mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Dziś o godz.14 Prezydent podpisze ustawę antyspreadową.

Blog franka - kupfranki.pl

Dziś o godz.14 Prezydent podpisze ustawę antyspreadową.

Dziś na godz. 14 planowane jest podpisanie ustawy "antyspreadowej" przez Prezydenta.

kupno_frankow_w_internecie

Oznaczo to, że po 2 tygodniach "vacatio legis" będzie można poinformować bank (co polecam uczynić) o zamiarze samodzielnej spłaty kredytu walutą.

Nie trzeba a nawet nie należy zakładać "zwykłego" konta walutowego.

Najlepiej z początkiem wrzesnia, proszę zwrócić się z początkiem września do swoich banków o wskazanie numeru rachunku "technicznego" lub "lokacyjnego" prowadzonego w walucie kredytu - CHF, EUR na który wpłacać będą Państwo swoje raty kredytu.

Za przelewy przychodzące na taki rachunek i za jego prowadzenie bank nie będzie miał możliwości pobierania opłat, za inne już tak. Proszę pamiętać z drugiej strony, że taki rachunek służy jedynie do spłaty kredytu a wykonywanie innych operacji na nim może być bardzo kosztowne lub stanowić pretekst dla banku do przekształcenia takiego rachunku w zwykły rachunek walutowy. Eurobank również będzie musiał się dostosować.

Zmiany prawne umożliwiające spłatę walutą odnoszą się do wszystkich rodzajów kredytów walutowych (denominowanych/indeksowanych) NIE tylko hipotecznych i NIE tylko dla osób fizycznych. Zatem wszystkie kredyty samochodowe, kredyty firmowe czy pożyczki w walucie można będzie za chwilę spłacać bezpośrednio walutą.

Stworzony przez nas serwis bezgotówkowej wymiany walut pod nazwą inkantor.pl, umożliwi Państwu dużo tańszą spłatę kredytów walutą, na wskazany numer rachunku w danym banku. Zachęcamy do korzystania z naszego doświadczenia i korzystnych kursów.

Platforma dostepna pod adresem https://inkantor.pl

 

KomentarzeKomentarze

 • Sowa-08
  Sowa-08 09.08.2011 11:28

  Czyli jeśli dobrze rozumiem żadnego aneksu nie muszę podpisywać tylko wysyłam oświadczenie o sposobie spłaty oraz prośbę o otwarcie rachunku technicznego?

   
 • Sowa-08
  Sowa-08 09.08.2011 11:29

  nie muszę podpisywać aneksu nawet jeśli miałby być bezpłatny!

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 09.08.2011 13:45

  Aneks nie jest konieczny ale powinien być mile widziany również z punktu widzenia kredytobiorców. Ważne aby był bezpłatny i wskazywał numer rachunku lokacyjnego lub technicznego w walucie kredytu a przelewy przychodzące na taki rachunek też powinny być bezpłatne.

   
 • maffinka
  maffinka 09.08.2011 14:29

  Przelewy powinny czy muszą być bezpłatne? Jak do tej pory mój bank życzy sobie 30zł za każdorazowy przelew w obcej walucie - mam nadzieję, że również te opłaty ustawa zniesie.

   
 • dzikusek124
  dzikusek124 09.08.2011 14:36

  No właśnie, tez mam nadzieję że te opłaty za przelewy w obcej walucie znikną.

   
 • oldjerry
  oldjerry 09.08.2011 16:08

  Czy bank, w kontekście Aneksu, może wymagać ode mnie jakiś dodatkowych informacji, np. może chcieć zbadać moją aktualną zdolność kredytową?

   
 • mikima13
  mikima13 09.08.2011 16:56

  ciekawe jak do tego ustosunkuje się BOŚ, mam kredyt w tym banku od kilku lat...

   
 • flaku9
  flaku9 09.08.2011 17:55

  A ja mam pytanko czy jeżeli powiadomie bank o tym, że będę spłacał kredyt w walucie to czy nadal będę miał ewentualnie możliwość spłacania w zł po kursie banku ?

   
 • tomaszek79
  tomaszek79 09.08.2011 21:55

  Zapewne pojawi się tyle nowych pytań co umów kredytowych. Ja zastanawiam się jak BOŚ podejdzie do spłaty bezpośrednio w walucie, skoro w umowie mam wpisany numer rachunku z którego będą mi pobierać środki na poczet spłat mojego zadłużenia. Czy czasem nie będą chcieli mnie kasować za aneks zmieniający numer konta?

