mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

!OSZUSTWO GŁOSOWANIA! nad (niby) OBYWATELSKĄ KONCEPCJĄ...!!???

link this post Dodano w 13.02.2015

Możecie opublikować treść maila, ja nie otrzymałem.

Prośba również o uporządkowanie wypowiedzi w porządku narastającym, do tej pory tak było.

wdartor:

Możecie opublikować treść maila, ja nie otrzymałem.

Prośba również o uporządkowanie wypowiedzi w porządku narastającym, do tej pory tak było.

Coś takiego mam ,czy o to ci chodzi wdartor? 

https://madmimi.com/p/ce13e5?fe=1&pact=28266070694

Przyłączam się do prośby przywrócenie uporządkowania wypowiedzi na forum (po staremu).

The author has edited this post (w 13.02.2015)

asia00:
Mi sie bardzo nie podoba szumna nazwa 'obywatelska' sugerujaca komus, kto nie ogarnia tematu, ze jest powszechnie popierana i akceptowana. a chyba nie jest.

@asia00,
Słowo "obywatelska" ma podkreślać, że nie pochodzi od żadnej partii politycznej co jest dla nas istotne w czasie przedwyborczym. Jest też nastawiona na rozwiązanie problemu obywateli RP , przy wsparciu organizacyjnym RP - banku państwowego (Banku Gospodarstwa Krajowego).

The author has edited this post (w 13.02.2015)

pranie - dzięki za link.

śledziłem przez kilka dni dyskusję na temat koncepji Pana Rafała "Obywatelskiej".

w pełni podzielam wątpliwości i zastrzeżenia o jakich pisał skyrobek,

jestem przeciwny tej koncepcji,

ostatnio wprowadzono zmianę w wyświetlaniu przebiegu dyskusji, co znacznie utrudnia możliwość zapozania się z problemem,

treść maila zachęcającego do głosowania sugeruje odpowiedź na tak, duży zielony znak akceptacji, zamiast zachęcać do zaponania się z materiałem i dyskusją na ten temat,

od kilku lat śledzę to co dzieje się na tym forum, doceniam to co Pan Rafał zrobił ale ostatnie wydażenia wzbudzają mój niepokój.

W jaki sposób ów "projekt" ma mi pomóc? Nie po to mam w umowie kredytowej 1% marży plus libor (który od 5 lat jest na poziomie 0.5% i mniej) aby teraz zgadzam się na stałe 3%! Dlaczego przy kursie >= 3,80 mam spłacać tylko 50% kapitału + 100% odsetek? Reszta kapitału przechodzi na kolejne miesiące/lata i w rezultacie pozwala bankowi (co z tego, że państwowemu) zarobić jeszcze więcej? A co jeśli kurs NIGDY nie spadnie poniżej 3,80? Co wówczas? Kredyt będzie trwał 50, 60, 80 lat? Czy dożywotnio i dziedzicznie? To jest pomoc dla kredytobiorcy? Czy 5 groszy spreadu ma mi zrekompensować te "niedogodności"? Niby jak, skoro obecnie nawet Reiffeisen Polbank, który miał spread rzędu 20-30 groszy obecnie po cichu obniżył go do 10 groszy? No i co te 5 groszy ma dać osobom, które wcześniej kupfranki.pl namawiał na przejście na spłatę kredytów we frankach a nie w złotówkach? I jeszcze jedno - 1,5% za wcześniejszą spłatę? W chwili gdy po 2 (max. 5 latach) umowy przewidują 0% prowizji?

Bardzo mi przykro ale nie zgadzam się na taką "pomoc" skoro dzięki powyższym założeniom mam mieć gorzej. "Projekt" jest niestety dobry ale dla banków (od których państwo przejmie kredyty) i dla budżetu państwa (bo teraz to on będzie zbierał profity zamiast banków zagranicznych) ale nie dla "frankowiczów'!!! Protestuje przeciwko takiemu "uszczęśliwianiu" mnie na siłę! Protestuję również przeciwko takiej formie ankiety w jakiej jest pokazana! Gwarantuje, że jeśli przy punktach ankiet y dopiszecie liczby z projektu to proporcje głosów na TAK i na NIE ulegną odwróceinu.

Jest mi niezmiernie przykro, iż do grona polityków, bankierów, doradców i "ekspertów" finansowych traktujących kredytobiorców jak idiotów nie potrafiących liczyć dołącza również kupfranki.pl, którego do tej pory miałem niemalże za "ostatniego sprawiedliwego". Cóż, czar prysł...

maju26:

