mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Deutsche Bank pozwany w USA w sprawie Liboru

link this post Dodano w 20.03.2012
 • Na górę

"Deutsche Bank podał, że otrzymał wezwanie do sądu i wniosek o ujawnienie informacji od organów USA i Unii Europejskiej, w związku z toczącym się globalnym śledztwie w sprawie manipulowania międzybankowymi stawkami referencyjnymi."-

pewnie u nas robili to samo

pwa

link this post Dodano w 02.03.2016
 • Na górę

Sprawa zakończyła się tak (o czym pisałem już w innym wątku):

http://www.rp.pl/artykul/1196016-Deutsche-Bank-zaplaci-2-5-mld-USD-kary-za-manipulowanie-stopa-Libor.html

http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/2-5-mld-dol-kary-dla-deutsche-banku-za,176,0,1772464.html

 

Dziś poszła w eter taka informacja:

http://wpolityce.pl/gospodarka/283640-skad-taka-wscieklosc-bankierow-na-pomysl-sledztwa-czy-nie-manipulowano-kursami-chyba-maja-czyste-sumienia

Wróble ćwierkają, że niemieccy właściciele mBanku nakazali warszawskim prezesom złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego samo-doniesienie, przyznanie się do manipulacji kursowych. Bo wtedy kara mniejsza. Plotka głosi, że przerażona KNF przekazuje sprawę do prokuratury. Że w kilku innych bankach popłoch.

Czyżby Commerzbank zrobił sobie rachunek zysków i strat na podstawie globalnych kłopotów DB z powodu manipulowania liborem?

Poważne przesłanki takiego procederu były już opisywane w kilku miejscach (o tym wczesniej też pisałem):

http://prnews.pl/hydepark/czy-cztery-banki-sztucznie-zawyzaly-stawke-wibor-42466.html

Ciekawe jak ta sprawa się rozwinie.
The author has edited this post (w 02.03.2016)
link this post Dodano w 07.03.2016
 • Na górę

Kolejne doniesienia w sprawie potencjalnego "wiborgate":

http://niezalezna.pl/77276-mozliwe-zeoszukano-miliony-polakow-podejrzenia-o-zmowe-bankow

 

Najbardziej zainteresowane powinny być osoby, które brały kredyty pseudowalutowe w 2009 roku (zwłaszcza w okresie maj-lipiec):

http://odfrankujkredyt.info/?wibor3mvsnbp&PHPSESSID=7d27bee61e1544d89d4c33b21b18a362

 

 

The author has edited this post (w 07.03.2016)
link this post Dodano w 15.04.2016
 • Na górę

Ach ten nieskazitelny DB.....

 

"Deutsche Bank poszedł na ugodę, w ramach której zrekompensuje inwestorom straty poniesione przez manipulacje, jakich dopuścił się na rynkach kontraktów terminowych na złoto o srebro. W ten sposób głoszone od lat „teorie spiskowe” stały się spiskowymi faktami.

Największy niemiecki bank zgodził się na układ, dzięki czemu uniknie procesu, jaki przed sądem federalnym w Manhattanie wytoczyła grupa poszkodowanych inwestorów. Nadal trwają negocjacje nad szczegółami ugody oraz kwotą odszkodowania."

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Deutsche-Bank-przyznal-sie-do-manipulacji-na-rynkach-zlota-i-srebra-7359930.html

link this post Dodano w 15.04.2016
 • Na górę

No to może przypomnę:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezes-db-polska-frankowicze-ponosza,56,0,2050872.html

Parafrazując: najwyraźniej w końcu Deutsche Bank zaczyna ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje. Szkoda, że narazie jeszcze tylko w Stanach...

The author has edited this post (w 15.04.2016)
link this post Dodano w 15.04.2016
 • Na górę
A ja mam pytanie - na czym polegały te machinacje LIBORem? Był za wysoki, czy za niski?
link this post Dodano w 16.04.2016
 • Na górę

Libor był skutecznie zaniżany:

https://blogi.bossa.pl/2012/07/09/kto-zarobil-a-kto-stracil-na-manipulowaniu-libor-em/

Jednocześnie pompowano WIBOR w Polsce:

http://odfrankujkredyt.info/?wibor3mvsnbp&PHPSESSID=7d27bee61e1544d89d4c33b21b18a362

co sprawiało złudne wrażenie nizszych kosztów kredytów walutowych. Resztę specjaliści ze swoimi sowicie opłacalnymi thinktankami mogli łatwo przewidzieć, chyba że uwierzyć jak twierdzi ZBP w swoich "prawdach" ("prawda" nr 9 konkretnie), że banki nie mogły nic przewidzieć, ale wtedy to już naprawdę zacząłbym się bać o nasze depozyty, jeśli tacy ignoranci nimi zarządzają.

