie aktualnego odpisu z KW nie poskutkowało), a następnie trzeba było poczekać na jego uprawomocnienie (zawiadomienia, nie wpisu!) 7 dni od dnia doręczenia, po czym musiałem znów biec po wypis z KW (o identycznej treści niż ten wykonany zaraz po wpisie) i dopiero wtedy coś się ruszyło - bank obniżył oprocentowanieze ze skutkiem po 2 miesiącach (gdyż kwota raty ustalana jest w z miesięcznym wyprzedzeniem, a w międzyczasie "poszła" już kolejna rata).
  Czy mogę domagać się zwrotu? Czy dobrze rozumiem, że podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko do 14 dnia po chwili wpisu, i, jeśli nastąpił on w połowie miesiąca, to dokładnie 15 dnia po tym (niezależnie od daty dostarczenia zawiadomienia) oprocentowanie powinno być niższe?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 01.10.2009 14:43

  Dokładnie tak jak piszesz OHaleck,

  Każdy z nas powinien domagać się zwrotu niesłusznie naliczonej i pobranej opłaty. Zgodnie z wyrokiem z 06.08.2009, podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko do czasu uprawomocnienia (14 dnia od daty wpisu), jeśli nastąpił on w połowie miesiąca, to dokładnie 15 dnia po tym (niezależnie od daty dostarczenia zawiadomienia) oprocentowanie powinno być niższe.

  Więcej będzie o tym w tygodniku "Przekrój" 13 października i na przekroj.pl, polecam.
  Dodatkowo stanowisko UOKiK poniżej:
  "Przedstawiciele UOKiK nie mają wątpliwości: - Jeżeli powołując się na niedozwoloną klauzulę, bank obciążył jakimiś opłatami, którymi nie powinien - to daje to prawo konsumentowi, żeby zwrotu takich kosztów żądać - mówi Konrad Gruner z biura prasowego Urzędu."

   
 • adamptasiek
  adamptasiek 02.10.2009 10:51

  ja w KB mialem stala kwote doliczana do raty kredytu i tez ze wzgledu na oczekiwanie na odpis z sadu w dniu splaty raty doliczono mi ta kwote, mimo iz wpis byl juz uprawomocniony, czy w tej sytuacji tez moge sie domagac zwrotu?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 02.10.2009 12:13

  adamptasiek,
  tak, sugeruję abyś domagał się zwrotu od momentu uprawomocnienia. Mechanizm był zwykle taki sam, opłata była doliczana do raty kredytu w CHF.

  Pamiętajmy że raty płaciliśmy i część z nas nadal płaci w PLN, więc CHF były nam liczone po kursie sprzedaży danego banku. Zatem zwrot powinien (jeżeli nie będzie naliczany i zwracany w CHF) też powinien być przeliczany po kursie sprzedaży obowiązującym w danym banku. Obowiązującym w momencie pobierania raty przez bank, w danym miesiącu i kolejnych jeżeli bank zwlekał z obniżeniem opłaty przez kolejne miesiące co niestety często się zdarzało.

   
 • gothic
  gothic 12.10.2009 09:57

  Fajna wiadomosc, procedura nie wyglada specjalnie skomplikowanie, ale moze dobrym pomyslem byloby umieszczenie na stronie kupfranki.pl prostego kalkulatora, gdzie kazdy moglby sobie wprowadzic odpowiednie dane (data podpisania umowy kredytu, data wpisu do hipotekii, wysokosc raty itd.),a program podal by o ile kasy, i czy warto sie bic

   
 • infomsp
  infomsp 12.10.2009 10:46

  No u mnie wygląda to trochę inaczej. W umowie zapisane jest, że bank ubezpiecza na 3 mies. i jak w tym terminie, jak nie dostarczę odpis KW, to przedłuża ubezpieczenie na następne 9 mies. i tak dalej. Z tytułu ubezpieczenia pobiera wyższą składkę 0,9%. To nie jest więc podwyższona opłata tylko ubezpieczenie. W takiej sytuacji moim zdaniem zwrot się nie należy. Podobnie jak zwrot za składkę ubezpieczenie od ognia, bo ogień przez rok nie spalił mi domu. Umowa jest jednak z DomBank (czyli Getin Bank).

   
 • sylwcia10
  sylwcia10 12.10.2009 11:03

  nie zglebilam jeszcze tematu, ale ja mam kredyt w Millennium i tam jest ubezp. pomostowe do czasu dostarczenia wpisu do hipoteki, wiec mnie to chyba nie dotyczy niestety. Dziwi mnie zatem opis, ze m.in. w Millennium sa dokonywane zwrtoy podwzyszonej marży bo w tym banku jest tylko opcja ubezp. pomostowego. z drugiej strony UOKiK mowi o opłatach a nie o marży. Nie czytalam OWU, ale moze ktos wie jak to wyglada w Millennium?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 12.10.2009 11:32

  UOKiK mówi o opłatach należnych jedynie do okresu uprawomocnienia wpisu hipotecznego. W umowach czasem jest to zwane ubezpieczeniem, czasem podwyższoną marżą, meritum sprawy stanowi okres naliczania tej opłaty - do czasu prawomocnego wpisu hipotecznego nie można wpisać w umowie:
  Że bank ubezpiecza na 3 mies. i jak w tym terminie, jak nie dostarczysz odpis KW, to przedłuża ubezpieczenie na następne 9 mies. i tak dalej. i że tytułu ubezpieczenia pobiera wyższą składkę 0,9% .

  Interes banku został zabezpieczony z dniem uprawomocnienia wpisu, zatem: "ubezpieczenie", "zabezpieczanie przejściowe" czy inaczej nazwana opłata została naliczona i pobrana bezzasadnie.

  Takie naliczenie opłaty i pobranie środków należy traktować jako nienależną i pobraną marżę przez bank.

  Sugeruję również tym co mają z umowie, OWU, czy warunkach kredytowania hipotecznego słowo "ubezpieczenie" czy "ubezpieczenie pomostowe", złożenie pisma choćby drogą mailową. Oczywiście jeżeli komuś nie zależy nie musi tego robić .

  Poniesiona opłata bez względu na nazwę nie powinna być ponoszona dłużej niż zabezpieczenie celu w jakim zpostała powołana.

   
 • alexmat1
  alexmat1 12.10.2009 11:40

  Rowniez mam kredyt w CHF w Millennium, przez 3 miesiace placilam ubezpieczenie pomostowe do momentu dostarczenia do banku wpisu do hipoteki. Czy marza 3,5% stala przez caly okres kredytowania jest wysoka waszym zdaniem?

   
 • alexmat1
  alexmat1 12.10.2009 12:12

  Mam jeszcze pytanie. Czy nelezy sie zwrot, jesli w umowie widnieje zapis, iz po uruchomieniu 1 transzy bank pobiera oplatę za opinię dotyczącą zabezpieczenia kredytu?

  Jesli chodzi o ubezpieczenie pomostowe, w mojej umowie brzmi to tak:
  "Kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu bankowi kosztów składki ubezpieczeniowej wnoszonej przez bank w zwiazku z niniejszym ubezpieczeniem. Miesieczna oplata z tytulu składki ubezpieczeniowej wynosi 1/12 z 0,81% kwoty przyznanego kredytu, co stanowi kwote...... , przy uwzglednieniu kursów waluty obcej, do jakiej kredyt jest indeksowany na pierwszy dzien miesiaca, w ktorym zostala sporzadzona umowa kredytowa wg. Tabeli Kursów Walut Obcych Banku Millennium S.A."
  " Ostatni miesiąc ochrony obezpieczeniowej, za który pobierana jest oplata z tytulu ubezpieczenia przypada w miesiacu, w ktorym do banku wplynie dostarczony przez Kredytobiorce odpis z ksiegi wieczystej nieruchomosci, o ktorej mowa w ..........., z prawomocnym wpisem hipoteki."

  Wpis złożony 19.06.2008, odpis otrzymałam z data 30.06.2008. Czy w tym wypadku moge sie ubiegac o zwrot ?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 12.10.2009 12:34

  Jak rozumiem odpis uprawomocnił się po 14 dniach (na końcu dokumentu z tego co się oriętuję powinnaś mieć informację o okresie uprawomocnienia 7 lub14 dni).
  Jak rozumiem odpis z KW dostarczyłas do banku do końca lipca?

  Dowiedz się na infolini czy bank zaprzestał pobierać z opłatę z ostatnim dniem lipca 2008.
  Wyglada na to, że zakładając, okres uprawomocnienia - 14 dni powinnaś dostać zwrot za 2 tyg.

   
 • tskuter
  tskuter 12.10.2009 19:19

  Witam,
  w Banku Millenium ta opłata jest zapisana jako ubezpieczenie pomostowe i w mojej umowie jest konkretny dzień w jakim potrącana jest opłata jako procentowe wyliczenie z zadłużenia i jest to zwrot za ubezpieczenie na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego CIGNA. Z moich dokumentów wynika iż:
  - zawiadomienie o wpisie hipoteki kaucyjnej (kredyt w CHF) ma datę 06.03
  - wypis z księgi wieczystej z wpisana hipoteką datowany przez sąd na 07.04
  natomiast bank pobierał opłatę jako zabezpieczenie do dnia 08.05.
  Którykolwiek dokument z sądu bym brał pod uwagę to wynika wg. decyzji UOKiK iż nadpłaciłem.
  Teraz pytanie - na który dokument mam się powołać przy składaniu reklamacji w banku ten z marca, czy kwietnia???

  Pozdrawiam

   
 • leilaxyz
  leilaxyz 12.10.2009 20:14

  Witam!!!!
  Kredyt mam w DomBanku, w umowie jest napisane , ze jednym z wielu zabezpieczen spaty kredytu jest " ubezpieczenie z tytulu pakietowego ubezpieczenia na wypadek odmowy ustanowienia hipoteki przez 6 pierwszych mies. kredytowania. Ubezpieczenie to ulega przedluzeniu na okres kolejnych 9 mies, o ile nie zostanie dotarczony odpis z KW w terminie 6 mies. od wyplaty kredytu.Kredytobiorca upowaznia Bank do wznowienia ubezpieczenia na kolejne okresy 9 mies i doliczenia skaldki w wyskosci 0,9% kwoty kredytu, w trybie podwyzszenia biezacego salda kredytowego."
  KW zostala sporzadzona 13.05.2008 + 14 dni czyli mam rozumiec ze od dn 28.05.2008 nalezy mi sie zwrot oplaty , z tego co sie orientuje ta oplate place po dzien dzisiejszy!!!!!!!czyli prawie 1,5 roku !!!! Odpis z KW zostal dostarczony do Banku w sierpniu 2008 roku.

   
 • johny7
  johny7 12.10.2009 22:46

  Cześć Wszystkim!!
  Mam pytanie czy w przypadku gdy nie dostarczyłem do banku odpisu z KW który uprawomocnił się w sierpniu 2008 r, a marża płacona jest do października tego roku mogę starać się o zwrot nadpłaconej marży. Kredyt mam w Polbanku. Pozdrawiam hej!

   
 • blajar1976
  blajar1976 13.10.2009 08:56

  Kochani, mam pytanie bo nie bardzo radzę sobie z tym wszystkim.

