mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Przegrana Millenium ws ustalania wysokości spead - co dalej?

link this post Dodano w 24.10.2013
 • Na górę

Sąd Najwyższy wylał miód na nasze, "frankowców" serca.Więcej tutaj.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Sad-Najwyzszy-frankowcy-moga-zadac-uniewaznienia-niedozwolonych-klauzul-2970752.html

Ciekaw tylko jestem, co też teraz wymyli nasz ukochany bank? Dalej będzie mamił nam oczy i upierał się, że "Prawomocny wyrok, na skutek którego powyższa klauzula została uznana za niedozwoloną, ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania do rejestru".

link this post Dodano w 25.10.2013
 • Na górę
To bardzo dobra wiadomość. Jak rozumiem otwiera drogę do ponownego przeliczania naszego zobowiązania wobec banków, nie tylko Millenium i likwidacji (lub sprowadzenia do uczciwego poziomu) wstecznie bandyckich spreadów
link this post Dodano w 27.10.2013
 • Na górę

Przed nami jeszcze długa droga do odzyskania pieniędzy ale kierunek jest dobry. Zobowiązanie jest długotrminowe, więc nigdzie się nie śpieszymy.

Czy może ktoś zamieścić link do treści wyroku SN?

 

link this post Dodano w 28.10.2013
 • Na górę

chyba jeszcze nie został opublikowany ale jak sądzę trzeba będzie szukać go tu:

http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Najnowsze%20orzeczenia.aspx

sygn. IV CSK 142/13

link this post Dodano w 21.11.2013
 • Na górę

Już jest

http://www.sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/IV%20CSK%20142-13.pdf

z tym, że to oznacza na raziezwrócenie sprawy sądowi Apelactynemu do ponownego rozpatrzenia. Należy mieć nadzieję, że Sąd apelacyjny wnikliwiej rozpatrzy temat.  Spór jest z Kredyt Bankiem (obecnie WBK) 

link this post Dodano w 22.01.2014
 • Na górę

Pozew zbiorowy przeciwko Bankowi Millennium:

http://www.pb.pl/3527767,75242,frankowcy-chca-pozwac-millennium

link this post Dodano w 11.02.2014
 • Na górę
The author has deleted this post (w 11.02.2014)
link this post Dodano w 20.03.2014
 • Na górę

No i słabo

http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/bank/150500000000503_I_ACa_000801_2013_Uz_2014-02-05_001

 

link this post Dodano w 20.03.2014
 • Na górę
Wyglada na to, że można powiedzieć "Białystok, mamy problem".
Znowu "brak interesu prawnego" po stronie powoda? Cóż zatem tym interesem może być? Bo interes banków w dojeniu klienta udowodnienia nie wymaga.
Jestem pod wrażeniem precyzji z jaką SA Białystok broni interesu banków ale i chyba prawnicy WBK przygotowali się do zajęć i zrobili sporo "dobrej" roboty dla swojego pracodawcy. Za duży ten tekst na szybko. Muszę sie w niego wczytać aby dobrze zrozumieć. 
Tymczasem sytuację rozumiem tak:
1. SO orzekł na korzyść powodów
2. SA orzekł na korzyść pozwanego banku
3. SN uwzględnił kasację powodów
4. SA orzekł teraz ponownie na korzyść banku
5. liczę, że kolejna kasacja do SN się odbędzie i będzie skuteczna. Oby tylko Państwu S. starczyło determinacji, bo niejako w imieniu nas wszytkich walczą z "sądowo-bankowym partnerstwem" mającym na celu pokazanie kredytobiorcom gdzie raki zimują.
 
SA w Białymstoku próbuje po raz kolejny, po kasacji i odesłaniu mu z powrotem z SN sprawy pozbawić kredytobiorców możliwości ubiegania się o zwrot lichwiarskich nadpłat spreadowch.
Argumenty SA - moim zdaniem dyskusyjne choć może formalnie poprawne. Nie ogarniam jeszcze całości tego tekstu. 
Teraz trzeba sie zastanowić:
a) czy powodowie nie dość precyzyjnie (nie przewidując kreatywności bankowców w argumentacji i spolegliwości SA w uznawaniu tejże argumentacji) przygotowali pozew? 
b) czy też cała sprawa obrony w sądzie przed spreadami ma bardzo kruche podstawy i co by nie napisać bank będzie górą? 
Jesli takie postępowanie jak widać w SA Białtystok się upowszechni to moze być ciężko dochodzić zwrotu spreadów. No chyba, że powstanie w tej sprawie jakieś spójne stanowisko, najlepiej poparte wyrokiem SN, który ukróci "kreatywnośc" niższych instancji sądów i zniechęci banki do udowadniania ludziom, że doili i doją ich zgodnie z prawem. 
Na razie jest 3:2 dla banku z tym, że Państwo S. mogą (?) złożyć kascję a my wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski, bo inaczej też pozwem np. przeciwko Getin możemy osiągnąć tyle,że nabijemy dodatkowo kabzę Getinowi i prawnikom bo sprawę przegramy. Już prawnicy Getin na pewno ten wyrok z Białegostoku znają i zacierają ręce. 
Jak rozumiem pierwsza kasacja do SN opierała się m.in na tym, że SA odrzucił pozew opierając się na braku interesu prawnego. 
SN sprowadził wówczas SA na ziemię.
Teraz argument SA znowu opiera się na braku tego interesu prawnego:
"Ustawa Antyspreadowa wprowadziła w 2011 roku prawo spłaty w walucie więc po tym czasie się nic nam nie należy, o ile ktoś nie skorzystał z tej ustawy". 
Jak to było i jest z tą ustawą wiadomo: banki broniły się i zniechęcały, jak mogły, zmieniając umowę w innych miejscach w sposób niekorzystny. Ale formalnie "klient ma prawo od 2011 spłacać w walucie"...
Na rozweselenie na koniec perełka z uzasadnienia SA Białystok:
"Nie może z tego wypływać wniosek, jaki został postawiony przez Sąd I instancji, że treść umowy nie podlegała żadnym negocjacjom poza aspektami cenowymi (oprocentowaniem i marżą), a więc elementami zapisanymi pogrubioną czcionką." 
Nie no, jasne. Powszechnie przecież wiadomo że idąc do banku możemy sobie negocjować każdy punkt umowy i kredytobiorca w tym zakresie wodzi bank za nos jak chce. Dyrektorzy banków wprost drżą ze strachu jak klient wchodzi do oddziału bo kto wie czego to on z nimi dziś strasznego nie wynegocjuje...
Można powiedzieć podsumowując, że Ustawa Antyspreadowa ukręciła bicz na tyłek tym, którzy z niej nie skorzystali lub nie skorzystają. Po 2011 możecie sie cmoknąć, jesli nie skorzystaliśćie. Spread o ile jest określony precyzyjnie np (kurs NBP +-7%) jak najbardziej bankowi się należy.
Wniosek: korzystać jak najszybciej, bo do końca życie będziecia spłacać po spreadzie, tyle, że już ładnie i precyzyjnie określonym.
Gorzkie to ale może i prawdziwe.
Nie ma co się poddawać tylko przeanalizować dokładnie sytuację i wyciągnąć wnioski.
The author has edited this post (w 20.03.2014)
link this post Dodano w 25.03.2014
 • Na górę
Cóż, mam nadzieję, ze pozew zbiorowy przeciw Millennium toczacys ie w Wawie będzie miał więcje szczescia i, ze ustali sie w warszawskim sadzie linia orzecznictwa.
 • Statystyki: 61 Posty | 1339 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18355

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)