   
 • mastapasta
  mastapasta 09.08.2011 22:36

  Podejrzewam, ze ustawa nie dziala wstecz.. tzn... jakisz czas temu zaplacilem 500zl za zmiane czyli mozliwosc splaty w CHF... jakas szansa na odzyskanie tych srodkow?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 09.08.2011 23:44

  odpowiedzi na powyższe: @maffinka -tak, @dzikusek-124- tak za przychodzące po stronie banku odbiorcy, w opcji SHA ale tylko na rachunki techniczne lub lokacyjne służące jedynie do spłaty kredytu, @oldjerry -nie, nie widzę związku. Jakby próbował nie wyraziłbym zgody tak jak na dodatkowe punkty w aneksie, proszę zwrócić na to uwagę bo niektóre banki rozbudowywały aneksy "przy okazji", @flaku9 -tak, zmiana prawna w odróżnieniu do rekomendacji KNF SII nie ogranicza kredytobiorców w tym zakresie. Spłata może następować w PLN lub w walucie, ale zakładam, że w PLN nadal nie będzie się opłacało, @tomaszek79- nie, to właśnie takie praktyki ucina ustawa "anty-spreadowa". Jeżeli będzie próbował, to teraz masz prawo po swojej stronie a nie jedynie rekomendacje. @mastapasta - niestety nie, w tym przypadku nie będziesz mógł wystąpić o zwrot środków jeżeli złożyłeś już wniosek i został rozpatrzony bo w większości ta opłata tego dotyczy. Ci którzy mają w opłatę określoną jako "opłata za zmianę waluty spłaty kredytu" a nie podpisali jeszcze aneksu, mogą spróbować go nie podpisywać i złożyć do banku wniosek o zwrot poniesionych opłat z tego tytułu. Następnie we wrześniu, złożyć nowy wniosek z powołaniem się na omawiane zmiany w prawie bankowym i ustawie o kredycie konsumenckim. pozdrawiam

   
 • dangru3
  dangru3 10.08.2011 17:23

  WITAM Jeśli spłacam kredyt już we frankach i podpisałem aneks ( 500zł) , czy mogę żądać zwrotu prowizji za aneks?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 10.08.2011 17:41

  @dangru3 niestety nie sądzę, w tym przypadku nie będziesz mógł wystąpić o zwrot opłaty jeżeli złożyłeś już wniosek i został rozpatrzony bo w większości ta opłata tego dotyczy. Również jeżeli jest wyszczególniona jako koszt aneksu który podpisałeś, w tym przypadku prawo nie działa wstecz.

   
 • dariusz.rogowicz
  dariusz.rogowicz 10.08.2011 19:01

  Witam serdecznie, czytam i liczę że mamy szansę Czekamy teraz do września? następnie składamy wniosek o podanie nr konta do spłaty a co z dyspozycją dla banku (BOŚ) że sam pobiera wysokość raty z konta? Jakie istotne argumenty ma zawierać wniosek o samodzielnej spłacie kredytu walutowego we frwnkach A co zrobić jak będzie bark waluty w kantorach nie nakrecimy sami kursu waluty ???

   
 • marta.terlec
  marta.terlec 11.08.2011 08:33

  Witam jestem nowa na tak interesującym blogu ale zgodnie z przysłowiem "jak trwoga to do Boga " mam kredyt budowlany od ośmiu lat we frankach ok 150000,64 w BPH i rata wzrosła mi ponad tysiąc zł jestem załamana bo do tej pory też nie była niska .Czuję się jak w pułapce ponieważ prowadzę działalnosc gospodarczą i moja zdolność kredytowa nie będzie na pewno zadowalać banku nie wiem co mogę zrobic i tak naprawdę jakie mam prawa? z góry dziękuję za podpowiedzi

   
 • Robercik74
  Robercik74 11.08.2011 13:37

  Witam, a jak będzie działała platforma bezgotówkowej wymiany walut online, i na jaki dzień to będzie wypadało? (ja np. ratę mam na 5-go).Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 11.08.2011 20:11

