mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Jak bronić się przed wzrostem ceny franka?

Blog franka - kupfranki.pl

Jak bronić się przed wzrostem ceny franka?

Jak bronić się przed wzrostem ceny franka?

30 listopada br. w Szwajcarii odbędzie się referendum, w którym obywatele tego kraju zadecydują o wysokości rat kredytów hipotecznych w Polsce. Negatywne skutki tego głosowania mogą dotknąć kilkuset tysięcy polskich rodzin zadłużonych w CHF, ale i bez referendum, szykujcie się na czarne scenariusze związane z ceną fanka w niedalekiej przyszłości. Wiele osób pyta nas jak uniknąć ewentualnych skutków umocnienia się franka szwajcarskiego.  

Umocnienie franka oznacza wzrost raty kredytów hipotecznych w Polsce, o czym każdy „frankowiec” mógł się już nie raz boleśnie przekonać. Według różnych ocen tym razem może to oznaczać wzrost miesięcznej raty kredytu o 100 lub nawet 250 zł (przy założeniu, że rata wynosi tysiąc złotych). Taka zmiana dotknęłaby 40 proc. kredytów hipotecznych, czyli ok. 560 tys. rodzin spłacających obecnie w Polsce kredyty zaciągnięte we franku szwajcarskim.

Jakie widoki na przyszłość?:

Trudno liczyć że frank będzie tańszy. Okresowo (do pół roku) cena tej waluty może sięgnąć ponad pułap 4 zł – 4,30 zł za CHF. Jednak w dłuższej perspektywie cena ta powinna utrzymywać się na poziomach 3,40 – 3,60 zł za franka. Frank przez długi czas może nie zejść poniżej wartości, jaką ta waluta przyjmowała do złotówki w październiku 2014 r.

W związku z powyższym właściciele kredytów we frankach postępują racjonalnie szukając możliwości kupna większej puli franków na zapas, aby "zamrozić" cenę franka na raty kredytu przez najbliższe kilka lat lub przynajmniej kilka miesięcy. Część także zamierza zdecydować się na zakup takiej sumy CHF, która pozwoli na spłatę całego kredytu. Trzecim wyjściem jest korzystanie z rozwiązań do automatycznego zakupu franka szwajcarskiego, który – jak w robocie walutowym na inkantor.pl – wykorzystuje zmiany kursu, aby kupować tańszego franka wcenie wskazanej przez użytkownika.

Sposoby obrony przed możliwym wzrostem wartości franka szwajcarskiego:

- kupno większej puli franków przed podwyżką na zapas,

- automatyczny zakup franków po najlepszej cenie na inkantor.pl,

- jednorazowa spłata całego kredytu.

Jeżeli zdecydowałeś się na zakupu większej puli franków zadzwoń pod numer (61) 62 32 940 do inkantor.pl lub wyślij maila kontaktowego na bok@inkantor.pl - oddzwonimy.

Od czego zależy wzrost wartości franka?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy zrozumieć czego dotyczy samo referendum, którego domaga się Szwajcarska Partia Ludowa (Schweizerische Volkspartei). Obywatele Szwajcarii zadecydują o trzech zmianach w ich systemie walutowym, z których jedna może mieć kluczowy wpływ na sytuację polskiego kredytobiorcy.

Nakaz utrzymania minimalnego poziomu aktywów w złocie na poziomie 20 proc.

Jeśli Szwajcarzy powiedzą „TAK”, to Bank Centralny Szwajcarii będzie musiał dokupić ponad 1500 ton złota na wolnym rynku. W przybliżeniu to połowa rocznego wydobycia na całym świecie. Rosja i Chiny, które wytwarzają najwięcej tego kruszcu, od paru lat niechętnie rozstają się ze swoim złotem. Biorąc pod uwagę niesłabnący popyt na złoto ze strony innych banków centralnych, na rynku będzie zbyt mało kruszcu, aby Szwajcarzy mogli hurtowo zaspokoić zapotrzebowanie. W efekcie cena złota może poszybować w górę.  

Wymóg sprowadzenia całego szwajcarskiego złota do kraju

Kwestia mniej istotna dla kredytobiorców w Polsce, ponieważ blisko 70 proc. szwajcarskiego kruszcu znajduje się na terytorium Szwajcarii. Wiele krajów ma zdeponowane swoje złoto w innych krajach, np. Niemcy, czy Polska i nie ma to wpływu na ich walutę.  

Zakaz dalszej sprzedaży złota 

Z punktu widzenia polskiego kredytobiorców sprawa nieistotna, gdyż od 2008 szwajcarski bank centralny nie sprzedał ani jednej sztabki złota.

