mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

pozew cywilny przeciwko Getin (DomBank) o spready

link this post Dodano w 13.01.2016
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1726830817549535&set=a.1418611731704780.1073741828.100006679003859&type=3&theater
link this post Dodano w 02.02.2016

MECHANIZM DZIAŁANIA "KREDYTU" NIBY-WALUTOWEGO:

Podsumowanie z https://plus.google.com/108992790066580432806/posts/TpdYobJUjLv:

” Wyjaśnijmy zatem jeszcze raz cały mechanizm kredytów CHF (tzn. jak to rozumiem na dziś):

Załóżmy, że bank w Polsce udziela kredytu złotowego na warunkach WIBOR + 1.0%, a kredytu CHF na LIBOR + 1.5%. Za depozyty złotowe płaci stawkę WIBOR. Załóżmy, że bank zagraniczny posiada depozyty, za które płaci u siebie LIBOR.

Bank w Polsce chce móc skorzystać z księgowych franków, by zaoferować u siebie kredyt CHF, a bank zagraniczny chciałby mieć dostęp do wyżej oprocentowanej waluty.

Co robią?

– Zawierają transakcję swap, dzięki czemu bank w Polsce przekazuje księgowo swoje depozytowe złotówki partnerowi swap’a, a ów przekazuje księgowo swoje franki bankowi w Polsce.

– Skoro banki otworzyły u siebie wzajemnie depozyty, zatem płacą sobie wzajemnie odsetki. Załóżmy, że po prostu wymieniają WIBOR na LIBOR (taki scenariusz zakłada NBP w raportach o stabilności)

– Dodatkowo, załóżmy, że bank w Polsce płaci partnerowi jakąś ekstra premię, np. oprocentowanie 0.5% (NBP tego nie zakłada, ale wspomina że tak może być)

– Po takiej operacji bank w Polsce otrzymuje WIBOR (pozbywając się LIBORa i 0.5%), a bank zagraniczny dostaje LIBOR za WIBOR oraz 0.5% ekstra.

– Przy rozliczeniu swapa (druga noga) – do banków wracają ich oryginalne kapitały, bez względu na aktualny kurs CHFPLN. Zero ryzyka.

– Bank w Polsce zarobił więc WIBOR i został mu 1.0%. A więc dokładnie tyle ile na kredycie złotowym! (Tylko, wraz ze wzrostem kursu zarabia od coraz wyższych kwot bilansowych!!)

– Bank zagraniczny uzyskał w sumie LIBOR + 0.5%, a więc więcej niż u siebie w kraju!

(Bank zagraniczny musi jeszcze zarobić WIBOR na posiadanych w okresie transakcji swap złotówkach, ale robi to w najprostszy sposób: albo kupuje obligacje polskiego rządu, albo zostawia złotówki po prostu w polskim banku każąc sobie płacić WIBOR. I tyle).”

Poprzednie posty na: 

https://plus.google.com/108992790066580432806/posts

link this post Dodano w 11.03.2016

WAŻNE: Rozpoczęta została masowa akcja przerywania przedawnień z tytułu "kredytów frankowych":

Szczegóły na https://www.bankowebezprawie.pl/krzysztof-oppenheim-nadalismy-bankom-uprawnienia-okupanta/

Szczegóły w komentarzu zaczynającym się od " Panie i Panowie, utworzyłem nowy adres e-mail: zawezwaniedpu@gmail.com  …"

link this post Dodano w 14.07.2016

Przesyłam apel dotyczący poniższej, WAŻNEJ akcji:

" Gdyby każdy z subskrybentów wpłacił chociaż 10zl i poprosił o to samo 3 osoby ze swojego otoczenia, to zebrałoby się 600,000zl (!) i można by skutecznie uświadomić nieświadomych i pogrążonych w depresji i marazmie „upolowanych”.

Tak wiele można zrobić za tak niewiele: https://zrzutka.pl/6tkth2

Rozpowszechniajcie proszę na facebook’ach"

link this post Dodano w 17.01.2017

Ludzie! Piszcie na temat, a nie androny!

Ja zacząłem walkę indywidualnie: poszedł pozew do sądu o oznanie zapisów w mojej konkretnej umowie za niedozwolone i wniosek do rzecznika finansowego o zbadanie sprawy ubezpieczenia, które wrzucono mi do kwoty kredytu bezprawnie. Dzisiaj wysłałem do banku REKLAMACJĘ w sprawie spreadów, następna będzie o niewłaściwe wyliczenie kwoty całkowitego zadłużenia wyrażoego w CHF gdyż na dzień podpisania umowy takowego ani ja, ani bank nie znali, a kolejna reklamacja ( trzecia) to o bezskuteczności klauzuli indeksacyjnej.

Jak tylko otrzymam odmowy reklamacji natychmiast walę z nimi do rzecznika finansowego bo to przerywa okres 10 lat przedawnienia.

Polecam tą drogę

link this post Dodano w 18.01.2017

Chętnie się dowiem jak idzie, bo z Getin mam też w planach wejście w spór. na razie przerwałem bieg przedawnienia dla kredytu w banku Pekao, poprzez zawezwanie do próbu ugodowej. Bank się na nią nie zgodził ale cel tj. przerwanie biegu osiągnięty. Co prawda nie jestem pewien czy przerwany został w pełnym zakresie ewentualnych roszczeń,  bo wnioskowałem tylko o wzrot spreadów w tym wezwaniu.