  Podpisywałem umowę z mbankiem w grudniu 2006. W mojej umowie nie ma mowy o podwyższeniu marży w okresie przejściowym. Jest za to zapis:
  8. Na dzień wydania Decyzji kredytowej przez mbank oprocentowanie kredytu w stosunku rocznym wynosi X,XX%, marża mbanku wynosi Y,YY%
  W okresie ubezpieczenia kredytu w TU Europa i Generali dokonanego z godnie z paragrafem 3 ust.6 pkt.1, oprocentowanie kredytu ulega podwyższeniu o 1,00p.p. i wynosi Z,ZZ%. Po zakończeniu okresu ubezpieczenia obniżenie oprocentowania kredytu o 1,00p.p. następuje od daty spłaty najbliższej raty.

  Paragraf 3 (prawne zabezpieczenie kredytu) ust.6 pkt.1 brzmi:
  Prawne zabezpieczenie kredytu na okres przejściowy do czasu przedłożenia w mbanku odpisu z księgi wieczystej nieruchomości potwierdzającego prawomocny wpis hipoteki ustanowionej na rzecz mbanku:
  - ubezpieczenie kredytu w TU Europa i Generali.

  Wygląda więc na to, że mbank nie podniósł na ten okres marży kredytu tylko zabezpieczył się dodatkowym ubezpieczeniem kredytu. Czy coś z takim fantem można zrobić?

  Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

   
 • blajar1976
  blajar1976 13.10.2009 09:19

  Przepraszam za powyższy post, już doczytałem w komentarzach, że to ubezpieczenie też podchodzi pod ewentualny zwrot. Mam w takim przypadku inne pytanie:
  Wniosek o wpis w KW złożony 08.12.2006
  Chwila wpisu w KW 17.01.2997
  Odpis sporządzony 01.03.2007 i tego dnia trafił od razu do mbanku (potwierdzenia na to nie mam ale pamiętam, że biegłem prosto z sądu do mbanku).

  W odpisie nie ma żadnej informacji na temat uprawomocnienia się wpisu, jaką zatem przyjąć datę, od której będę liczył ewentualnie nieprawienie pobierane opłaty przez bank?
  Pozdrawiam.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 13.10.2009 09:45

  Witajcie,
  powyższe, rodzące się wątpliwości co do możliwości ubiegania się o zwrot opłaty w przypadku zdefiniowania jej przez bank jako ubezpieczenie, powinny zostać rozwiane przez poniższy tekst:

  "Wyrok sądu (UOKiK przekazał sprawę do SOKiK) otwiera możliwość ubiegania się o zwrot kwoty niezależnie od tego, czy mieliśmy podwyższoną ratę kredytu, czy ubezpieczenie. – Jeżeli postanowienie w umowie z bankiem powoduje takie same skutki prawne jak we wpisanej do rejestru klauzuli, to nie można go stosować – tłumaczy Agnieszka Majchrzak z biura prasowego urzędu."

  pozdrawiam

   
 • blajar1976
  blajar1976 13.10.2009 10:08

  franek_kolasa, help

  Dodzwoniłem się na mlinię i sprawa wygląda tak:

  Raty płacę 7go każdego miesiąca.

  6.03.2007 dostarczenie odpisu do Mbanku, tzn. oni mają taką datę w systemie. (chwila wpisu w KW 17.01.2007)

  zapis w umowie: "...Po zakończeniu okresu ubezpieczenia obniżenie oprocentowania kredytu o 1,00p.p. następuje od daty spłaty najbliższej raty."

  Najbliższa rata była 7.03.2007 natomiast pracownik mBanku poinformował mnie, że zaprzestano pobierać podwyższonego oprocentowania od 7.04.2007.

  Dobrze rozumiem, że przez miesiąc pobierali podwyższoną kwotę nieprawnie i powinienem o jej zwrot wnioskować?

  Pozdrawiam serdecznie.


   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 13.10.2009 10:22

  blajar1976
  W Twoim przypadku uprawomocniony wpis w KW to 17.01.2007 + 14 dni.
  czyli 01.02.2007.

  Zatem moim zdaniem, jeżeli tak jak piszesz, bank zaprzestał pobierać podwyższone oprocentowanie z dniem 07.04.2007, zwrot powinien dotyczyć okresu 01.02.2007-07.04.2007 w którym naliczono Ci niesłusznie i pobrano podwyższone oprocentowanie.

   
 • blajar1976
  blajar1976 13.10.2009 10:26

  franek_kolasa

  data dostarczenia odpisu KW (6.3.2007) nie ma znaczenia?

  Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 13.10.2009 10:39

  blajar1975@

  Nie, zatem jeszcze raz:

  Podstawa prawna

  Z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 6 sierpnia 2009 r., w sprawie przeciwko Getin Bank, wynika jednoznacznie, że bank nie może utrzymywać podwyższonego oprocentowania kredytu po prawomocnym wpisie hipoteki do księgi wieczystej. Od tego wyroku bank się nie odwołał. Po wpisaniu do "Rejestru Klauzul Niedozwolonych" postępowanie tego typu będzie zabronione, a każdy kredytobiorca, któremu niesłusznie pobrano zawyżoną opłatę (zgodnie z wyrokiem i treścią klauzuli) ma prawo domagać się zwrotu szkody jaką wyrządził mu bank pobierając nienależną opłatę.

   
 • blajar1976
  blajar1976 13.10.2009 10:46

  Dzięki wielkie, uzupełniam już wniosek i dziś wysyłam do banku. Dam znać co uda się wywalczyć.
  Pozdrawiam.

   
 • topik
  topik 13.10.2009 11:59

  Witam. U mnie wygląda to tak. Kredyt mam w banku Bgż i u mnie w umowie jest napisane, że między innymi kredyt zostanie mi wypłacony gdy opłace ubezpieczenie tymczasowe do czasu ustanowienia hipoteki, pierwotnie na okres 3 miesięcy. Dalej jest napisane, że kredytobiorca zobowiązuje się do : - przedswawienia odpisu z nowozałożonej Księgi Wieczystej dla kredytowanej nieruchomości prowadzonej przez Sąd dokumentującego prawomocne ustanowienie hipotek na rzecz BGŻ S.A. na pierwszym miejscu, niezwłocznie po uzyskaniu wpisu, - opłacenia składek ubezpieczenia kredytu do czasu ustanowienia hipoteki. W innym punkcie jest napisane: opłaty należne Bankowi z tytułu ustanowienia zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia: - spłaty kredytu w wysokości na dzień zawarcia umowy kredytu 0,215% kwoty ubezpieczanego kapitału za okres 3 miesięcy, co wynosi 48,95CHF. Kredyt wziąłem 04.09.2008r. , chipoteka była wystawiona 15.09.2008r., wypis z Sądu dostarczyłem do banku 17.10.2008r. Miałem 3 miesiące na dostarczenie wypisu z Sądu i się w tym okresie wyrobiłem. Rozmawiałem z Panią która udzielała mi kredytu i ta Pani powiedziała, że zwrot pieniędzy mi się nie należy i BGŻ nie zwraca pieniędzy ponieważ Bank pobrał opłatę za ubezpieczenie na okres 3 miesięcy w wysokości 48,95CHF a nie marżę. Powyższa opłata została pobrana z góry za 3 miesiące. Teraz nie wiem co zrobić czy złożyć wniosek czy nie. Proszę o dpowiedź, może ktoś ko ma kredyt w banku Bgż już prubował ten problem rozwiązać.

   
 • marmomm
  marmomm 13.10.2009 16:20

  Pismo przygotowane - dzięki!
  Kredyt Mbank (sic!) wpis z dn. 25.06.2008 (uprawomocnienie 10.07.2008) a bank oprocentowanie zmniejszył (1%) 07.09.2008 więc dwie raty poszly zawyżone.
  Powienienem mieć jakieś 200 CHF do zwrotu... jutro wysyłam!

   
 • leilaxyz
  leilaxyz 13.10.2009 17:48

  Witam ponownie!!!

  Oto odp. na mojego maila dotyczacego poruszanego tu tematu (BomBank)

  Cyt:" W nawiązaniu do przesłanego maila uprzejmie wyjaśniamy, iż wyrok Sądu
  Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 06.08.2009r. dotyczy naliczania
  przez GETIN Bank podwyższonego oprocentowania w okresie pomiędzy dniem
  faktycznej zmiany oprocentowania kredytu (pierwszy dzień miesiąca) a dniem
  złożenia w Banku odpisu z Księgi Wieczystej zawierającego prawomocny wpis
  hipoteki na rzecz Banku na pierwszym miejscu. W przypadku Pani umowy kredytu
  przejściowym zabezpieczeniem kredytu nie było podwyższone oprocentowanie
  kredytu, a zgodnie z par. 3 ust. 2 ubezpieczenie z tytułu pakietowego ubezpieczenia
  na wypadek odmowy ustanowienia hipoteki. W związku z dostarczeniem do Banku
  odpisu z KW spełniającego warunki umowne przedmiotowe ubezpieczenie
  wygasło z dniem 10.05.2009r. i nie było przedłużone.
  Biorąc pod uwagę powyższe informuje, że ewentualny wniosek w zakresie
  korekty odsetek w związku z dostarczeniem odpisu z KW Bank potraktuje jako
  bezprzedmiotowy."
  Nie rozumiem tzn ze zaden zwrot mi sie nie nalezy ??????

  Prosze o jakas podsawe prawna ,ktora mowi ze zwrot nalezy sie rowniez za ubezpieczenie , ktore zostalo uruchomione ( skaldai w wyskosci 0,9% kwoty kredytu, w trybie podwyzszenia biezacego salda kredytowego w moim przypadku)
  Dodam ze hipoteka na rzecz Banku zostala ustanowiona 16.062008, a ubezpieczenie wygaslo dopiero w maju br.
  Z gory dziekuje za pomoc,pozdrawiam!!!!!

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 13.10.2009 18:29

  leilaxyz@
  Jedynym komentarzem do fragmentu przytoczonego stanowiska banku:

  "W przypadku Pani umowy kredytu
  przejściowym zabezpieczeniem kredytu nie było podwyższone oprocentowanie
  kredytu, a zgodnie z par. 3 ust. 2 ubezpieczenie z tytułu pakietowego ubezpieczenia
  na wypadek odmowy ustanowienia hipoteki."

  oprócz stwierdzenia, że jak jest uprawomocniony wpis hipoteczny to automatycznie ustaje "wypadek odmowy ustanowienia hipoteki", może być poniższy komentarz:

  "Wyrok sądu (UOKiK przekazał sprawę do SOKiK) otwiera możliwość ubiegania się o zwrot kwoty niezależnie od tego, czy mieliśmy podwyższoną ratę kredytu, czy ubezpieczenie. - Jeżeli postanowienie w umowie z bankiem powoduje takie same skutki prawne jak we wpisanej do rejestru klauzuli, to nie można go stosować - tłumaczy Agnieszka Majchrzak z biura prasowego urzędu."

  Zapewne pojawi się więcej interpretacji wyroku przez banki w zależności od treści zawieranych umów.

   
 • leilaxyz
  leilaxyz 13.10.2009 20:19

  Badzo dziekuje za pomoc , wysle jeszcze dzis maila cytujac powyzszy komentarz , moze Pan bankowiec zmieni zdanie......:)Cos czuje , ze czeka mni nie latwa przeprawa z DomBankiem , no , ale pierwsze koty za ploty!!!pozdrawiam

   
 • bjedrzej
  bjedrzej 13.10.2009 22:04

  kredyt mam od 2006 roku. Czy nie powinienem sie upomnieć równiez o ustawowe odsetki - ca 50 zł od składki

   
 • topik
  topik 14.10.2009 12:38

  Witam. Możecie mi pomóc? Pozdrawiam

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 14.10.2009 12:55

  topik@
  Z całym szacunkiem dla Pani z BGŻ, która udzieliła Ci ustnie odmowy, ze względu na poniższe potwierdzenie wtórności znaczenia nazewnictwa w tym wypadku, proponuję jednak złożyć wniosek do banku w formie pisemnej.