Co szwajcarskie „TAK” zrobi z ratami kredytów w Polsce?

Jest więcej niż duże prawdopodobieństwo, że w referendum Szwajcarzy poprą wszystkie trzy zmiany.
U podstaw tego twierdzenia stoją poniższe obserwacje:

1. Referendum jest zainicjowane przez szwajacarską partię ludową (SVP): partia w wyborach do Parlamentu w 2011 r. miała najwyższe poparcie i jest najpotężniejszą siłą polityczną w tym kraju.

2. Konserwatywne i pragmatyczne podejście Szwajcarów do złota:

a) do roku 2000 z rezerwami wynoszącymi 2590 ton złoto stanowiło 43 proc. rezerw Narodowego Banku Szwajcarii (SNB)  i przez lata ten stan rzeczy stał na straży dobrobytu Szwajcarów i niskiej inflacji.

b) Szwajcaria pod naciskiem Światowej Organizacji Handlu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego sprzedała 60 proc. posiadanego kruszcu. Wyprzedaż jednak zakończono w 2007 r. W wyniku tego procesu mocne uzależnienie franka od wartości Euro jest bardzo niebezpieczne dla Szwajcarii. Wystarczy 15-proc. spadek wartości franka, aby bank centralny tego państwa mógł popaść w tarapaty.

c) widząc skalę tzw. wojen walutowych, skalę dodruku walut papierowych wśród głównych aktorów sceny walutowej (USD, EUR, JPY) - pragmatyczny naród szwajcarski może dążyć do przywrócenia stanu rzeczy sprzed wyprzedaży złota.

3. Pięcioletnia karencja na uzyskanie minimalnego poziomu 20 proc. aktywów w złocie: inicjatorzy referendum określili także ramy czasowe na jego realizację – Szwajcaria nie musi kupować złota natychmiast.

Czy frank będzie kosztował ponad 4 zł?

Tak, ale w krótkim okresie. Na fali emocji i spekulacji towarzyszącym wynikom referendum i oczekiwaniu na działania szwajcarskiego banku centralnego oraz nakładających się obaw o recesję w strefie Euro, (osłabienie EUR).

W dłuższej perspektywie, pomimo wzrostu cen złota, mocny wzrost wartości franka nie jest oczywisty. Ale trzeba zaznaczyć, że może to wymagać działań ze strony Banku Centralnego Szwajcarii i Ministerstwa Finansów tego państwa.

Co może powstrzymać nadmierny wzrost wartości franka?:

Sprytni Szwajcarzy mogą podnieść oprocentowanie depozytów i obligacji denominowanych we franku szwajcarskim lub też wprowadzić podatek od kapitału napływającego z zagranicy, zarówno odnośnie instytucji, jak firm czy osób fizycznych. W tej sytuacji trudno będzie pompować kurs franka w celu gry kursem tej waluty. Jeśli Szwajcarzy za skupowane złoto będą płacić EUR ze swoich ogromnych rezerw tej waluty, to też wpłynie na zahamowanie wzrostu wartości franka.

Rafał Łyczek
kupfranki.pl

 

Przedstawione, w opracowaniu, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autora i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.kupfranki.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut czy złota. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią rekomendacji lub doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autor raportu jest również właścicielem majątkowych praw autorskich do opracowania. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autora serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres: fundacjakupfranki@gmail.com 

 

KomentarzeKomentarze

 • wieslaw
  wieslaw 30.10.2014 21:50

  Może ktoś już zadawał takie pytanie; dlaczego naszemu rządowi nie zależy na załatwieniu sprawy jednym ruchem ,jak na Wegrzech czy w innych państwach Europy? Powrót do wartości franka w dniu podpisania umowy i przewalutowanie kredytu na walutę narodową.Banki i tak obłowiły się co niemiara.Ja po blisko 8 latach spłacania spłaciłem cały kredyt i mam do spłaty drugie tyle. pozdrawiam Wiesław

   
 • studnia
  studnia 30.10.2014 22:19

  Jeśli Szwajcarzy powiedzą "TAK" i Bank Centralny Szwajcarii będzie kupował złoto płacąc frankami to zwiększony popyt na złoto zwiększy jego cenę ale podaż franka powinna z kolei obniżyć cenę tych ostatnich... Nie do końca rozumiem myślenie publikowane mainstreamowo, że po referendum na "TAK" frank zdrożeje. Może ktoś mądrzejszy wyjaśnić?

