mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

pozew cywilny przeciwko Getin (DomBank) o spready

link this post Dodano w 27.11.2009
Cześć,
jestem akurat z Wwy, ale to nie ma znaczenia dla naszego pozwu grupowego, bo sądem wlaściwym będzie sąd wg. siedziby pozwanego. W przypadku Dom Banku to na razie Lódź, chyba że do tej pory faktycznie sie prawnie zmergują z Noblem (w praktyce to i tak od samego początku 1na grupa kapitałowa- Getin Mr. Czarneckiego, Dom to marketingowo low-end, Noble to high-end, ale bilans i raportowanie do KNFu na końcu wpólne).
W każdym razie wszyscy kredytobiorcy z calej Polski możemy wystąpić razem w 1 pozwie niezależnie od naszego miejsca zamieszkania.

Rzeczywiście adwokat (lub radca prawny) dostanie pieniądze dopiero po wygranej, jako % naszej wygranej (ustawa mówi, że 20%). Nie wiem czy to dużo czy to mało, ale chyba ok, bo adwokat będzie tak na prawdę finansował za nas wielki proces logistyczno-prawny (wyobraźcie sobie 1000 listow poleconych dziennie, 1000 umów do sczytania, 1000 umów do podpisania, 1000 telefonów do wykonania, 1000 szkód do wyliczenia i opisania, itd). Czyli faktycznie jeśli adwokat nie wierzy w wygraną to w życiu nie zaryzykuje swojego czasu i pieniędzy. Także klucz jest w znalezieniu takiego adwokata i to jest do zrobienia i nad tym pracuje. Niestety to nie może byc przypadkowa osoba jak pisalam wcześniej. To musi to byc ktoś super, bo banki wynajmą najlepsze tuzy z międzynarodowych wielkich firm, którym będą płacić 300 eur za godzinę. I nasz pełnomocnik musi z nimi wygrać, a oni są straszni. I strasznie skuteczni.

Tym co my jako powodowie będziemy musieli pokryć to wpis sądowy do kasy sądu, ale tj. 1% naszego roszczenia (czyli kwoty, którą bank nas przerobił na spreadach - właśnie to sobie wyliczam i jak opracuję spread-sheet w excelu to go powiesze tutaj) więc to chyba każdy z nas będzie mógł zaryzykować jak sądze (ja nie mam wątpliwości). Poza tym wpis sądowy to 1% ale max 100 tys zl dla całej grupy, więc jak nas będzie bardzo dużo to może wyjść dużo mniej niż 1%. Jest jeszcze kaucja sądowa, ale tym pewnie też da się jakoś zarządzić.

Podsumowując, uważam że nam się to kalkuluje, a prawie całe ryzyko finansowe jest po stronie pełnomocnika. Dlatego zobaczymy czy na serio ktoś dobry i poważny się tego podejmie mając świadomość jak dużo ryzykuje...

link this post Dodano w 30.11.2009
Również się dołączę do pozwu
link this post Dodano w 02.12.2009
@Sciarus - zauważ, że w projekcie ustawy jest jedynie napisane, że prowizja w razie wygranej (success fee) nie może przekroczyć 20% wartości sprawy. To wcale nie oznacza, że prawnik ma zakaz pobierania wynagrodzenia za samo prowadzenie sprawy... Zasady etyki radców prawnych zasadniczo zabraniają radcom prawnym umawiać się z klientem tylko na success fee. Piszesz, że zaczęłaś już szukać adwokata. Oczywiście to Twoje prawo, ale na wypadek gdybyś nie zauważyła, to parę wpisów wcześniej (z 29.09) pisałem, że jestem radcą prawnym i jestem zainteresowany prowadzenia takiej sprawy. Jeśli jesteś zainteresowana bardziej konkretną rozmową, to możesz skontaktować się ze mną przez fundację. Pozdrawiam
link this post Dodano w 03.12.2009
@Michal1976,
dzieki za przypomnienie, faktycznie to byl okres wakacyjny i mialam dluzsza przerwe w mysleniu o tej sprawie.

To fakt, ze zakazu pobierania normalnego wynagrodzenia (tj. innego niz % od wygranej) nie ma, ale ja myślę ze powinniśmy znaleźć pełnomocnika, który zrobi to tylko i wyłącznie za success fee. Wlaśnie to jes ten wielki + nowej ustawy dla nas powodów, że wreszcie można nie pokrywać godzinowych czy innych 'za sprawę' kosztów prawnika, jeśli sprawa nie jest wygrana. Innymi słowy, moim celem jest zrobienie tego bezkosztowo dla nas powodow do momentu wygranej (tzn. wpis sadowy tak, ale wynagrodzenie adwoakata/radcy dopiero po wygranej). Erin Brockovicz itp

Jesli jesteś gotowy pracować wlaśnie w ten sposób, to proszę o kontakt na priva. Ja na razie robię rozeznanie wśrod znanego mi środowiska adwokatów/radców cywilistów wyspecjalizowanych w procesach (jeden nawet dawny bankowiec) i pytam czy zrobiliby to tylko za success fee. I odzew jest pozytywny, także etyka etyką, ale sposoby na odpowiednie zapisanie tekiego systemu wynagrodzenia w umowie z pełnomocnikiem istnieją. Zresztą nic w tym nieetycznego:) , wiele kancelarii prowadzi już od dawna sprawy tylko na success fee, ale oczywiście w większosci duże i dla firm, a nie osób prywatnych. Dlatego jednostkowej sprawy nikt nam nie zrobi na takich zasadach, ale już zbiorową może ktoś zaryzykuje z uwagi na wartość przedmiotu sporu, a zatem i wysokość wynagrodzenia (które może = 0 za masę pracy a może = dużo pieniędzy, co prawda po 3-5 latach dopiero od rozpoczęcia pracy).

The author has edited this post (w 03.12.2009)
link this post Dodano w 14.12.2009
Taka sprawa już się toczy, na pewno jest to związane ze spreadami w Dombanku. Ten temat wygląda całkiem optymistycznie. Mnie bardzo zainteresował:
http://kupfranki.pl/networks/forum/thread.23150
link this post Dodano w 29.09.2010

Michal1976:
@Sciarus - zauważ, że w projekcie ustawy jest jedynie napisane, że prowizja w razie wygranej (success fee) nie może przekroczyć 20% wartości sprawy. To wcale nie oznacza, że prawnik ma zakaz pobierania wynagrodzenia za samo prowadzenie sprawy... Zasady etyki radców prawnych zasadniczo zabraniają radcom prawnym umawiać się z klientem tylko na success fee. Piszesz, że zaczęłaś już szukać adwokata. Oczywiście to Twoje prawo, ale na wypadek gdybyś nie zauważyła, to parę wpisów wcześniej (z 29.09) pisałem, że jestem radcą prawnym i jestem zainteresowany prowadzenia takiej sprawy. Jeśli jesteś zainteresowana bardziej konkretną rozmową, to możesz skontaktować się ze mną przez fundację. Pozdrawiam

Ja być może będę zainteresowana ale jestem z Warszawy?

Ja

link this post Dodano w 06.10.2010

Witam,

czy jest już jakis werdykt w tej sprawie. Jest możliwa do wygrania?

Chętnie dolączyłabym do ewentualnych pozwów.

Pozdrawiam

link this post Dodano w 13.10.2010

Również późno, ale dołączam się do pozwu zbiorowego.

Edytowano w 13.10.2010
link this post Dodano w 04.12.2015
Jakiś realny efekt mamy czy tylko czcze gadanie na forum?
link this post Dodano w 08.01.2016

https://www.bankowebezprawie.pl/co-sie-dzieje-z-ustawa-likwidujaca-oszustwa-bankowe/

Rowniez za powyzszym:

"Przypominamy również o 15 stycznia, rocznicy czarnego czwartku, liczymy na Waszą obecność"

• Statystyki: 80 Posty | 12528 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna

• Właściciel serwisu

rafal_lyczek