  Reklamacjami i wnioskami w bankach zajmują się osoby które powinny mieć z natury pełnionej funkcji głębszą wiedzę odnośnie aktualnych uregulowań prawnych, szczególnie w sytuacji kiedy prawomocny wyrok znajdzie się w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych, a to tylko formalność.

  "Wyrok sądu (UOKiK przekazał sprawę do SOKiK) otwiera możliwość ubiegania się o zwrot kwoty niezależnie od tego, czy mieliśmy podwyższoną ratę kredytu, czy ubezpieczenie. – Jeżeli postanowienie w umowie z bankiem powoduje takie same skutki prawne jak we wpisanej do rejestru klauzuli, to nie można go stosować – tłumaczy Agnieszka Majchrzak z biura prasowego urzędu."

   
 • leilaxyz
  leilaxyz 14.10.2009 21:09

  Otrzymala odpowiedz z dOMbANKU :

  W myśl zapisów Warunków Grupowego Ubezpieczenia Ochrony Prawnej
  Kredytobiorców Hipotecznych Na Wypadek Odmowy Wpisu Hipoteki, okres ubezpieczenia
  (ochrona ubezpieczeniowa) rozpoczyna się z chwilą uruchomienia przez Bank
  kredytu lub jego pierwszej transzy i trwa do końca okresu ubezpieczenia. Okres
  ubezpieczenia wygasa:
  1) z dniem całkowitej spłaty Kredytu,
  2) z dniem rozwiązania umowy kredytu,
  3) z upływem okresu ubezpieczenia,( w moim przypadku 9 mies)
  4) w przypadku niezapłacenia składki - z dniem upływu ostatecznego
  terminu zapłacenia składki, w zależności od tego co nastąpi pierwsze ( §
  5 Warunków Ubezpieczenia).

  Informujemy ponadto, iż trwający okres przedmiotowego Ubezpieczenia nie
  ustaje z chwilą dostarczenia odpisu z KW. Takie jest stanowisko DOMBANKU w mojej sprawie.

  wg nich zaden zwrot mi sie nie nalezy, co w tej sytuacji moge zrobic , prosze o jakies porady !!!!

  Ich zdaniem wyrok SOKiK z dnia 06.08.2009r. dotyczył
  wyłącznie naliczania przez GETIN Bank S.A. podwyższonego oprocentowania kredytu, a nie ubezpieczenia.

  Bank w ogole sie nie odniosl do cyt. stanowiska UOKIK !!!!!!

   
 • franky1981
  franky1981 14.10.2009 21:11

  franek_kolasa ratatuj!

  u mnie jest jeszcze inaczej. Mieszkanie, które kupiłam było wcześniej obciążone hipoteką innego banku i przedłużało się jej wykreślenie. Wpis Polbanku do hipoteki miałam już 29.10.2008 ale dopiero 16.02.2009 została wykreslona hipoteka poprzednich właściecieli - super wydział KW miał jakieś banalne watpliwości i przepychanki z jakimiś upoważnieniami a Polbank twierdził, że nie satysfakcjonuje ich informacja, że obok ich hipoteki jest jeszcze poprzednia i że musze poczekać ze złożeniem wniosku o obniżenie marży na jej wykreślenie. Ratę obniżyli mi dopiero w kwietniu. Pytanie brzmi - czy mogę domagać się zwrotu nadplaty od wpisu hipoteki Polbankowej czy dopiero od daty wykreślenia poprzedniej?
  z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!!

   
 • Jawa82
  Jawa82 14.10.2009 21:54

  Wniosek wypełniony, jutro wysyłam poleconym do Polbanku. Co prawda nie wiem czy do końca dobrze wypełniłem, bo konsultant nie widział konkretnej daty obniżenia marży, tak więc przyjąłem dzień spłaty raty po niższej marży.

   
 • zx13r
  zx13r 15.10.2009 01:12

  MAM PYTANIE FRANEK NIE WIESZ JAK Z PKO BP,CZY ONI TEŻ PRAKTYKOWALI TAKĄ TAKTYKĘ ,POZDR.

   
 • leilaxyz
  leilaxyz 15.10.2009 19:55

  Dzis dostalam potwierdzenie decyzji , jest to decyzja odmowna " ostateczna".
  Pozdrawiam Was i zycze Wam decyzji pozytywnych w tej sparwie.

   
 • klakier81
  klakier81 15.10.2009 21:24

  Witam,
  mam taką samą sytuację jak opisana wyżej przez leilaxyz. Co prawda jeszcze nie wysłałem wniosku o zwrot, ale planuję (planowałem?). Czy rzeczywiście stoimy na straconej pozycji??? pzdr

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 15.10.2009 22:54

  Witam,
  Poniżej odpowiedzi na powyższe, przepraszam że zbiorczo:

  Leilaxyz@, klakier81@ & inni w podobnej sytuacji

  Proponuję kontakt mailowy z UOKiK pod adresem uokik@uokik.gov.pl zawierający zwięzły i konkretny opis zaistniałej sytuacji, z przytoczeniem komentarza: "Wyrok sądu (UOKiK przekazał sprawę do SOKiK) otwiera możliwość ubiegania się o zwrot kwoty niezależnie od tego, czy mieliśmy podwyższoną ratę kredytu, czy ubezpieczenie. – Jeżeli postanowienie w umowie z bankiem powoduje takie same skutki prawne jak we wpisanej do rejestru klauzuli, to nie można go stosować – tłumaczy Agnieszka Majchrzak z biura prasowego urzędu.", zawierający prośbę o oficjalny komentarz do stanowiska banku na wniosek, w treści ująć 1) złożony wniosek o zwrot, 2) odpowiedź banku na złożony wniosek.

  Franki1981@

  Wyrok nic nie mówi o tym, że ma to być jedyny wpis prawomocny hipoteczny, mówi że ma być wpis prawomocny a skoro bank został wpisany z datą 29.10.2008 to wg mnie ten wpis uprawomocnił się po 14 dniach od tej daty i do tego momentu powinna być naliczona opłata. Zatem wszelkie koszty po tej dacie jakimi obciążył Cię bank z tytułu podwyższonej marży w okresie pomostowym, powinny zostać rozliczone. Proponuję zatem abyś złożyła wniosek o zwrot pobranych opłat od tej daty.

  zx13r@
  Jeżeli Cię to interesuje, podejrzewam, że jesteś Klientem hipotecznym tego banku, najłatwiej będzie zatem jak zajrzysz do umowy i regulaminu kredytu hipotecznego PKO BP lub apytasz na forum PKO PB http://kupfranki.pl/networks/forum/category.5264.
  Jeżeli nie jesteś klientem PKO BP a planujesz, poproś w banku aktualny wzór umowy kredytu hipotecznego oraz regulamin, poczytaj forum, a będzie to w Twoim dobrze pojętym interesie.

   
 • siegie
  siegie 15.10.2009 23:57

  powiedzcie please skad bierzecie date wpisu banku do hipoteki, czy jest to tzw. chwila wpisu z zawiadomienia z sadu?

   
 • Ewelinka
  Ewelinka 16.10.2009 08:49

  w moim przypadku z winy sądu dostałam info o wpisie hipoteki po prawie 3 miesiącach a polbank jeszcze miesiąc naliczał podwyższone oprocentowanie. Z tego co wyliczyłam to mają mi zwrócić za 4 miesiące i 4 dni wniosek już wypełniony zaraz lecę wysłać. jak dostanę zwrot to poinformuję.
  Pozdrawiam wszystkich

   
 • Ewelinka
  Ewelinka 16.10.2009 08:51

  do siegie

  datę wpisu masz na zawiadomieniu z sądu. Tak to jest ta data, dodajesz 15 dni i od tego dnia bank powinien przestać naliczać podwyższone oprocentowanie

   
 • franky1981
  franky1981 16.10.2009 11:48

  dobra franek_kolasa - ide za ciosem! dzisiaj składam wniosek i na pewno napiszę z jakim rezultatem - fajnie, że jesteś! wiem, że jest lepsza forma podziekowania ;o) i nie omieszkam po rozwiązaniu sprawy podziekować
  pozdrawiam raz jeszcze!

   
 • martela
  martela 16.10.2009 12:25

  w mojej umowie z bankiem (Mulltibank) jest zapis o ustanowieniu wyższej marży do czasu dostarczenia do banku prawomocnego wpisu hipotecznego. Niestety, wszystko załatwiał mi pośrednik, który pokpił sprawę i dopiero po mojej interwencji 2 miesiące od wpisu zawiózł dokument do banku. Obniżoną marżę miałam podczas pobierania kolejnej raty. Zastanawiam się w związku z tym, czy mnie również obejmuje możliwość odzyskania nadpłaconych pieniędzy, czy ze względu na zapis w umowie nie mam szans. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 16.10.2009 20:13

  Do Wszyscy,

  Zanim zadacie pytanie na KupFranki czy mailowo, proszę czytajcie z większą uwagą to co jest na blogu, forum Waszego banku i wcześniejszych komentarzach. Wiele odpowiedzi na Wasze pytania zostało już tam zawartych.

  Do martela,
  Odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie znajdziesz w treści wpisu głównego na blogu: „Wielka Kumulacja w Branży Bankowej - Nawet 250 mln do odebrania!” około 13 linijki

  „- Sąd orzekł, że bankom należy się podwyższona marża, ale tylko do uprawomocnienia się wpisu do hipoteki. Pobieranie pieniędzy za czas, w którym potwierdzenie tego wpisu wędrowało do banku, a potem poprzez jego kolejne komórki, aż do zarejestrowania w systemie, jest niedozwolone.”

  Zatem krótko, nie jest ważne ile odpis z KW leżał na biurku Twojego doradcy kredytowego, czy ile szedł pocztą i kiedy finalnie trafił do banku. Jak Sąd dokonał wpisu hipotecznego na rzecz Twojego banku to powiadomił o tym fakcie, doliczając do daty wpisu czas na uprawomocnienie (14 dni) otrzymasz datę od której należny jest zwrot nadpłaconych środków.

  Potwierdzam, w zaistniałej sytuacji Ciebie również obejmuje możliwość odzyskania pobranych przez bank opłat.

  Wyślij wniosek

   
 • siegie
  siegie 18.10.2009 10:11

  dzieki za odpowiedz, ewelinka

  ja mam kredyt w DB, pani na infolinii powiedziala mi, ze w systemie nie ma danych od kiedy zdjeli mi podwyzszone oprocentowanie, ale poniewaz bardzo skrupulatnie wynika to z moich notatek, sama znalazlam ta date, tym bardziej, ze baaaardzo dlugo nic nie zmieniali i sprawdzalam to wielokrotnie. przepisalam wiec wniosek z Twojej www franek, lekko zmieniajac tresc o infolinii. I przedlozylam osobiscie w banku w piatek. Zobaczymy co z tego wyniknie, sa dosyc opieszali w reagowaniu i komunikacji, chociaz poza tym ten bank jest ok i ma calkiem fajne niektore rozwiazania. Poinformuje co dalej, jak dostane jakas odpowiedz.

  dzieki, franek!