Nie mnie osadzać, czy całe te liborowe kombinacje były pod wrobienie kredytobiorców w Europie Środkowej czy tylko tutejsze oddziały wykorzystały sytuacje stworzoną przez centrale do innych celów - dla mnie ważny jest efekt dla przeciętnego konsumenta, który co miesiąc widzisz w wysokosci raty i pączkującym kapitale do spłaty.

link this post Dodano w 16.04.2016
 • Na górę

Hmmm......, po przeczytaniu tego wpisu na blogu, dochodzę raczej don wniosku, że cale manipulacje na,. iborze nie yły związane z kredytami. LIBORÓW jest więcej - nie jest powiedziane, że manipulowano akurat LIBORem na CHF. Poza tym - to wszystko iało miejsce po rozpoczęciu kryzysu w związku z Lehman Bros. Osobiście raczej szukałbym powodów w próbach zapobieżenia ustania akcji kredytówych. Nie wiem, jak było w innych bankach - typu Getin, Millenium, Reiffeisen, Commerz+ przystawki, ale na grudzień 2008, te banki, które udzielły jeszcze kredytów w CHF nie robiły tego zbyt chętnie. A był to właśnie czas, w którym miało dochodzić do tych manipulacji. W moim przypadku marża rzucona 'orientacyjnie' to miało być 1,9%, a dostałem 2,5%. Inna rzecz to fakt, że nie miałem popjęcia o tym co się dzieje w zakresie transakcji CIRS i SWAPach walutowych.

Moim zdaniem te manipulacje nie mają związku z akcją z kredytami w CHF, bo taka akcja już trwała od 2007r. W połowie 2008 LIBORy wystrzeliły, a banki próbowały je dłaić. Jeśli przy okazji LIBOR 3m CHF spadał, to banki mogły na nim mniej zarabiać - w zakresie kredytów ze zmienną stopą procentową. Tracili na pewno frakowicze z kredytami oprocentowanymi według stałej stopy. Stąd się wziąła akcja Nabitych - bo mBank procentów nie obnniżał. A potem LIBOR CHF dalej spadał, , trzymał się na podobnym poziomie 2012 - 2015, i spadł na początku 2015, kiedy SNB wprowadził ujemne stopy.

Te manipulacje LIBORem co miało miejsce w 2 poł. 2008, kiedy nie udzielono wcale najwięcej kredytów?
Choć bezpośrednio wcześniej CHF był najrtańszy w historii, i nieuczciwi kredytodawcy w okresie 10-12.2008 mogli wykorzystywać. Czy wtedy udzielono jakoś szczególnie więcej  kredytów w CHF? No i te banki - które uczestniczyły w manipulacjach - czy one działły w Polsce? To raczej Getin + przystawki (open finansce, Dom Bank, itp) wykorzystały szansę. http://www.bankier.pl/kredyty-hipoteczne/stopy-procentowe/libor?rateDate=&rateChartType=3m

Zwróćcie też uwagę, że w okresie 01.2006 - 07.2007 LIBOR 3m CHF dość mocno wzrósł - 0,85% do 2,9%.  Czy wiązanie manipulacji LIBORem z kredytami w CHF w Europie Środkowo - Wschodniej to nie jest nadinterpretacja?

 

 

The author has edited this post (w 16.04.2016)
link this post Dodano w 17.04.2016
 • Na górę

Ehhh, chyba bardzo Cię wciągnęła rola "adwokata diabła", ale niech i tak będzie.

Taki długi post na tłumaczenie, że to jednak nie ten libor i nie te banki (może przejrzyj listę właścicieli "polskich" banków "ufrankowiających" społeczeństwo i ich udział w tych machinacjach). Może tak jeszcze elaboracik na ten temat, bo mam wrażenie, że go ominąłeś:

http://odfrankujkredyt.info/?wibor3mvsnbp&PHPSESSID=7d27bee61e1544d89d4c33b21b18a362

Banki miały fantazję pożyczać drożej niż mogłyby z NBP, bo im wolno? 2009 rok, chyba wtedy Ty brałes swój kredyt, więc pewnie pamiętasz róznicę w racie CHF/PLN z tego wynikajacą.

 

link this post Dodano w 17.04.2016
 • Na górę

@Premio

Rzyciłem wzrokiem na wykres WIBORU. Z tego co widzę na szybko to podobne krzywe zmian jak w LIBOR 3m CHF.  Wzrosty do połowy 2008, i potem zjazd od września 2008. Rożnicy w stopach WIBOR/LIBOR analizował nie będę, ale wydaje mi się, że była ona stała.
Dlaczego banki pożyczały sobie wedłu WIBORu a nie brały kasy z NBP - nie wiem. Czy w ogóle z NBP można wziąć pieniądze oprocentowane wg stopy referencyjnej? Bankowcem nie jestem, szukać mi się nie chce.

Co do kwestii właścicielskich. Widzę, że w Commerzbanku były jakieś zwolnienia, więc teoretycznie BREBank mógł zyskać na wzrastającej różnicy pomiędzy LIBORem i oprocentowaniem stałym swoich kredytów. Poza tym Millenium (BCP), Getin (L.Czarnecki), Nordea, Santander? BPH, taaa... jasne - Deutsche Bank. Nie wiem, mmoże ktoś to sprawdzał, ale DB nie jest w Polsce w pierwszej lidze bankóww hipotecznych. Ich manipulacje na LIBORZe spowodowały obniżenie oprocentowania. Na WIBORze było tak samo. Więc o co ten hałas, skoro zadłużeni zyskiwali? I nikt nie napisał, że banki manipulowały na CHF.

W moim przekonaniu całe to rozdmuchiwanie manipulacji na LIBORze w kontekście CHF jest poszukiwaniem spisku, "Bangsterki" i złych zachodnich banków. To tak po linii partii rządzącej. Ja się z nią nie zgadzam, i spisków nie poszukuję

 • Statystyki: 15 Posty | 87 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18351

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)