   
 • grzepluc
  grzepluc 30.10.2014 22:22

  Ludzie,bardzo was prosze aby nie brac powaznie tych glupot ktore wypisuje autor bloga. Wiadc przeciez ewidentnie, ze po pierwsze : wprowadza on strach w ludzkich emocjach powodujac w ten sposob panike i zarazem po drugie napedza klientow na kantor internetowy. To jest wlasnie jego celem. Ludzie badzcie czujni ale nie wystraszeni, bo strachem sciagniecie do siebie tylko wiecej strachu i zlych rzeczy! pozdrawiam

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 30.10.2014 22:30

  @studnia, Jest 5 letnia karencja w stosunku do wymogów 20% uzyskania minimalnego poziomu aktywów w złocie. Przy czym sposobów osiągnięcia tego współczynnika jest kilka: a) zwiększenie zapasów złota fizycznego, b) zmniejszenie rezerw walutowych (główne w EUR) c) wariant mieszany jednoczesne zmniejszanie rezerw walutowych i nabywanie za nie kruszcu. Nie sądzę aby kupował za franki złoto, raczej za EUR. Obecnie kapitał własny SNB to jedynie 68 mld CHF i jedynie 1040 ton złota, podczas gdy aktywa walutach obcych (głównie Euro) przekraczają 500 mld. Przy powyższym stanie rzeczy tako mocne uzależnienie od wartości Euro jest bardzo niebezpieczne dla Szwajcarii

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 30.10.2014 22:37

  @grzepluc, Najpierw przeczytaj proszę a ocenę zostaw każdemu z osobna. "Czy frank będzie kosztował ponad 4 zł? Tak, ale w krótkim okresie. Na fali emocji i spekulacji towarzyszącym wynikom referendum i oczekiwaniu na działania szwajcarskiego banku centralnego oraz nakładających się obaw o recesję w strefie Euro, (osłabienie EUR). W dłuższej perspektywie, pomimo wzrostu cen złota, mocny wzrost wartości franka nie jest oczywisty. Ale trzeba zaznaczyć, że może to wymagać działań ze strony Banku Centralnego Szwajcarii i Ministerstwa Finansów tego państwa. "

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 30.10.2014 22:44

  @wieslaw, To prawda, wydaje się, że na Węgrzech zrobiono porządek z kredytami w CHF, co w perspektywie referendum może nawet wydać się bardzo dobrym posunięciem. Jednak Węgrzy nie nie mają aż takiego raju z tym przewalutowaniem na forinty. Ustalono bowiem,że konwersja odbędzie się po kursie rynkowym, który obecnie jest na bardzo wysokich poziomach w stosunku do tego jak Węgrzy zaciągali kredyty indeksowane/denominowane w CHF, ale skąd my to znamy...

   
 • tomas
  tomas 17.11.2014 13:39

  Witam, Panie Rafale z całym szacunkiem frank może trochę podrosnąc na fali spekulacji,ale poziomy 4 ,4,30 to fantazja.Proszę sobie zdać sprawę z jednego ,że SNB nigdy nie dopuści do przkroczenia sztywnego pozimy 1,2 chf za euro.Może do obrony tego przeznaczyć dowolną ilość środków jak już nieraz pokazał. Niem ma takiej kasy na świecie żeby mogła złamać 1,2 chf za euro ,więc mówienie o poziomach euro=frakowi to czystya panika! pozdraiam A.M.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 17.11.2014 14:07

  @tomas, Ostatnie badania w Szwajcarii potwierdzają nieznaczną przewagę przeciwników. W długim okresie podzielam w pełni Twoje zdanie. Jednak jeżeli referendum rozstrzygnie się po myśli partii ludowej, to zbliżenie do partetu EUR/CHF będzie pochodną mocnego osłabienia EUR. Szwajcarzy przesuną lwią cześć gigantycznych rezerw (EUR), w złoto. Zgromadzili je podczas wielu interwencji.

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 24.11.2014 10:09

  Wiadomość z ostatniej chwili. Po cichu, Holandia sprowadziła swoje złoto z USA. Do Holandii z USA sprowadzono 122,5 tony złota, które obecnie warte jest ok. 4 mld euro. To więcej niż całość polskich rezerw (102,9 t). Nadal uważam, że wyniki referendum mogą spłatać figla SNB i nie niestety nie tylko SNB.