   
 • kiryk
  kiryk 18.10.2009 18:36

  dzięki Franek

  temat u mnie akurat na czasie. w zeszłym tygodniu walczyłem o zmniejszenie oprocentowania - czekałem na to ponad 3 miesiące (od chwili uzyskania zawiadomienia o wpisie z sądu). udało mi się uzyskać potwierdzenie, że oprocentowanie zostało zmniejszone. aktualnie mam w mBanku 1,29 % w CHF, to chyba nieźle?

  dzień po uzyskaniu potwierdzenia u mBankowego opiekuna dostałem newsletter z kup-franki i okazało się, że mogę odzyskać jeszcze parę stówek wniosek wysłany i przyjęty przez bank, czekam na odpowiedź. dam znać jak coś się ruszy.

   
 • szutr
  szutr 19.10.2009 19:47

  bnb b

   
 • wolfun
  wolfun 20.10.2009 22:15

  Witam, szukałem na forum mojego banku, czyli Kredyt Bank, ale jeszcze nikt nie wpisał informacji o ew. zwrocie. mój problem jest następujący, w umowie jest zapis; § 11a punkt 3 : "Podwyższona wysokość marży o której mowa w ust. 2 zostanie zniesiona w terminie 30 dni od dnia przedłożenia w banku przez kredytobiorcę odpisu z księgi wieczystej......" - i to jest własnie ten problem - bo, czy mogę się odwołać mając taki zapis w umowie i przy wpisie we wniosku mam się powołąć na powyższy paragraf? może pytanie jest proste ale wolę się upewnić u fachowców.
  Pozdrawiam

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 20.10.2009 23:06

  wolfun,
  Większość z nas miała podobnej treści zapisy, że: po 30 dniach, po 3 miesiącach, że to podwyższona marża, że ubezpieczenie pomostowe.

  Zgodnie z wyrokiem opłata jest należna bankom do czasu parwomocnego wpisu hipotecznego i kropka.
  Jak sąd dokonał wpisu hipotecznego na rzecz banku, to tak jak i Ciebie poinformował o tym fakcie bank, jako stronę. Następnie jest czas na uprawomocnienie (14 dni). W tym okresie bank i Ty mogliście zgłaszać do sądu jeżeli coś by było nie tak z wpisem.

  Zatem krótko, nie X dni po dostarczeniu, a: "od momentu uzyskania prawomocnego wpisu hipotecznego".

   
 • wolfun
  wolfun 21.10.2009 12:00

  dzieki za info wyślę i dam znać co i jak
  Pozdrawiam

   
 • moon
  moon 21.10.2009 12:57

  Ja to mam "pecha"

  Ominęły mnie aneksy w Polbanku i jak na złość obniżyli mi oprocentowanie od dnia złożenia odpisu z księgi wieczystej - w tym samym dniu uprawomocnił się również wyrok - ale to wyszło po odpowiedzi na złożone pismo z żądaniem zwrotu podwyższonej marży.

  W tym samym dniu, co dostarczyłem odpis, złożyłem również "reklamację" z tego powodu, że ani na infolinii ani przez kontakt z konsultantem online ani w placówce nie potrafili odpowiedzieć na proste pytanie (zresztą nie pierwsze zadane) - od kiedy przestaniecie naliczać podwyższone oprocentowanie? Nikt nie potrafił odpowiedzieć, ponieważ zależy to od centrali. Z bełkotu, którego wysłuchałem, wynikało, że dopiero od następnego okresu rozliczeniowego. Pani w banku okazała pewne zdziwienie, że od razu chcę składać reklamację. Dziwię się, że jeszcze w Polbanku się dziwią

  Tak więc, nie warto tracić czas i energię na dyskusje z osobami, które tak naprawdę nie są w stanie pomóc. Trzeba od razu pisać pisma.

  Na pocieszenie mam trzy inne problemy z Polbankiem, więc chociaż tyle do przodu.

  Pozdrawiam.

  P.S. Jak ktoś zapyta o kredyt w Polbanku, pokropcie go święconą wodą i wygnajcie z niego durne pomysły.

   
 • FkaK
  FkaK 22.10.2009 00:01

  Zgodnie z wyrokiem opłata jest należna bankom do czasu parwomocnego wpisu hipotecznego. A co z okresem przed wypłatą kredytu?
  Bank Millenium pobrał nam opłatę z tytułu refinansowania składki ubezpieczeniowej" za miesiąc wrzesień z dołu 8 października w pełnej wysokości. A kredyt został uruchomiony 19 września. Czy ta opłata nie powinna być także policzona proporcjonalnie?

   
 • Bercik
  Bercik 24.10.2009 21:15

  Witam Wszystkich serdecznie na forum!
  Zwracam się z prośbą o poradę w sprawie zwrotu opłaty niesłusznie pobranej przez bank, jak wynika z wyroku sądu. W moim przypadku kredyt mam w Getin Banku. Oczywiście czytałem wypowiedzi na forum, ale mam pewną wątpliwość w swoim przypadku. Umowę zawarłem 25.02.2008r. W umowie zawarte było ubezpieczenie do momentu wpisu banku do hipoteki. Ubezpieczenie to było zawarte na 3 miesiące. W przypadku braku wpisu miało być przedłużone na kolejne 9 miesięcy. Wpis do hipoteki w sądzie nastąpił w dniu 17.03.2008r. Niestety nie dostarczyłem odpisu z KW odrazu. Dokonałem tego dopiero w sierpniu 2009r. (niestety tak bardzo późno). Bank zdążył przedłużyć oczywiście ubezpieczenie z okresu 3-miesięcznego na dalszy 9-miesięczny, a także prawdopodobnie dalej na kolejne miesiące. Pracownik banku poinformował mnie, że skoro nie dostarczyłem odpisu, to ubezpieczenie przedłużano. Moje wątpliwości dotyczą w tym momencie tego, jaką datę mam wpisać we wniosku o zwrot opłaty związanej z ubezpieczeniem. Z moich wyliczeń wynika, że początek przypada na 01.04.2008r. (ponieważ wpis 17.03.2008r. + 14 dni = 31.03.2008r.). Natomiast nie wiem jaką datę końcową powinienem podać, ponieważ odpis z KW dostarczyłem w sierpniu 2009r., a ubezpieczenie prawdopodobnie było zawarte na 3+9+12 miesięcy, czyli do 24.02.2010r. Czy mógłby Pan (Franek Kolasa) wypowiedzieć się i doradzić mi w tym temacie? Pozdrawiam, Robert

   
 • moon
  moon 24.10.2009 21:42

  To się upewnij. Zapytaj bank o konkretną datę do kiedy obowiązuje ubezpieczenie.

  Jeśli nie powiedzą, to zażądaj zwrotu ubezpieczenia od dnia uprawomocnienia wpisu do do końca okresu wynikającego z automatycznego przedłużania ubezpieczenia.

   
 • jasminika
  jasminika 24.10.2009 23:28

  Czy wiadomo, kiedy UOKiK wpisze ten wyrok do Rejestru Klauzul Niedozwolonych?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 24.10.2009 23:55

  Do: Bercik,
  czytaj proszę maile zanim wywołasz mnie "do tablicy" , odpowiedziałem Ci już jakis czas temu.
  "Witam Panie Robercie,
  Potwierdzam, powinien Pan jako datę uprawomocjienia wpisu podać 1.04.2008.
  Co do daty końcowej polecam aby Pan zadzwonił na infolinię banku i podając numer umowy kredytowej ustalił jak to faktycznie jest z tym Pana ubezpieczniem. Proszę zapytac o datę, kiedy wg banku zakończą nalicznie ubezpieczenia i tą datę wpisze Pan jako końcową. W treści pisma niech Pan powoła się na datę tej rozmowy na infolini, zwykle są one nagrywane i sprawdzane w drodze postepowania reklamacyjnego banku."
  Z opisu wynika że automatyczne przedłużenie nienależnego ubezpieczenia już miało miejsce, więc sugestia moon'a akurat w tym przypadku nie będzie miała zastosowania.

  Do: jasminika
  Ponoć UOKiK czeka jeszcze na jakiś dokument z sądu, ale to termin bardzo bliski.
  Może to być ponoć nawet przed 1.XII.2009, dam znać jak będę wiedział dokładnie.

   
 • And-Re
  And-Re 25.10.2009 09:09

  Witam.
  Sądzę, że mój problem jest szerszy i nie związany jedynie z okresem podwyższonej marży do czasu ustanowienia hipoteki. Niemniej jednak zastanawiam się czy zapis w umowie (chodzi o ING BS) nie stanowi również w jakimś stopniu (choć nie wprost) rażącego naruszenia orzeczenia Sądu stwierdzającego "że bankom należy się podwyższona marża, ale tylko do uprawomocnienia się wpisu do hipoteki" .

  Chodzi mianowicie o zapis w umowie kredytowej ustalający oprocentowanie w oparciu o sztywną stopę bazową CHF2Y ustaloną na okres 2 lat (!) i dopiero po dwóch latach w oparciu o LIBOR 6M. Przyjęta w umowie stopa bazowa wynosi 3,08% !!! (oczywiście plus do tego marża banku ! ). Przyjęta w umowie stopa jest rażąco (wielokrotnie) wyższa niż aktualny poziom LIBOR CHF 6M w oparciu o który ma być przecież obliczane oprocentowanie po upływie dwóch lat od zawarcia umowy.

  Sądzę że tego rodzaju zapis jest krzywdzący i wynika z pozycji przetargowej banku..

  Czy jest jakaś możliwość wystąpienia o zmianę tego zapisu jeśli tak to w oparciu o jaką podstawę prawną..

  Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i argumenty.

  Pozdrawiam

   
 • gothic
  gothic 25.10.2009 21:14

  A ja mam inne pytanie.

  Czy zwrot jest nalezny, jesli to z winy kredytobiorcy (a raczej jego niepoinformowania) oryginal z odpisu z KW zostal dostarczony kikla miesiecy po czasie?

  Zalozylem blednie, ze skoro bank dostal juz wczesniej zawioadomienie z Sądu i wpisie do KW, odpis nie jest konieczny i dzieki temu pare miesiecy "przespalem".

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 25.10.2009 23:50

  Do: gothic
  Wyrok nic nie mówi o czasie dostarczenia odpisu KW, a o uzyskaniu prawomocnego wpisu hipotecznego, wielokrotnie o tym pisałem.

  To prawda, że tak jak i Ty, bank otrzymał powiadomienie o dokonaniu na jego rzecz wpisu hipotecznego. Jest też prawdą, że to powiadomienie jako takie nie ma żadnej mocy prawnej. Wpis potrzebuje jeszcze 14 dni na uprawomocnienie, jest to czas który sąd daje stronom na zgłaszanie ewentualnych uwag.

  Jeżeli zatem sąd powiadomił strony o wpisie hipotecznym, strony nie zgłosiły uwag, wpis się uprawomocnił. To od tej daty bank powinien zaprzestać naliczania opłat z tytułu zabezpieczenia jego interesów w postaci opłat pomostowych, ponieważ zostały one zabezpieczone prawomocnym wpisem hipotecznym.

  W większości umów jest mowa o obowiązku dostarczenia oryginału odpisu księgi wieczystej. Jednak jak Sąd orzekł w wyroku z 6.08.2009, opłatę można pobierać jedynie do czasu prawomocnego wpisu hipotecznego na rzecz banku nie zaś do czasu dostarczenia oryginału odpisu z KW, czy: „14 dni roboczych”, czy „po 30 dniach od dostarczenia KW” czy „3 miesiącach po dostarczeniu oryginału odpisu z KW, w przeciwnym razie należne bankowi będzie ubezpieczenie przez okres kolejnych 9 miesięcy”.

  Jest to wielokrotnie poruszana przez Was kwestia w mailach. Mam nadzieję, że będziecie czytać treść bloga i posty z uwagą i do tej sprawy nie będę wracał.