Druga sprawa: nie wiem czy planujesz ale jeśli tak to droga przez Arbitra Bankowego przy ZBP to może być strata czasu, choć pouczająca. Po pierwsze zastępcą, który rozpatruje sprawy jest dawny prawnik z banku Nordea.

http://www.kancelariabankowa.pl/blog/arbiter-bankowy-zmiana-od-1-stycznia-2015-roku

Rozpatruje zgodnie z przepisami co prawda, trudno coś zarzucić formalnie ale między bajki można włożyć podejście, jakim kiedyś się Arbiter chwalił, że bierze w orzeczeniach pod uwagę nie tylko literę prawa ale też kwestie etycznego (lub raczej nie zawsze etycznego) podejścia banku do klienta. To nieprawda, sprawdziłem na sobie. Rozpatruje dość rzetelnie ale z uzasadneniem opartym jedynie w kodeksie cywilnym, jak sąd, nic poza tym. Tyle, ze taniej - 50 zł kosztuje i nie ma kosztów dodatkowych dla radcy bankowego, co w sądzie grozi przy przegranej.

Korzyść z Arbitra: Mozesz niedrogo poznać ewentualną linię obrony banku przed rozprawą w sądzie.

Dodatkowo, jeśli jednak się zdecydujesz gdziekolwiek powoływać na klauzule niedowolone to muszą być one wpisane w stosunku do banku, o który Ci chodzi. Powoływanie się na inne, choćby były w 100% zgodne w treści ale dotyczyły innego banku jest już nieskuteczne. W kwietniu 2016 weszły nowe regulacje w tej sprawie. Oddalą z automatu, co więcej zrobią to zgodnie z prawem. Teraz  najpierw trzeba udać się do prezesa UOKiK z wnioskiem aby wpisał konkretny zapis względem konkretnego banku do rejestru i dopioero można się na to powoływać.

The author has edited this post (w 19.01.2017)
link this post Dodano w 18.01.2017

A jeszcze jedno. piszesz:

"poszedł pozew do sądu o oznanie zapisów w mojej konkretnej umowie za niedozwolone"

kto złożył ten pozew? Zdawało mi się, że indywidualnie juz nie można, teraz tylko prezes UOKiK.  jak możesz opisz drogę i jakie koszty.

link this post Dodano w 07.02.2017

Pozew złożyłem jak na razie bezkosztowo bo domagam się od sądu:

1. W moim pozwie nie została wskazana wartość przedmiotu sporu, gdyż nie spieram się z pozwanym o jakąkolwiek kwotę pieniężną, ale jedynie o rozsądzenie przez Wysoki Sąd, czy przytoczone w moim pozwie zapisy umowy z pozwanym są, czy nie są sprzeczne z obowiązującym prawem. Zachodzi tu, więc przesłanka wprost zgodna a Art. 189 Kodeksu Postępowania Cywilnego.
Wnoszę o uznanie przez Sąd niżej przytoczonych zapisów zawartych w umowie z pozwanym za niedozwolone (abuzywne), a więc nieobowiązujące, niewiążące swoim zapisem stron umowy.

link this post Dodano w 20.03.2017

@skayrobek

piszesz: "Chętnie się dowiem jak idzie, bo z Getin mam też w planach wejście w spór."

Czy to już uczyniłeś (w innych postach też o tym wspominałeś)? Jeżeli "tak" to masz jakieś wnioski i argumenty, którymi mółbyś się podzieli?

Może przedstawisz swój pozew i odpowiedź banku? Może naleźy połączyć siły i wymienić się info.?

Jeżeli nie na forum to może na priv (choć jestem zdania, że więcej głów to więcej możliwości, a przeciwnik jest silny i wie jak takie gry rozgrywać)?

link this post Dodano w 10.08.2017

Stowarzyszenie "BRACTWO POSZKODOWANYCH PRZEZ GETIN BANK I INNE BANKI" przystąpiło już po stronie kredytobiorców do paru spraw o kredyty frankowe oraz wnoosło parę powództw.

Nie jest dobrą stategią skarżenie się z bankami o same tylko spready. Zarzuty wobec banków znacznie wykraczają poza same spready, a we większosci wnoszonych przez Bractwo spraw spready są marginalnymi zarzutami, do wyjatków należą sprawy, w których podnoszone są zarzuty "abuzywek", bo póki co klauzule abuzywne się nie sprawdzają.

Nawet, jeśli coś się wygrywa z "abuzywek", to zaczynają się czcze dyskusje, czy umowę da się realizować bez kauzuli, czy nie. Zreszta pierwsza wygrana sprawa frankowa (rok 2011) nie dotyczyła spreadów.

W obecnych realiach ustawowych pozwy grupowe zupełnie sie nie sprawdzają, zbyt wiele ograniczeń co do zarzutów wobec banków. Umowy w poszczególnych bankach nie sa takie same, często tensam bank stosował kilka wzorców umowy.

Więcej na stronie:

www.bppgbiib.pl

• Statystyki: 80 Posty | 12524 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna