mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Sądowe rozwiązanie umowy z DomBank o kredyt denominowany w CHF

link this post Dodano w 19.11.2010

Skyrobek, witam Ciebie i wszystkich innych cicho zainteresowanych naszą sprawą! Dziś tylko hasłem, bo ciągle czasu brak...

Piłka nadal w grze i ostatecznych rozstrzygniec jeszcze nie ma. Są za to opinie biegłego sądowego dotyczące obliczeń CKK i RRSO dokonanych przez bank przy podpisywaniu umowy kredytowej. Biegły potwierdził opinię naszego prywatnego eksperta o nieprawidłowościach, jakich dopuścił się DomBank w tym zakresie! więcej szczegółów z opinii postaram się zamieścic na forum niebawem. Teraz czekamy na kolejną rozprawę, ale to dopiero w przyszłym roku.

link this post Dodano w 19.11.2010

Wielkie dzięki za info gdyż jak się domyślasz jesteśmy z Wami i jeszcze raz z Wami...... Mam jednak cichą nadzieję i zarazem pytanie do Was co w przypadku podpisania aneksu ktory w prawdzie dotyczył zmiany zabezpieczenia. Czy w razie czego gdyby jakiś ekspert i u mnie potwierdził takowe działania banku to również mogę się domagać sądowego rozwiązania umowy?

link this post Dodano w 23.11.2010

Sowa-08, dzięki za "solidarnościowe" wsparcie

Co do Twojego pytania: aneks jest częścią umowy głównej i jeśli zawiera elementy niezgodne z prawdą i stanem faktycznym, to możesz dochodzić sądowego stwierdzenia jej nieważności. Oczywiście to Twoim obowiązkiem będzie wtedy wykazanie, że po pierwsze błędne dane w umowie (czy aneksie) są, po drugie - że nie wiedziałaś o nich przy podpisywaniu umowy. A jeszcze jak wykażesz, że bank miał interes, by nieprawidłowe dane w umowie zapisać, to możesz podnosić, że było to podstępne wprowadzenie Cię w błąd celem uzyskania przez bank korzyści dla siebie. 

Z doświadczenia wiem, że udowodnienie błędów banku nie jest sprawą łatwą i wymaga wiele determinacji. Nasz dawny DomBEEE jest mistrzem w podawaniu nieprecyzyjnych informacji i omijaniu trudnych tematów, ale na szczęscie dla  nas ma też u siebie niezły bałagan i jak na tę samą kwestię odpowiada kilka różnych osób to, po pierwsze w końcu da się wyłuskać nieco informacji istotnych dla finansowych ekspertyz, a po drugie sama ananliza porównawcza ich niespójnych ze sobą (a niekiedy wręcz sprzecznych) pism daje piekny materiał dowodowy dla sprawy sądowej. I oczywiście rzuca nieco światła Sędziemu na praktyki stosowane przez bank, pozwalając mu nieco wczuć się sytuację powoda - kredytobiorcy...

link this post Dodano w 23.11.2010

Dobrze, że się komuś chce z nimi walczyć bo jak na razie w większości przypadków rozgrywają ludzi jak chcą ubezpieczeniami itp. Ale widać odrobina determinacji wystarczy żeby się role nieco odwróciły. Mówiąc szczerze to dla mnie jest bez znaczenia że mi pomylili to RRSO i tak oferta była nienajgorsza a na obecne czasy to jest nawet znakomita. Jednak skoro dla Was miało znaczenie i wprowadziło w błąd to walczcie o swoje. Najciekawsze, że nie wiadomo w ogóle po co oni tam wpisywali to RRSO, w dodatku z błędem a potem mętnie sie tłumaczą. Faktycznie muszą mieć niezły burdel w tym archeo ;-)

W każdym razie trzymam kciuki!

The author has edited this post (w 23.11.2010)
link this post Dodano w 06.01.2015
betizet - Ciekawy jestem czy udało się Tobie rozstrzygnąć rozwiązać umowę z DomBankiem - Getin Bankiem. Mam podobną sytuację do Twojej - mogłabys polecić firmę, która Wam obliczała prawidłowe RRSO w Waszej umowie?
link this post Dodano w 07.01.2015
Sądzę, że wiele osób jest zainteresowanych tematem. Również poproszę o kontakt do specjalisty, który potrafi wyliczyć pokrętne działania GNB. Pls
link this post Dodano w 08.01.2015

Wzór na obliczenie RRSO jest w ustawie.

przed 2012:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet

od 2012:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet

(ale rozumiem, że kredyt sprzed 2012 więc pierwsza ustawa obowiązuje)

Pod linkiem poniżej ciekawa dyskusja i przykładowy plik RSO.xls, chyba liczący dokładnie wg ustawy.

Użycie pliku wymaga, oprócz oczywiście wpisania poprawnych danych, skorzystania z funkcji menu Dane->Analiza warunkowa->Szukaj wyniku, w excel 2010 (w innych wersjach może gdzie indziej). Wygląda skomplikowanie ale w sumie nie jest aż tak bardzo.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2248523.html

dane do arkusza można sobie przepisać z harmnonogramu jaki otrzymaliśmy wraz umową, bo na jego podstawie było liczone RRSO. Można je wyliczyć funkcjami IPMT, PPMT o których pisałem tu:

http://kupfranki.pl/networks/forum/thread.357027:2

Także dobre przybliżenie RRSO można osiągnąć za pomocą funkcji Excela XIRR. Oczywiście do sądu w celu unieważnienia umowy dobrze iść z danymi dokładnymi, na podstawie kwot jakie podano nam w harmonogramie i oficjalnego wzoru z ustawy. Pewnie prawnicy Getin złapią się każdego haka i przecinka. No chyba, że rozwiązanie starej umowy jest Getinowi akurat po myśli...

W razie czego mogę pomóc w obliczeniach.

O ile pamiętam błąd polegał na tym, że Getin chyba nie uwględniał w RRSO spreadu, który zamierzał stosować i jest to, jak rozumiem, punkt wyjścia do unieważnienia umowy z nimi. Bo rozumiem, że celem "ćwiczenia" jest właśnie unieważnienie umowy i rozwiązanie jej wstecznie, wg kursów  z dnia podpisania (z uwzględnieniem spłaconych w międzyczasie rat) lub zmuszenie banku do przewalutowania na PLN? Inna sprawa, jakie w tym wypadku dostaniecie warunki w PLN, jeśli ma to być przewalutowanie. Tak czy inaczej metoda "na RRSO" może być skutecznym argumentem: bank nie musiał RRSO podawać ale jak już podał to nie mógł kłamać. Uzasadnienie zatem jest raczej dobre a efekt zależy od żądania z pozwu i od sądu.

The author has edited this post (w 08.01.2015)
link this post Dodano w 03.03.2017

@betizet

Czy jest ciąg dalszy Twojej sprawy?

Jaki jest jej epilog (jeżeli jest)?

Możesz się podzielić szczegółami technicznymi, formalnymi i merytorycznymi (tak jak robiłaś to wcześniej)?

Ja osobiście jestem zainteresowany gdyż mam dokładnie taką samą sprawę tzn. pozew indywidualny.

• Statystyki: 28 Posty | 4490 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna

• Właściciel serwisu

rafal_lyczek