  Zatem: składajcie wnioski, odzyskujcie pobrane niesłusznie opłaty, mówcie o możliwości zwrotów rodzinie i znajomym.


   
 • And-Re
  And-Re 26.10.2009 02:20

  do: franka_kolasy

  A co z moim przypadku?

   
 • brydzia157
  brydzia157 26.10.2009 10:14

  Franku, tyle pytań, że powinienes mieć pomocnika i asystenta, moi kochani, najpierw poczytajcie wszystko dokładnie, sprawdzcie daty w swoich dokumentach, to naprawde nie jest "wyższa szkoła jazdy", raptem równanie z jedna niewiadomą:)))
  Wiem, posypią sie gromy na moją głowę, ale jak tak dalej pójdzie, to "szef" nie bedzie sie kładł spać, a myślę, że jesli ktoś wziął KH, to ma troche więcej , niż 5 czynnych szarych komórek.........

  Do wszystkich, którzy zadali pytanie i dostali odpowiedż: a może jakieś wsparcie na działalnośc statutową fundacji, nawet 5 pln się przyda!!!!!!!
  Pozdrawiam

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 26.10.2009 10:45

  Dziękuję brydzia157 za zrozumienie w temacie. Zawsze uważałem że słuchanie i czytanie ze zrozumieniem to co najmniej połowa sukcesu.

  Do: And-Re

  Przytoczony przez Ciebie zapis umowy nie ma związku z podwyższoną opłatą pobieraną przez bank (marżą, ubezpieczeniem ) do czasu ustanowienia hipoteki na jego rzecz. Zatem nie widzę związku dającego podstawy powoływania się na wyrok SUOKiK w kontekście Twojej sytuacji.

  Ciekawi mnie kiedy brałeś swój kredyt i czy obecni kredytobiorcy ING mają taki „kwiatek” w swoich umowach. Zobaczcie jak ważne jest porównywanie wszystkich elementów kosztowych kredytu który jest zaciągany na wiele lat. Z jednej strony widzimy DUŻY napis „PROMOCJA” np. 0% za przyznanie kredytu, a z drugiej taki właśnie niepozornie wyglądający zapis CHFY2 = 3,08%.

  Zgadzam się, że jest to zapis niekorzystny dla klienta, jeżeli jednak określona stopa bazowa na okres 2 lat została Ci przedstawiona przed podpisaniem umowy kredytowej oraz jasno określono że będzie obowiązywała przez 2 lata to trudno będzie prawnie „obalić” ten zapis.

  Nie ma w mojej ocenie również podstaw do skierowania skargi do KNF czy UOKiK, ponieważ te instytucje w zakresie swojej działalności nie będą mogły podjąć działań ingerujących w politykę cenową w związku z opisaną przez ciebie sytuacją. Pozostaje Ci jedynie sąd polubowny lub powództwo cywilne.

  Chciałbym Ci polecić, abyś zwrócił się w pierwszej kolejności z pisemnym wnioskiem do ING BŚ, o obniżenie (urealnienie) stopy bazowej.
  Przecież nie tak dawno Pan Prezes Bartkiewicz na łamach mediów mówił, że ING to taki wyjątkowy bank na tle konkurencji, dawał tez jasno do zrozumienia, że zagrania „nie fair” banków względem klienta mszczą się na branży. Zobaczymy czy to jedynie PR wizerunkowy czy też wdrożona polityka banku, bo takie ujecie stopy bazowej na poziomie 3,08% jest niczym innym jak „kruczkiem” zwiększającym zyskowność produktu. Bardzo jestem ciekawy jak bank zareaguje na Twój wniosek, jak traktuje wniosek klienta w kontekście deklaracji i komunikacji zewnętrznej.

  Mam nadzieję że Pan Prezes "dostał awans" ponieważ zdążył wdrożyć deklarowane poglądy w naszym pięknym kraju i teraz je będzie przeszczepiał w szerszej skali: " Z komunikatu banku wynika, że Bartkiewicz obejmie nowe stanowisko od początku stycznia 2010 roku. Zostanie szefem bankowości internetowej ING Direct na kilka krajów Europy Zachodniej (Anglię, Francję, Włochy, Hiszpanię)"

  Powodzenia dla Ciebie i Pana Bartkiewicza.

   
 • Bercik
  Bercik 26.10.2009 11:46

  Witam,
  w dniu 24.10.2009 pisałem o swoim przypadku. W dniu 26.10.2009r. zgodnie z radą zadzwoniłem na infolinię do Getin Banku i uzyskałem informację, że ubezpieczenie na wpis do hipoteki było zawarte na 3 m-ce, a następnie przedłużone na kolejne 9 m-cy i na tym koniec okresu ubezpieczenia, tzn. nie było dalej przedłużane. Pani powiedziała, że Getin Bank nie przedłuża tego ubezpieczenia nawet w przypadku, gdy ktoś nie dostarczy odpisu z KW. Czy z tego wynika, że datą końcową we wniosku na zwrot kosztów ma być data 24.02.2009r., czyli rok od zawarcia umowy?
  Pozdrawiam, Bercik

   
 • franky1981
  franky1981 03.11.2009 19:32

  witam,

  dostałam odpowiedź z banku i właśnie piszę kolejny wniosek. W odpowiedzi na mój wniosek o zwrot poniesionych kosztów tytułem podwyższonej marży pomimo prawomocnego wpisu hipoteki (tu powołanie na paragraf 7 ust 1 „Umowy o Kredyt Hipoteczny” , który mówi o podniesionej marży do czasu wpisania hipoteki - odpowiedzieli fragmentem regulaminu "paragraf 16 ust 8" - "Kredytobiorca jest zobowiązany niezwłocznie po dokonaniu przez Sąd Rejonowy (...) wpisu (...), złożyć w Banku aktualny odpis z księgi wieczystej" - który wcale nie ma nic wspólnego z terminem obniżenia marży i ani słowem o tym fakcie nie wspomina - wspaniałomyślnie zwrócili mi odsetki od podwyższonej marży za okres od dnia dostarczenia odpisu KW. Więc próbuję dalej.

  sprawa druga - z tego co widzę klauzula już została wpisana do rejestru niedozwolonych więc tym razem się na nią powołam - proszę mnie poprawić jeśli się mylę:


  Numer wpisu: 1740
  Data wpisu: 2009-10-30
  Getin Bank S.A. w Katowicach
  "1. Do czasu przedłożenia odpisu z KW nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia zawierającej prawomocny wpis hipoteki na rzecz Banku na pierwszym miejscu i niezawierającego obciążeń, które nie zostały zaakceptowane przez Bank, oprocentowanie podwyższone jest:
  a) w przypadku braku księgi wieczystej lub wypłaty kredytu/I transzy kredytu przed uzyskaniem przez Kredytobiorcę tytułu prawnego do nieruchomości stanowiącej przedmiot hipoteki o 2 punkty procentowe,
  b) w przypadku gdy założona jest księga wieczysta nieruchmości o 1 punkt procentowy.
  2. Podwyższone oprocentowanie zostanie zniesione z pierwszym dniem następnego miesiąca od otrzymania przez Bank odpisu z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia, o której mowa w ust. 1.
  3. Bank może odmówić zniesienia podwyższonego oprocentowania, o którym mowa w ust. 1, jeżeli Kredytobiorca ma zaległości w spłacie kredytu."

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 03.11.2009 21:17

  do: franky1981
  Widzę, że nie bardzo się ktoś wysilił w Twoim banku, odbił piłeczkę i tyle.
  Jedyne co potwierdził to umiejętność czytania.
  Przecież my bardzo dobrze znamy te zapisy z naszych umów, które zwalniają zabezpieczenie pomostowe/obniżają marżę/wygaszają ubezpieczenia pomostowe, po dostarczeniu prawomocnego odpisu księgi wieczystej. Zwykle jest dopisane, że następuje to po: 14 dniach roboczych, 30 dniach, 3 miesiącach a nawet 9 miesiącach od dostarczenia KW.
  Problem w tym że ma się to nijak jak słusznie zauważyłaś do wyroku SUOKiK.

  Teraz jak już jest to klauzula wpisana do Rejestru Klauzul Niedozwolonych, skoryguj swój wniosek, cytując dokładnie zapis klauzuli jak i nadany numer w rejestrze.

  Słabo to świadczy o pracowniku który odpowiedział na Twój wniosek. Rozumiem, że mógł jeszcze nie zostać przeszkolony z zakresu praw konsumenckich i aktualnego orzecznictwa prawnego, ale odpowiadając negatywnie na tego rodzaju wnioski generuje sobie dodatkową pracę.
  Jest też taka ewentualność, że w Twoim banku zmienił się system wynagradzania i człowiek jest rozliczany od ilości wyprodukowanej makulatury .

   
 • efka75
  efka75 04.11.2009 13:48

  witam,

  ja miałam następującą sytuację z bankiem Millennium: sąd nie poinformował w terminie ani banku ani mnie o prawomocnym wpisie, dopiero bank sam się po paru miesiącach od tego faktu zwrócił do sądu listownie o informację. Z tego tytułu obciążył mój rachunek bankowy kwotą 150 PLN (?!?!?). Czy mój przypadek także podlega pod ten zapis?

  Pozdrawiam
  Ewka

   
 • OHaleck
  OHaleck 04.11.2009 14:57

  12 października mBank zarejestrował moje pismo jako reklamację. Czy ktoś się orientuje, czy istnieje jakiś ustawowy termin rozpatrzenia takiej reklamacji? Przewertowałem regulamin mBanku, ale nic nie znalazłem, a tu już niedługo minie miesiąc...

   
 • patmal
  patmal 04.11.2009 14:58

  Czy ktoś z Was otrzymał już pozytywną odpowiedź od banku? Interesuje mnie szczególnie Polbank ... no ale każda dobra wiadomość mnie ucieszy .

   
 • Thomasz
  Thomasz 04.11.2009 15:09

  Chciałbym tylko nadmienić, że autor artykułu wprowadza forumowiuczów w błąd - wpis do Księgi Wieczystej nie uprawomacnia się w ciągu 14 dni ( zależy kto w sądzie dokonał wpisu - jeśli referendarz, to jest to 7 dni, jeśli sędzia to jest to 14 dni) od daty dokonania przez Sąd wpisu, tylko czas ten liczony jest od daty odebrania zawiadomienia o dokonaniu wpisu przez ostatnią stronę postępowania.
  I jest to logiczne - czas na ewentualne odwołanie do Sądu liczy się od momentu powzięcia wiadomości o treści wpisu - sąd po dokonaniu wpisu wysyła zawiadomienia do wnioskodawcy i banku o treści wpisu i od momentu kiedy ostatni zawiadomiony odbierze zawiadomienie liczy się ten czas.
  Informacje o dacie prawomocności moznma uzyskać w Sądzie podając telefonicznie numer wniosku.

  Pozdrawiam.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 04.11.2009 16:29

  Do: Thomasz

  Masz rację, wiedziałem że czasem jest to 7 dni.
  We wniosku został przyjęty bezpieczny termin 14 dniowy, który odnosi się do większości przypadków.

  Jeżeli ktoś ma wątpliwości i nie może ustalić daty od kiedy wpis jest prawomocny, proszę zgodnie z sugestią Thomasza skontaktować się z Sądem i ustalić to telefonicznie podając numer wniosku.

  Jeżeli ktoś ma odpis KW , na końcu powinien mieć podane informacje o okresie uprawomocnienia 7 lub 14 dni, (o ile mnie pamięć nie myli).