   
 • valdiiaga
  valdiiaga 25.11.2014 20:43

  Z całym szacunkiem dla autora, ale takich bredni nie słyszałem od dawna

   
 • stgik-chf
  stgik-chf 25.11.2014 21:08

  No niestety, jako ktoś kto nieco liznął temat i wie co nieco o franku szwajcarskim, referendum itp. to również potwierdzam.. Autora tekstu poniosła fantazja, chyba podsycana również chęcią zysku, żeby jak najwięcej osób kupiło jak najwięcej CHF w jego kantorze.. NIE MA TAKIEJ SIŁY, ŻEBY W KRÓTKIM TERMINIE FRANK KOSZTOWAŁ POWYŻEJ 4 ZŁ! Bez paniki! Czytajcie w necie rzetelne materiały z niezależnych źródeł od ludzi, którzy nie mają żadnego interesu w podawaniu prognoz co do franka! Tylko wtedy jest szansa na obiektywność. Taki spojrzenie na sprawę jest na blogu również poświęconemu frankowcom - CHF Watch (szukaj w google): chfwatch.blogspot.com

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 25.11.2014 21:45

  @stgik-chf, Przypominam, że mieliśmy już moment kiedy kurs CHF przekroczył 4 zł. Nadal stoję na stanowisku, że w przypadku rozstrzygnięcia referendum w Szwajcarii na korzyść zwolenników złota KRÓTKOTERMINOWO zobaczymy cenę CHF powyżej 4 PLN. Jednocześnie nie znaczy to, że zachęcam kogokolwiek kto zaciągał kredyt przy kursie np.2,05 aby spłacał całość obecnie ale szanuję taką decyzję bo różne są sytuacje życiowe. Osobiście jeżeli musiałbym spłacić teraz lub za miesiąc to raczej zdecydowałbym się na teraz. Zapewniam, że dla inkantor.pl lepiej jest jak klienci kupują franki co miesiąc, nie zaś jak spłacają całość kredytu, uzyskując zwykle dodatkowy rabat. Tak samo jak nie jest zdecydowanie w interesie inkantor.pl działalność Fundacji kupfranki wspierająca pozwy zbiorowe w sprawie kredytów walutowych przeciwko bankom.

   
 • jachu
  jachu 26.11.2014 14:37

  Dwa ostatnie zdania dla wielu zabrzmią jak auto sabotaż albo fałszywa skromność?

   
 • radosny
  radosny 02.12.2014 12:36

  Panie Rafałe, powinien Pan dostać po uszach. Wspierane również Pana inicjatywę na początku, ale jeżeli będzie Pan działał tylko na swoją korzyść, zacznie Pan tracić. Inicjatywa kupfranki.pl ma służyć czemu innemu. Pozdrawiam

   
 • rafal_lyczek
  rafal_lyczek 02.12.2014 13:04

  Panie "radosny", Od 2010, co tydzień pełnimy dyżury w Fundacji, pomagamy nie tylko kredytobiorcom w CHF. Nikt w Fundacji nie pobiera wynagrodzenia w jakiejkolwiek formie od Fundacji bo m.in nie ma na to wystarczających środków. Kolejna akcja tematyczna kończy się 19 grudnia. @radosny, powiedz proszę konkretnie jak Ty wspierasz działalność Fundacji albo pomagasz kredytobiorcom, że chcesz abym "dostał po uszach"? Inicjatywa kupfranki.pl jak sama nazwa wskazuje miała jako cel główny umożliwić "kupowanie franków". Osiągnęła dużo więcej. Nie startuję w wyborach, nie jestem politykiem, nie zabiegam o Twój głos . To prawda, rozstrzygnięcie referendum było inne niż oczekiwałem. Biorąc pod uwagę charakter korespondencyjny wyborów w Szwajcarii i wyniki pierwotnych badań ankietowych spodziewałem się pierwotnie nieznacznej ale jednak przewagi zwolenników "złotej inicjatywy". To, że wyniki referendum potoczyły się tak a nie inaczej nie, w mojej opinii nie pozbawia mnie prawa wyrażania opinii na forum kupfranki.pl.

   
 • radosny
  radosny 08.12.2014 09:44

  Witam, podoba mi się to, że otwarcie mówi Pan o swoich oczekiwaniach. Obawiam się tylko tego, że będzie Pan narzucać swój kierunek fundacji, ma Pan do tego prawo, podobnie jak ja aby powiedzieć, że nie zgadzam się z nim. Jestem zadowolony z podjętej decyzji przez Szwajcarow. Poczekamy zobaczymy w którym kierunku będzie zmierzać kupfranki.pl. Mogę tylko podkreślić, że nie jestem odosobniony w tym nastawieniu, a Pan zdaje się już to dostrzega. Pozdrawiam

   

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

O blogu

Klienci wobec działań banków. kupfranki.pl - wsparcie działań zmierzających do redukcji kosztów obsługi kredytów.

O autorze

rafal_lyczek
rafal_lyczek
 • Dołączył(a): 05.02.2009
 • Posty napisane: 49
 • Otrzymane komentarze: 1601
 • Komentarze: 4
 • Ostatni post: 20.01.2015

Wpisy na blogach

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18355

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)