  Będzie można realizować zakup walut w czasie rzeczywistym lub w formie automatycznego zlecenia stałego. Zlecenie stałe, będzie dyspozycją z zakupem na 5 lub 15 lub 25 dzień każdego miesiąca. Jeżeli wybrany 5, 15, 25 dzień w danym miesiącu nie będzie dniem roboczym w Polsce lub będzie dniem wolnym w Szwajcarii, zakup zostanie zrealizowany w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym 5, 15, lub 25 dzień miesiąca. Na 2 dni robocze poprzedzające termin realizacji zleconego zakupu w formie zlecenia stałego, system sprawdzi kontrolnie kwotę przedpłaty w stosunku do aktualnego kursu. W przypadku niewystarczającej kwoty przedpłaty (z zakładką) system prześle ci wiadomość SMS, że kwota przedpłaty może nie być wystarczająca na realizację zlecenia stałego tak abyś miał szansę dopłacić PLN do swojego portfela. Jeżeli PLN się umocni w stosunku do CHF nadwyżka PLN po transakcji pozostanie do Twojej dyspozycji na Twoim koncie przedpłat w PLN w panelu klienta. Platforma będzie obsługiwała wszystkie banki w Polsce, czas potrzebny na to aby dotarły na wskazany rachunek będzie uzależniony od banku i będzie wynosił od 15 min. do 3-4 dni. Resztę szczegółowych informacji wraz z uruchomieniem platformy.

   
 • bolkar
  bolkar 11.08.2011 22:30

  2011-08-11 21:06:44 został ogłoszony tekst nowelizacji, a zatem 26 sierpnia ruszamy do banków @Rafale Czy możemy liczyć na pomoc fundacji w postaci wzoru wniosku, którego banki nie będą mogły podwa =yć z jakiejś formalnej bzdury?

   
 • mario.k
  mario.k 12.08.2011 00:14

  Rozumiem, że określimy swoje miesięczne potrzeby w walucie i znajdziemy najlepszego dostawcę/sprzedającego.

   
 • wiktor.wisniewski
  wiktor.wisniewski 12.08.2011 21:09

  Witam ja również mam pytanie jak to będzie we wrześniu doniosę aneks spłacę ratę we frankach a w pażdzierniku powiecmy wybuchną wszystkie kantory czy wtedy będe mógł wpłacić złotówki i będzie oki ?

   
 • jagula5
  jagula5 12.08.2011 21:18

  Co za cholerny pech, ratę w sierpniu mam 25.... A polbank ma kurs 4,17!!! Nota bene nie wierzę, że otworzą obsługę kasową dla CHF w tym banku. Co w takiej sytuacji??

   
 • batulis
  batulis 12.08.2011 21:39

  A jeżeli już założyłam konto walutowe (CHF) w Millennium (tam gdzie mam kredyt hipoteczny) za darmo, to czy powinnam dla bezpieczeństwa go zamknąć? Tak aby bank nie miał możliwości pobierania opłat za spłatę w CHF, lub cokolwiek co sobie wymyśli...?

   
 • katarynka
  katarynka 16.08.2011 15:46

  "jagula5" - kupujesz franki w innym banku (otwierasz w nim konto walutowe - w citi za darmo ale przeczytaj warunki) lub w kantorze internetowym.

   
 • choodzik
  choodzik 29.08.2011 15:45

  witam ponowie pytanie czy jest szansa na odzyskanie 500 pln wpłaconych za aneks zacytuje tu ustawę "Zgodnie z uchwaloną ustawą, zmiany będą odnosić się nie tylko do nowych kredytów walutowych, ale też do kredytów już zawartych, które nie zostały jeszcze całkowicie spłacone - w tej części, która pozostała do spłacenia." rozumiem że prawo nie dziala wstecz ale czy w tym wypadku jest szansa na odzyskanie pieniedzy czekam na wasze opinie pozdrawiam

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 30.08.2011 08:31

  @choodzik, Już to pytanie się pojawiło. Niestety nie będzie możliwe odzyskanie opłaty za aneks, ponieważ jak słusznie zauważyłeś w tym przypadku mielibyśmy akurat oznaczałoby działanie prawa wstecz. Dopiero od 26.08 aneksy jeżeli bank poprosi o zawarcie takiego dokumentu są bezpłatne. To prawda, że prawo do samodzielnej spłaty walutą bez opłat za aneksy i innych towarzyszących dotyczy kredytów które już spłacamy od kilku lat. Dotyczy on jednak rat których do tej pory jeszcze nie spłaciliśmy bankowi dlatego dla tego w tym przypadku nie ma mowy o działaniu prawa wstecz, co kilkakrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli Związku Banków Polskich.