   
 • tadc
  tadc 04.11.2009 17:11

  Moje doświadczenie jest takie: NIE ZAWRACAĆ SOBIE GŁOWY. Przypomina mi się powiedzenie Kazimierza Rudzkiego: "U nas po to aby zaoszczędzić złotówkę nikt nie będzie liczył się z żadnymi kosztami". Otóż strata czasu i pieniędzy (wyciagi, znaczki, poświadczenia) nigdy nie zrekompensują się z watpliwym zwrotem z banku. Małą prawdopodobne jest udowodnienie bankom wielkości nieuprawnionej kwoty i okresu jej pobierania. Trzeba pamiętać, że wg Kodeksu Cywilnego to my musimy udowodnić bankowi że coś nam się należy. Banki zawsze dadzą nam radę, Mam kredyt w Dombanku i po przeanalizowaniu sprawy uznałem, że gra nie warta jest świeczki.

   
 • moon
  moon 04.11.2009 18:09

  Czasem nie chodzi o pieniądze tylko o zasady. Olewając drobne rzeczy pozwalamy na ich funkcjonowanie, co w skali całości generuje potężne pieniądze, i co gorsza pozwalamy na dalszą bezczelność bo banki czują się bezkarnie. Gdyby nie akcja z aneksami Polbanku, przeciw którym ludzie się postawili, to zapewne wszyscy inni kredytobiorcy byliby udupieni. Dziwi mnie taka postawa.

   
 • dawny użytkownik
  dawny użytkownik 04.11.2009 19:08

  A co z kredytami zaciągniętymi w Santander Consumer Bank? Mam jeszcze jedno pytanie, w związku z niecnymi praktykami tego banku spięłam się finansowo i spłaciłam kredyt w całości,który u nich miałach i w związku z tym,że nie mam u nich już fizycznie kredytu to mogę się ubiegać o zwrot pieniędzy?

   
 • bzdziagwa
  bzdziagwa 04.11.2009 19:42

  Tadc, mylisz sie. W moim przypadku w Dombanku kolejne ubezpieczenie na 9 miesiecy kosztowało mnie około 2500 zł. Dla Ciebie to jest nic? Jeśli tak to wpłać to wpłać taką kwotę na jakiś dobroczynny cel. Tyle zostało bezprawnie dopisane do mojego kredytu. Nie odmawiam bankowi prawa do zarabiania ale nie godzę sie na wykorzystywanie swojej pozycji i zwykłe okradanie.

   
 • franky1981
  franky1981 05.11.2009 12:38

  ja po pierwszym piśmie dostałam zwrot 200 pln (w sumie do tej pory nie rozumiem jakie to odsetki ale wychodzi na to, że nie podliczyłam ich we wcześniejszych rachunkach - walczę dalej ale patrząc z drugiej strony - wypełnienie formularza zajęło mi jakieś 10 min - wychodzi niezła stawka na godzinę, niestety nie zarabiam tyle na co dzień ;o)
  mam nadzieję, że ostatecznie satysfakcja będzie bezcenna a na koniec będę mogła powiedzieć - I NIKT MNIE NIGDY NIE OKRADŁ!

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 05.11.2009 14:13

  Do: franky1981
  Może te 200 zł to tytułem ustawowych odsetek za czas od chwili pobrania, do chwili zwrotu nienależnie pobranej opłaty. Zwrot powinien zostać ujęty w skorygowanym harmonogramie spłat, w kolejnych ratach Twojego kredytu który jeszcze do Ciebie nie dotarł.
  Przecież zadowolony ale i świadomy klient to wartość dla banku bezcenna

   
 • jarzabek
  jarzabek 06.11.2009 11:07

  Do: franek_kolasa

  Tutaj nie chodzi o to czy jest to 7 czy 14 dni.
  Zgadzam sie z tym co pisal Tomasz.
  "od daty dokonania przez Sąd wpisu, tylko czas ten liczony jest od daty odebrania zawiadomienia o dokonaniu wpisu przez ostatnią stronę postępowania."

  Sedno sprawy to data od ktorej nalezy dodawac 7 lub 14 dni. Otoz z mojej wiedzy wynika, iz wpis hipoteki staje sie prawomocny, jezeli zadna ze stron nie zglosi sprzeciwu w ciagu 14(7) dni od dnia DOSTARCZENIA przeza Sad stronie zawiadomienia o dokonaniu wpisu. Zatem wpis stal sie prawomocny po 14(7) dniach od daty odebrania zawiadomienia wyslanego przez Sad do klienta oraz banku.
  Aby obliczyc moment uprawomocnienia nalezy udac sie do Sadu -poprosic o podanie dat jakie sa wpisane na zwrotkach pocztowych ktore wrocily do sądu po wysylce zawiadomien i do pozniejszej z tych dat dodac 14(7) dni.
  Jezeli dodamy 14(7) dni do daty dokonania samego wpisu to nie bedzie to moment uprawomocnienia. W zwiazku z tym pisma wysylane wg wzoru podanego przez Franka w wiekszosci bankow moga zostana uznane za niezasadne

  J.

   
 • dawson
  dawson 06.11.2009 12:24

  @jarząbek

  nie zgodze sie z Tobą, iz wniosek jest nie zasadny. Podstawa tego wniosku tj. niewlasciwe pobieranie odsetek, jest uzasadniona. Natomiast drugorzedną kwestią jest kwota zwrotu.
  Bank jako profesjonalista powinien sam dokonac weryfikacji i zwrotu zgodnie z obowiazujacymi przepisami.

  Nalezy jeszcze dodac tutaj, iz wniosek jest tylko wystapieniem o nalezny zwrot nieslusznie pobranych odsetek itp, natomiast wnioskujacy nie wystepuje o rekompensate z tegoo tytulu (ale to juz inna sprawa)

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 06.11.2009 13:00

  Nie widzę zagrożenia odrzucenia wniosków jako niezasadnych z w/w powodu. W przypadku podania błędnego założenia terminu bank powinien go zweryfikować. Zawiadomienia są wysyłane poleconym również do banku, jako że na jego rzecz dokonano wpisu został powiadomiony o tym fakcie także poleconym.

  Ilu z nas pamięta kiedy dokładnie odebrało zawiadomienie poleconym?
  Jeżeli zostałoby napisane np. "zwróć się do banku jeżeli pamiętasz kiedy otrzymałeś poleconym zawiadomienie o dokonaniu wpisu hipotecznego, dodaj do tego 7 lub 14 dni w zależności kto wpisywał i zwróć się do banku o zwrot", to takie dodatkowe "skomplikowanie" i tak dość zawiłej sprawy spowodowałoby realne osłabienie chęci zwrócenia się do banku po swoje pieniądze.

  Dobrym rozwiązaniem z którego wiem, że wielu z Was korzystało jest telefon do Sądu z podaniem numeru wniosku, to chyba najprostszy i jednoznaczny sposób określenia terminu uprawomocnienia wpisu hipotecznego.

   
 • asi-a-zet
  asi-a-zet 06.11.2009 14:29

  Witam,
  ja mam inny problem, co prawda nadal związany z odpisami z K.W.
  Zaraz po uprawomocnieniu się wpisu dostarczyłam odpis do banku (PKO BP), gdzie dowiedziałam się że bank wprowadził jakieś tam swoje wewnętrzne procedury, zgodnie z którymi odpisy dostarczone przed upływem 21 dni od uprawomocnienia uznaje za nieprawomocne. Wydałam 30 zł na odpis niepotrzebnie, nic nie załatwiłam, nadal płacę większe odsetki....
  Czy ktoś spotkał się z takimi działaniami Banku? Co robić?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 06.11.2009 15:25

  Do: asia-a-zet
  Niesamowite,
  Po pierwsze, nie jest istotne kiedy i czy dostarczyłeś oryginał odpisu KW do swojego banku. Jak Sąd wpisał hipotekę na rzecz banku to poinformował o tym fakcie zarówno Ciebie jak i Twój bank.
  Jak Sąd wpisał hipotekę na rzecz banku to o tym fakcie powiadomił Ciebie i Twój bank poleconym.
  Po okresie uprawomocnienia (7 lub 14 dni) od daty otrzymania poleconego wpis jest prawomocny i tylko i wyłącznie do tego momentu bank mógł pobierać opłaty. Zapewne w umowie masz jak większość zapis, że opata ustaje po x dniach od dostarczenia oryginału odpisu z KW.
  Klauzula ta została uznana wyrokiem Sądu uznana za nie zgodną z prawem zatem żaden bank nie miał prawa ją stosować.
  O tym mówi wyrok z 06.08.2009 SUOKiK i klauzula uznana tym wyrokiem za niedozwoloną wprowadzona do Rejestru Klauzul Niedozwolonych , pod numerem 1740, z datą 30.10.2009
  Jeżeli jest tak jak piszesz, że bank wewnętrzną procedurą uznał coś co jest prawomocne za nieprawomocne, to mamy tu do czynienia z sytuacją absurdalną typu: „Co nam tu będą mówić jak jest i tak zrobimy po swojemu”.
  Takie działanie jest bezprawne.

  Zatem pobierz zaktualizowany (po wpisie do Rejestru Klauzul Niedozwolonych) wniosek o zwrot, uzupełnij i odzyskaj swoje pieniądze.
  Daj znać innym na KupFranki jak poszło

   
 • dawson
  dawson 06.11.2009 16:09

  Do: asia-a-zet

  ODPIS z księgi wieczystej -zawiera juz wszystkie prawomocne wpisy na dzień odpisu
  ZAWIADOMIENIE z księgi wieczystej -zawiera informacje o nieprawomocnym wpisie

  zwróć uwagę na to czy masz Odpis czy Zawiadomienie. Jeżeli zawiadomienie będziesz pomimo wszystko musiała dostarczyć do Banku Odpis, gdyz zapewne w umowie kredytowej jestes zobowiazana do dostarczenia odpisu.

  Zatem wg mnie niezaleznie od wystąpienia do banku o zwort kosztów to i tak masz OBOWIAZEK dostarczyc odpis z ksiegi wieczystej

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 06.11.2009 16:19

  Do: dawson, asia-a-zet,
  Jest tak jak pisze dawson, doniesienia oryginału odpisu KW może od nas wymagać bank i skoro mamy taki wymóg w naszej umowie powinniśmy go wypełnić.

  Natomiast kluczowe jest to, że nie data dostarczenia tego odpisu do banku jest odnośnikiem do zaprzestania naliczania opłaty (np. zapis umowy mówi: "w 14 dni roboczych od dostarczenia oryginału odpisu KW z prawomocnym wpisem hipotecznym na rzecz banku").

  Jedyną, zgodną z prawem datą do której bank może pobierać opłatę pomostową jest data uzyskania prawomocnego wpisu hipotecznego na rzecz banku

   
 • asi-a-zet
  asi-a-zet 06.11.2009 16:35

  do: dawson
  Dziś do banku zaniosłam ODPIS Z KSIĘGI WIECZYSTEJ NA DZIEŃ 09.11.2009 GODZ. 9.45. ZAWIADOMIENIE zostało w domu i mam je przed sobą. Pani nie chciała ode mnie tego przyjąć, ale uparcie siedziałam dotąd, aż to wzięła, jednak z zastrzeżeniem, że i tak centrala odrzuci taki odpis, jako nieprawomocny. Jeżeli nadal nic nie będę mogła zrobić, to chyba po 21 dniach wezmę jeszcze jeden odpis, ale wtedy wystąpię do banku o zwrot nadpłaconych odsetek i 30 złotych za drugi odpis.
  Dziękuję za wsparcie. Będę informować o postępach.

   
 • SebaGd
  SebaGd 07.11.2009 17:24

  Witajcie,

  Jakiś czas temu zarejestorwałem się na tym portalu i nie zaglądałem tutaj zbyt często - teraz widzę, że był to wielki błąd.
  Mam kredyt w Polbanku i tak jak reszta z Was przez około 2 miesiące po ustanowieniu hipoteki ( a właściwie po dostrczeniu odpisu z ksiegi wieczystej) płaciłem podwyższoną o 1% marżę dla banku. Niestety nie znam się na prawie, jestem osobą techniczną, stąd mam trudności z poruszaniem się po sprawach prawno finansowych.
  Chciałbym odebrac bankowi to co niesłusznie pobrał.
  Jeżeli znajdzie się życzliwa osoba, bardzo bym ją/jego prosił o pomoc w przebrnięciu przez procedurę wypelniania wniosku. Mam sporo pytań, a nie chciał bym zaśmiecać bloga.
  Bardzo proszę o pomoc.
  Z góry dziękuję
  Sebastian

   
 • rommbell
  rommbell 09.11.2009 11:19

  Witam,
  A czy zwrot dotyczy też kredytu już spłaconego?
  Pozdrawiam

   
 • dawny użytkownik
  dawny użytkownik 09.11.2009 16:55

  Mam pytanie, jesli było juz o tym na forum to sorry ale mogłem przeoczyc.
  Od kiedy ten wpis do księgi jest prawomocny? Po 14 dniach od wpisu do księgi czy tez jak pisze franek_kolasa: "Po okresie uprawomocnienia (7 lub 14 dni) od daty otrzymania poleconego wpis jest prawomocny i tylko i wyłącznie do tego momentu bank mógł pobierać opłaty" po 14 dniach od otrzymania poleconego listu?
  Pozdro

   
 • dawny użytkownik
  dawny użytkownik 09.11.2009 16:58

  Byłem dzis w Polbanku, mam juz potrzebne dane tylko zrodziła sie ta wątpliwość od kiedy jest ten wpis w ksiedze prawomocny?

   
 • OHaleck
  OHaleck 10.11.2009 17:59

  Mnie również w mBanku mówili, że odpis jest prawomocyny 7 (lub 14) dni od dostarczenia zawiadomienia do ostatniej ze stron. Żeby było śmiesznie, uznaje się, że jeśli zawiadomienie dotarło do banku to już nikt nie pyta, czy dotarło do pozostałych.
  Moja notariusz uważa jednak, że sytuacja jest dość niejasna, ale można uznać jeśli osobiście dostarczyłem odpis do banku to po upływie okresu uprawomocnienia bank zawiadomienie może już sobie zwinąć w rulonik i wsadzić w... bo logiczne jest, że skoro mam aktualny odpis to nie jest on starszy niż zawiadomienie o zmianie.
  Tymczasem pojutrze mija miesiąc od daty zarejestrowania mojego pisma w sprawie zwrotu... Czy ktoś mi może powiedzieć, czy istnieje termin, w którym bank musi odpowiedzieć?

   
 • hamanu
  hamanu 12.11.2009 17:09

  Sukces!
  mbank zwrócił różnicę w oprocentowaniu, ale dopiero po złożeniu wniosku do Arbitra Bankowego.
  łącznie ponad 1000 zł plus odsetki ustawowe za cały okres utrzymywania podwyższonego oprocentowania.

   
 • Thomasz
  Thomasz 16.11.2009 08:55

  Witam ponownie.
  Ale przecież nie ma najmniejszego problemu z ustaleniem daty prawomocności wpisu. Oczywiście bezdyskusyjnie, że termin jest liczony od odbioru zawiadomień przez wszystkie strony.

  Wystarczy zadzwonić do sądu podając numer wniosku o wpis, albo nawet numer księgi wieczystej.
  Bank wysyłając zawiadomienia otzrymuje zwrotki i kolejne daty odbioru zwiadomień są właśnie po to rejestrowane w systemie.
  Od daty odbioru zawiadomienia przez ostatnia stronę biegnie czas na uprawomocnienie.
  Swoją drogą jest to kolejne kuriozum - od czasu wpisu do czasu wysłania zawiadomienia upływa sporo czasu - najpierw dokumenty trafiaja na drukarnię zawiadomień , potem na rozdizelnie, potem wysyłka - w moim przypadku od wpisu do wysłania minęło ponad miesiąc - i ten okres jest bezkarny.....

   
 • brydzia157
  brydzia157 18.11.2009 17:02

  SebaGd, odezwij się na priv, pomogę-ja już finiszuje, zreszt a jestem z "branży"
  matylda1603@gazeta.pl

   
 • bzdziagwa
  bzdziagwa 02.12.2009 11:35

  http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,29577,7321235,_Rz___Zwrot_pieniedzy_za_ubezpieczanie_pomostowe_kredytow.html

   
 • FkaK
  FkaK 02.12.2009 12:26

  Skorzystałam z wniosku, który jest do ściągnięcia na tej stronie, z tą tylko róznicą, że wnioskowałam równiez o zwrot nadpłaconego ubezpieczenia za okres przed podpisaniem umowy kredytowej i uruchomieniem kredytu, bo bank Millenium naliczał opłaty zwane ubezpieczeniem niskiego wkładu za rówe okresy miesięczne.
  Po ponad miesiącu od zlozenia pisma w banku otrzymałam wnioskowany zwrot + telefon z banku z przeprosinami, że tak późno

   
 • iska-30
  iska-30 02.12.2009 16:41

  Witam, Mam nadzieje, ze ktos pomoze zrozumiec mi temat zwrotu ubezpieczenia pomostowego od ustanowienia hipoteki.
  Ja mam kredyt w Dombanku i jesli chodzi o ubezpieczenie to bylo one poczatkowo okreslone na 9 miesiecy. Niestety spoznilam sie z dostarczeniem odpisu ksiegi wieczystej i bank naliczyl (zgodnie z umowa kredytowa) ubezpieczenie na kolejne 9miesiecy i podwyzszyl oprocentowanie, pomimo iz hipoteka juz dawno byla ustanowiona. Nie bylo mnie w kraju i nie sadzilam, ze w ten sposob bank postapi. Czy mam jakies szanse na odzyskanie tych pieniazkow?

   
 • iska-30
  iska-30 02.12.2009 16:43

  Bede wdzieczna za kazda pomoc

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 02.12.2009 17:00

  @iska-30
  Tak, naturalnie jak widać jest to dość jaskrawy przypadek nieupoważnionego pobierania opłat przez Twój bank.
  Złóż poniższy wniosek dostosowując do swojej sytuacji.
  http://kupfranki.pl/networks/files/file.8216
  Poczytaj odpowiedzi na blogu oraz dyskusje na forum DomBanku w temacie.

   
 • Dziobel81
  Dziobel81 02.12.2009 18:31

  STRZAŁ W KOLANO DLA "franka_kolasy" :P
  Ja też podzielę się z wami wrażeniami odnośnie kredytu i tych wszystkich wpisów bo akurat dziś przyszedł list polecony o wpisie do hipoteki mojego mieszkania
  Termin spłaty raty : 20.12
  Wpis do hipoteki : 01.12
  Uprawomocnienie się wyroku: +14 dni tj 15.12
  Ilość dni za które mogę dostać zwrot : 5 dni (to około 120zł)

  Moje pytanie : Czy dobrze wykonałem kalkulację ???
  No i obiecany strzał w kolano dla Pana Franka :P :
  Otóż bank źle wpisał datę do jednego z dokumentów potrzebnych do ustanowienia wpisu. Dobrze , że żonę coś tknęło i pojechaliśmy (poniedziałek) do sądu bo okazało się, że sprawa miała być wstrzymana....na szczęście wszystko załatwiliśmy jednego dnia i dokładnie trzeciego dnia tj. dziś otrzymaliśmy te dokumenty
  Moje pytanie: Czy można pociągnąć bank do odpowiedzialności za tą pomyłkę w kontekście możliwości odzyskania ww. pieniędzy ??? (wpis mielibyśmy dużo szybciej ok 1miesiąca ) Czy sąd będzie mógł określić, kiedy wstrzymał tą sprawę bo miał złe dokumenty ???

  Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo determinacji

   
 • OliNel
  OliNel 03.12.2009 00:14

  Mam problem z ustaleniem dat:

  1) data wpisu do księgi
  w rubryce "chwila zapisania księgi" 30-04-2008
  a w rubryce"chwila wpisu"05-05-2008; która data jest więc datą wpisu???
  2)odpis księgi złożyłam z datą 06-06-2008 (pokwitowana data złożenia w banku), a na umowę wpisali mi termin przedstawienia odpisu z wprawomocnie wpisaną hipoteką 15-09-2008

  Ponadto w paragrafie dotyczącym Prawnych zabezpieczeń kredytu jest zapis:
  Prawne zabezpieczenie spłaty kredytu na okres przejściowy do czasu przedłożenia w banku odpisu z księgi wieczystej nieruchomości potwierdzającego prawomocny wpis hipoteki.

  Więc za jaki okres mogę domagać się zwrotu?

   
 • bir-chf
  bir-chf 03.12.2009 14:22

  Ja właśnie otrzymałam zwrot z banku Millennium! Wniosek złożyłam 17 listopada.

   
 • Miecio
  Miecio 03.12.2009 14:44

  Kochani,

  Mam w PKOBP na kredycie Włąsny Kąt, ubezpieczenie pomostowe płatne 92zł miesięcznie do czasu dostarczenia odpisu z KW.

  Przespałem sprawę, odkładałem wybranie do sądu no i tak mineło 1,5 roku. Wiem ,że powinienem donieść bankowi ten świstek w ciągu miesiąca. Wiem, wiem ..dałem ciała.

  Czy będę mógł starać się o zwrot tego ubezpieczenia?

  pozdrawiam
  Miecio

   
 • Krajc
  Krajc 03.12.2009 16:23

  Miecio ja mam taki sam problem w Eurobanku. I pytanie czy ten wniosek jest dobry dla mojego banku czy go muszę sporo edytować?

   
 • klakier81
  klakier81 03.12.2009 20:59

  Witam,
  czy ktoś z szanownych forumowiczów otrzymał już zwrot nadpłaty z dOMBANKU? Ile czasu ma bank na odpowiedź? W umowie nie ma raczej sprecyzowanego czasu, a zgodnie z KPA po 30 dniach jest milcząca zgoda, tak czy nie??

  pozdro

   
 • korek
  korek 08.12.2009 10:09

  Witam.
  Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę:
  1. „Z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 6 sierpnia 2009 r wynika, że takie działania banku w ogóle są niedozwolone.” Okres nadpłaty marży/ubezpieczenia jest to okres od pierwszej raty do momentu, w którym bank przestał ją pobierać niezależnie od tego czy dostał odpis z KW czy nie?
  2. „Niniejszym wnoszę o zwrot wpłaconej przeze mnie kwoty wynikającej z podwyższenia standardowej marży Banku w okresie: od __.__.200_ do __.__.200_ to jest od momentu uprawomocnienia wpisu hipotecznego” – wydaje mi się, że okresem końcowym powinno być potwierdzenie z banku kiedy faktycznie zaprzestał on pobierania dodatkowych opłat a nie tak jak jest w tym wniosku.
  3. Zatem we wniosku potrzebuję tylko daty wpłaty pierwszej raty i potwierdzenia z banku, kiedy zaprzestali pobierania dodatkowych opłat?
  A tak na marginesie to w tym wniosku można wymazać ten komentarz prasowy, bo niektórzy mogą wysyłać wnioski razem z nim przez nieuwagę.
  Pozdrawiam!