   
 • andrzej.kiet
  andrzej.kiet 30.08.2011 18:16

  Byłem w cudownym "Polbanku" , oczywiście nie będzie możliwości wpłat gotówką w kasie - kasjerzy nie mają uprawnień walutowych i mieć nie będą. Owszem mogą mi otworzyć za darmochę rachunek techniczny, przelewy na ten rachunek też bezpłatnie ale haczyk: w związku ze zmianą sposobu spłaty twierdzą że konieczny jest aneks do umowy - oczywiście 500 zł. Co Wy na to? da się to przeskoczyć?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 01.09.2011 09:41

  @andrzej.kiet, O aneks bank może Cię poprosić, jeżeli kwota Twojego kredytu jest wyższa od 255 550 PLN. Jednak w tym przypadku jeżeli chodzi o zmianę sposobu spłaty kredytu na bezpośrednio walutą, bank NIE MOŻE pobierać od Klientów opłat za aneks. To właśnie regulują zmiany prawne które obowiązują od 26.08.2011. Wypełnij, wydrukuj, podpisz i zanieś poniższe pismo do banku: http://kupfranki.pl/networks/files/file.73324

   
 • oskyrulez
  oskyrulez 01.09.2011 17:20

  Mi powiedziano, że albo muszę otworzyć rachunek walutowy w CHF, albo tylko gotówkowo bezpośrednio na rachunek kredytowy. Ani słowa o rachunku "technicznym" lub "lokacyjnym" , o których pan mówił. Czy zgodzić się na otwarcie walutowego jeśli kosztuje tylko 2zl miesięcznie?

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 01.09.2011 17:30

  @oskyrulez, Mniejsza o nazwę mogą go w danym banku nie nazywać "technicznym" ani "lokacyjnym", rachunek powinien być prowadzony bezpłatnie dla celu spłaty kredytu. Istnieje realne zagrożenie, że to co dzisiaj kosztuje 2 zł za kilka miesięcy będzie wynosiło znacznej więcej wraz z kolejną zmianą tabeli opłat i prowizji. Jeżeli rachunku walutowego potrzebujesz jedynie do obsługi zadłużenia w Twoim banku, proponuję aby zwrócić się do banku o wskazanie bezpłatnego numeru rachunku dla spłaty kredytu w walucie.

   
 • RobsonKa72
  RobsonKa72 01.09.2011 17:59

  @oskyrulez W Millenium kredyt spłacam frankami od roku. Wtedy też musiałem założyć konto (rachunek) walutowy, który wg tabeli opłat kosztuje 2 CHF. Rzeczywiście w pierwszym miesiącu pobrali mi taką kwotę, ale po napisaniu drogą mailową reklamacji (z informacją że rachunek ów jest mi potrzebny wyłącznie do obsługi kredytu hipotecznego i zgodnie z którąś tam rekomendacją powinien być bezpłatny) pieniądze zostały zwrócone i do tej pory mam konto bezpłatne. Mimo że w tabeli opłat i prowizji jest ciągle info o opłacie 2 CHF.

   
 • goluszysko
  goluszysko 01.09.2011 18:36

  Witam, dostalem on Nordei aneks w sprawie zmiany waluty spłaty kredytu. Moje watpliwosci wzbudza fakt ze poza sama zmianan waluty jest tam pelno oswiadczen ktore bank podsuwa mi do podpisania. Dotycza one zarowno kredytu jak i spraw ogolnych, przetwarzania danych osobowych itp itd. Oto fragment (pogrubienie oryginalne): 4. ** Oświadczam, iż zostałem(-am) poinformowany(-a) przez Nordea Bank Polska S.A. o ponoszeniu przeze mnie ryzyka, wynikającego ze zmiany kursu waluty oraz zmiany wysokości spreadu walutowego w przypadku zaciągnięcia kredytu indeksowanego do waluty obcej oraz przyjmuję do wiadomości i akceptuję to ryzyko. Przyjmuje do wiadomości, że zmiany kursów walut oraz zmiany wysokości spreadu walutowego w trakcie okresu kredytowania, mają wpływ na wysokość mojego zobowiązania z tytułu zaciągniętego kredytu tj. kwotę kredytu do spłaty oraz wysokość raty kapitałowo-odsetkowej. Ponadto zobowiązuję się, że w przypadku wzrostu kursu waluty, do jakiej kredyt jest indeksowany, dokonam (na żądanie Banku) następujących czynności: 1/ dołączę do kredytu dodatkowego Kredytobiorcę, którego dochody przywrócą zdolność kredytową – w przypadku utraty zdolności kredytowej, 2/ ustanowię dodatkowe prawne zabezpieczenie lub zwiększę dotychczasowe zabezpieczenie – w przypadku relatywnego zmniejszenia wartości przyjętego prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu, 3/ uzupełnię ze środków własnych lub dokonam ubezpieczenia brakującego wkładu własnego w sytuacji, gdy obciążenie kredytem nieruchomości, stanowiącej prawne zabezpieczenie spłaty kredytu, przekroczy poziom wymagany przez Bank. 5. Oświadczam, iż zostałem(-am) poinformowany (-a) przez Nordea Bank Polska S.A. o ryzyku, wynikającym ze zmiany cen rynkowych nieruchomości oraz, że akceptuje to ryzyko. Przyjmuje do wiadomości, że w przypadku wzrostu wskaźnika LTV w okresie kredytowania, na skutek obniżenia wartości nieruchomości, Banku może wymagać przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Niektore zapisy w jakiejs formie znajduja sie w umowie kredytowej, po co bank je powiela? Mam wrazenie ze przy okazji aneksu probuja zalatwic wszystkie sprawy ktore mogly byc nie dostatecznie sprecyzowane w umowie. Nie chodzi mi o to czy te zapisy sa sluszne czy nie ale o sama idee. Czy bank moze uzalezniac zmiane waluty splaty kredytu od podpisania innych oswiadczen? pozdarwiam