   
 • OliNel
  OliNel 08.12.2009 10:14

  U mnie data wpisu to 30.04. (czyli uprawomocnił się 15.05)
  Pierwszą ratę płaciłam 10.05 (następne każdego 10.dnia miesiąca).
  Oprocentowanie obniżyli mi 10.07 (tego dnia zapłaciłam ratę za okres 10.06-10.07).
  Czy w związku z tym powinnam mieć obniżone oprocentowanie 10.06 czy 15.05 ?

   
 • Bercik
  Bercik 09.12.2009 09:29

  Witam serdecznie ,
  chcę podzielić się swoją przygodą z DomBankiem. Otóż złożyłem wniosek zgodnie z przyjętym pierwszym formularzem w dniu 27.10.2009r. Następnie otrzymałem odpowiedź banku z dnia 04.12.2009r., w której pisze dyrektor DomBanku Hipoteczny Oddział w Łodzi Centrum Obsługi Klienta - Paweł Kubisz: "W odpowiedzi na Państwa pismo (...) GETIN Bank S.A. (...) pragnie na wstępie podkreślić, że wyrok SOKiK z dnia 06.08.2009r. dotyczy (dalej czcionka pogrubiona i podkreślona) stosowania przez GETIN Bank podwyższonego oprocentowania kredytu w okresie od dnia uprawomocnienia się wpisu hipoteki do dnia faktycznej zmiany oprocentowania w związku z przedłożeniem odpisu z Księgi Wieczystej zawierającego prawomocny wpis hipoteki na rzecz Banku na pierwszym miejscu. (Koniec czcionki pogrubionej i podkreślonej). W przypadku Państwa Umowy Kredytu, przejściowymzabezpieczeniem kredytu nie było jednak podwyższone oprocentowanie, a zgodnie z paragrafem 3 ust. 2 Umowy, było nim Pakietowe Ubezpieczenie na Wypadek Odmowy Ustanowienia Hipoteki. Uwzględniając powyższe, Państwa wniosek zawarty w nadesłanej korespondencji Bank traktuje jako bezprzedmiotowy". (koniec cytatu Pana Pawła Kubisza).

  Czy złożenie ponowne wniosku na nowym zaktualizowanym wniosku coś da?? Bank jest uparty, czy ja mam być bardziej uparty i czekać na "zmęczenie materiału"? Czy może wystosować pismo do KNF lub innej instytucji, albo do prasy? Proszę o poradę. Ciekawy jestem jak postępują inni z DomBankiem w przypadku takiej odpowiedzi. Sądzę, że odpowiedź banku do klientów jest kopiowana i wysyłana każdemu w tej samej formie. Może byśmy się zjednoczyli - kredytobiorcy DomBanku - aby skuteczniej poradzić sobie z odzyskaniem forsy. Pozdrawiam, Bercik

   
 • franky1981
  franky1981 09.12.2009 20:39

  witajcie
  Polbank olał także moje drugie pismo - co prawda nie znam jeszcze uzasadnienia ale nie spodziewam się też niczego szczególnego ;o)
  co teraz? arbiter bankowy? Rzecznik Ochrony Praw Konsumenta? jak to dalej pociągnąć?
  pozdrawiam,

   
 • skyrobek
  skyrobek 10.12.2009 10:43

  @Bercik
  "Cytując panią Agnieszkę Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: "Wyrok sądu (UOKiK przekazał sprawę do SOKiK) otwiera możliwość ubiegania się o zwrot kwoty niezależnie od tego, czy mieliśmy podwyższoną ratę kredytu, czy ubezpieczenie. - Jeżeli postanowienie w umowie z bankiem powoduje takie same skutki prawne jak we wpisanej do rejestru klauzuli, to nie można go stosować”."
  Faktycznie w wyroku SOKiK XVII AmC 512/09 nie ma mowy o ubezpieczeniu, a jedynie podwyższonym oprocentowaniu, bo pewnie taki wzorzec umowy ktoś do UOKiK zgłosił. Powyższy cytat wyjaśnia to, choć nie jest to wyrok Sądu, więc bank pewnie go nieuwględni. Proponuję jednak odpisac DB z powołaniem się na ten cytat. Jeśli nie pomoże - przekazac swój wzorzec umowy do UOKiK żeby wyjaśnili i tę klauzulę.
  Jeszcze pytanie jak jest skonstruowane to ubezpieczenie, co jest w warunkach ubezpieczenia, regulaminie.
  Swoja drogą ciekaw jestem na czym polega to ubezpieczenie. Normalnie w ubezpieczeniu jest składka i odszkodowanie które jest wypłacane w przypadku zajścia zdarzenia. Kto tu był ubezpieczany, na jaki okres i jakie świadczenie należało mu się w przypadku odmowy wpisu w KW? Może to wcale nie było ubezpieczenie tylko zakamuflowana opłata.

  Inna sprawa czy nie pobralii sobie "składki ubezpieczeniowej" za nieuzasadniony, zbyt długi okres.
  W uzasadnieniu wyroku jest kilka zdań, które mimo, że mówią o oprocentowaniu pasują do sytuacji "ubezpiecznia".
  No i wspomniałbym o odsetkach ustawowych.

   
 • klakier81
  klakier81 16.12.2009 23:36

  Bercik,
  jestem niestety klientem dombanku, podobnie jak Ty. Podobnie jak Ty również dostałem odpowiedź negatywną (podejrzewam, że o identycznej treści). Póki co - po rozmowie z Frankiem (dzięki raz jeszcze, FK) - składam ponownie wniosek, jednak o nieco zmienionej treści. Nie wiem, czy na tym etapie warto zbierać się w grupy. Proponuję zrobić jak ja - zobaczymy co db wymyśli.
  pozdrawiam
  ŁK

   
 • marmomm
  marmomm 23.12.2009 09:52

  MBANK zwrócił mi kasę!!!
  Niecałe 370 pln to trochę mniej niz myślalem, ale po kontakcie na mLinie dowiedziałem się, że wysłali mi pismo, gdzie zapewne dowiem się jak to wyliczyli (według mnie powinno byc około 200 Franków).
  Reklamacja trwała 2 miesiące - ale jak widać to działa!
  wielkie dzięki!

   
 • figles
  figles 30.12.2009 11:03

  Niestety prawo nie działa wstecz, dotyczy to również klauzul niedozwolonych, dowiedziałam się tego od rzecznika praw konsumenckich w Gdańsku, wyrok Getn banku obowiązuje po 30.10.2009 roku. Reklamacja moja w millennium nie została rozpatrzona pozytywnie , niestety...

   
 • marmomm
  marmomm 05.01.2010 20:41

  figles: to jakim cudem mbank kase mi zwrócił?

  Dostałem juz oficjalną odpowiedz dotyczącą mojej reklamacji gdzie piszą o jej pozytywnym rozpatrzeniu i potwierdzają przelanie kwoty 369,35 tytułem nadpłaconych odsetek.
  Natomiast: podważyli datym na które sie powoływałem:
  - datę początkową (ja podałem 10.07.2008 (14 dni od wpisu) oni 17-07-2008 -> najwidoczniej uważają że uprawomocnia się po 21 dniach )
  - date końcową (ja podałem 07-09-2008 (data podana na mLinii i widniejąca w systemie transakcyjnym), oni 04-09-2008 (sic!) -że niby w tym dniu obniżyli oprocentowanie!

  O ile pierwsza zmiana nic nie zmienia, o tyle druga powoduje, że nie zwrócili mi za druga ratę, którą podawałem jako zawyżoną (płacona 05-09-2008!) stąd zapewne niezgodność kwoty z moimi oczekiwaniami... ale nic od czego jest mLinia - JUTRO DZWONIĘ

   
 • pranie
  pranie 02.02.2010 14:04

  Roszczenie wobec banku o zwrot nienależnego świadczenia nie uległo jeszcze przedawnieniu, ponieważ wynosi aż 10 lat (art. 118 Kodeksu cywilnego).

  W stosunku do wyroku Sądu Konkurencji i Konsumentów z dnia 6 sierpnia 2009 r. (sygn. akt XVII Amc 512/09), w którym za niedozwolony uznany został zapis regulaminu, w którym bank zastrzegał, że zniesienie podwyższonego oprocentowania następuje dopiero z pierwszym dniem następnego miesiąca od otrzymania przez bank odpisu z księgi wieczystej z prawomocnym wpisem hipoteki. A nie - jak być powinno - już z chwilą uprawomocnienia się wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

  Jeżeli na podstawie identycznego lub podobnego postanowienia wzorca umowy kredytodawca pobrał od konsumenta podwyższone oprocentowanie za okres po uprawomocnieniu się wpisu hipoteki, taki kredytobiorca może teraz zażądać zwrotu nadpłaconych nienależnie odsetek. Niedozwolona klauzula umowna nie wiąże bowiem konsumentów (art. 3851 § 1 K.c.).

  Oznacza to, że świadczenie (zapłata odsetek), wykonane na podstawie takiego zapisu, jest nienależne w świetle art. 410 § 2 K.c. i podlega zwrotowi na rzecz klienta.

   
 • Ferenc_Jozsef
  Ferenc_Jozsef 14.03.2010 22:19

  Witam,
  Deutsche Bank PBC "nie mógł się zapoznać z uzasadnieniem do wyroku SOKiK" , ale w imię "współpracy z klientem" oddaje podwyższoną marżę bez odsetek.

  Wniosek z połowy lutego, na początku marca rozpatrzony z uwagami jw.
  Przesłaliśmy dla pewności kopie zwrotek, potwierdzone przez wydział wieczystoksięgowy sądu, bo tylko tak można ustalić moment uprawomocnienia wpisu.
  Poza tym sprawa była bezdyskusyjna: wpis miał miejsce już po dacie umieszczenia klauzyli w rejestrze SOKiK, więc nie było możliwości tłumaczenia, że nie działą wstecz.

   
 • siegie
  siegie 16.03.2010 14:31

  ja tez dostalam od DB po pol roku zwrot prawie 500 CHF chcialam tez wnioskowac o odsetki karne, z tytulu bezprawnego pobrania tej kwoty i przetrzymywania ich okolo roku, wychodzi kilkadziesiat CHF liczac pi razy oko kwote 500 CHF i odsetki karne ustawowe 13% bodajze przez rok. DB odpisal jednak, ze nie widzi podstaw do naliczenia takich odsetek. Czy ktos w stanie jest mi powiedziec jaka mozna podac podstawe do takiego zwrotu? Nie mam ochoty im tego przepuscic, bo popelnili w trakcie tej procedury tyle niedociagniec, ze az glowa mala... Zgubili np. moje pismo zostawione w oddziale, ktorego kopie z pieczatka potwierdzajaca przyjecie mam w domu itd itp. Zupelny brak profesjonalizmu, niestety! Wiec niech czuja, ze za wszystko sie placi, dokladnie tak jak oni naliczaja od razu i automatycznie odsetki karne nawet szczetne i ulamkowe. Uwazam, ze to powinno dzialac tez w druga strone. Bede bardzo wdzieczna jesli ktos mi podpowie, chociaz sama tez bede jeszcze szukac dalszych szczegolow prawnych...

   

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

O blogu

Klienci wobec działań banków. kupfranki.pl - wsparcie działań zmierzających do redukcji kosztów obsługi kredytów.

O autorze

rafal_lyczek
rafal_lyczek
 • Dołączył(a): 05.02.2009
 • Posty napisane: 49
 • Otrzymane komentarze: 1601
 • Komentarze: 4
 • Ostatni post: 20.01.2015

Wpisy na blogach

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18351

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)