   
 • oldjerry
  oldjerry 05.09.2011 10:58

  Witam, mam dokładnie ten sam problem z Nordeą, co goluszysko (@goluszysko - dzięki, że chciało Ci się wklepywać ten długi tekst), mówiąc szczerze, liczyłem, że poradzicie, co robić w tej sytuacji - tzn. podpisać wniosek Nordei, czy skorzystać z pisma proponowanego na blogu? Z góry dzięki, jarek

   
 • docuro
  docuro 27.09.2011 14:41

  ma ktoś link do tej ustawy albo numer Dz. U. z dnia .... żebym sam mogl to przeczytać bo widze sprzeczne opinie - pan Rafał Łyczek mówi ze nie trzeba aneksu, tylko informacja do banku , inni ze trzeba podpisac aneks......

   
 • pranie
  pranie 27.09.2011 17:48

  hej, docuro, Wszystko zależy od kwoty kredytu,jak poniżej: rafal_lyczek01.09.2011 09:41 @andrzej.kiet, O aneks bank może Cię poprosić, jeżeli kwota Twojego kredytu jest wyższa od 255 550 PLN. Jednak w tym przypadku jeżeli chodzi o zmianę sposobu spłaty kredytu na bezpośrednio walutą, bank NIE MOŻE pobierać od Klientów opłat za aneks. To właśnie regulują zmiany prawne które obowiązują od 26.08.2011. Wypełnij, wydrukuj, podpisz i zanieś poniższe pismo do banku: http://kupfranki.pl/networks/files/file.73324

   
 • szawel
  szawel 28.09.2011 09:59

  Z tego co wiem to kwota 255 550 PLN dotyczyć będzie kredytów wziętych po 18 grudnia 2011 bo wtedy zacznie obowiązywać nowa ustawa z nowym limitem. Dla obecnych kredytów, aby się załapały na kredyt konsumencki, czyli bez aneksu, obowiązuje limit 80 tysięcy PLN.

   
 • micha.wajdak
  micha.wajdak 10.02.2012 22:32

  witam wszystkich, a szczególnie tych którzy mają kredyt w Multibanku- czy faktycznie muszę podpisywać aneks i płacić za niego 200zł, czy nie muszę- kredyt wzięty w 2007 roku.

   
 • szawel
  szawel 15.02.2012 11:06

  Temat wałkowany wielokrotnie. Musisz podpisywać aneks jeśli masz kredyt powyżej 80 tys. PLN. Aneks musi być bezpłatny - o tym mówi właśnie ta ustawa antyspreadowa obowiązująca od 26 sierpnia.

   

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

O blogu

Klienci wobec działań banków. kupfranki.pl - wsparcie działań zmierzających do redukcji kosztów obsługi kredytów.

O autorze

rafal_lyczek
rafal_lyczek
 • Dołączył(a): 05.02.2009
 • Posty napisane: 49
 • Otrzymane komentarze: 1601
 • Komentarze: 4
 • Ostatni post: 20.01.2015

Wpisy na blogach

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18355

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)