W jaki sposób ów "projekt" ma mi pomóc? Nie po to mam w umowie kredytowej 1% marży plus libor (który od 5 lat jest na poziomie 0.5% i mniej) aby teraz zgadzam się na stałe 3%! Dlaczego przy kursie >= 3,80 mam spłacać tylko 50% kapitału + 100% odsetek? Reszta kapitału przechodzi na kolejne miesiące/lata i w rezultacie pozwala bankowi (co z tego, że państwowemu) zarobić jeszcze więcej? A co jeśli kurs NIGDY nie spadnie poniżej 3,80? Co wówczas? Kredyt będzie trwał 50, 60, 80 lat? Czy dożywotnio i dziedzicznie? To jest pomoc dla kredytobiorcy? Czy 5 groszy spreadu ma mi zrekompensować te "niedogodności"? Niby jak, skoro obecnie nawet Reiffeisen Polbank, który miał spread rzędu 20-30 groszy obecnie po cichu obniżył go do 10 groszy? No i co te 5 groszy ma dać osobom, które wcześniej kupfranki.pl namawiał na przejście na spłatę kredytów we frankach a nie w złotówkach? I jeszcze jedno - 1,5% za wcześniejszą spłatę? W chwili gdy po 2 (max. 5 latach) umowy przewidują 0% prowizji?

Bardzo mi przykro ale nie zgadzam się na taką "pomoc" skoro dzięki powyższym założeniom mam mieć gorzej. "Projekt" jest niestety dobry ale dla banków (od których państwo przejmie kredyty) i dla budżetu państwa (bo teraz to on będzie zbierał profity zamiast banków zagranicznych) ale nie dla "frankowiczów'!!! Protestuje przeciwko takiemu "uszczęśliwianiu" mnie na siłę! Protestuję również przeciwko takiej formie ankiety w jakiej jest pokazana! Gwarantuje, że jeśli przy punktach ankiet y dopiszecie liczby z projektu to proporcje głosów na TAK i na NIE ulegną odwróceinu.

Jest mi niezmiernie przykro, iż do grona polityków, bankierów, doradców i "ekspertów" finansowych traktujących kredytobiorców jak idiotów nie potrafiących liczyć dołącza również kupfranki.pl, którego do tej pory miałem niemalże za "ostatniego sprawiedliwego". Cóż, czar prysł...

@maju26, dla mnie czar prysł już dawno, kiedy po forum kupfranki.pl krążyły dziwne osoby i w natrętny sposób czynily tzw. marketing szeptany dla inkantor.pl oraz kiedy usuwane były posty użyutkowników, którzy porównywali inne kantory inbternetowe.

Powtórzę, projekt ten, quasi obywatelski, jest dla nas szkodliwy. Z uwagi na to, kto jest autorem tej koncepcji, wydedukować mozna, że nie powstała po to, żeby ją zrealizować ale żeby odebrać impet organizacji (NON PROFIT) Pro Futuris?... Sposób, w jaki promowana była/jest ankieta to bezprecedensowa manipulacja. 

@maju26, jeśli jestes zadłużony w byłym Polbanku, jesteś w "lepszej" sytuacji, bowiem nie był to bank polski (oddział banku greckiego) i nie podlegał KNF. 

Otrzymałam wczoraj maila z prośbą o głosowanie, więc najpierw przeczytałam założenia koncepcji, potem poczytałam wypowiedzi innych uzytkowników (trochę tego jest) więc zeszło nieco czasu..... Może inni głosowali bardziej porywem serca (i emocji, o których była tu juz mowa) niż rozumu i stąd tak błyskawiczna reakcja .....

Od razu wyjaśniam, że nie jestem ani "za" ani "przeciw". Przyznaję, że nie jestem biegłym analitykiem bankowym i daleko mi do biegłości niektórych użytkowników forum w myśleniu o zjawiskach zachądzących na rynkach finansowych. Może dlatego rozważania prowadzone na forum są dla mnie czysto hipotetyczne. Żeby zobaczyć efekty propozycji przeciętny Kowalski chciałby zobaczyć jakieś symulacje. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacja każdego z nas jest inna. Ale skoro w toku dyskusji zostaliśmy podzieleni na 3 grupy interesów, to wydaje się, że opracowanie symulacji w excelu dla każdej z tych grup dla sytuacji kiedy wskaźniki będą sie utrzymywały na wysokich poziomach oraz dla sytuacji, w których wskaźniki będą spadały nie powinno stanowić jakiegoś dużego problemu dla ludzi, którzy tę koncepcję wymyślali. Niestety obawiam sie, że przeciętny Kowalski inaczej nie zobaczy ani ewentualnych zysków ani potencjalnych zagrożeń wynikających z przedstawionej koncepcji. Czysta matematyka zawsze pomaga. dopóki takie kalkulacje się nie pojawią, dyskusja nad założeniami koncepcji ociera się o demagogię.  

Po drugie zgadzam sie z opinią, że słowo "obywatelska" jest chyba nieco nieszczęśliwie użyte i sugeruje powszechne poparcie dla tego projektu, co na obecnym etapie jest jeszcze chyba stwierdzeniem zbyt daleko idącym.

W kwestiach zasadniczych - koncepcja przewiduje udział w pomyśle państwowego banku - rozumiem, że jako gwaranta bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia. Otóż po tym, jak państwo polskie zrobiło "w majestacie prawa" zamach na pieniądze obywateli z II filaru, to żadna instytucja panstwowa dla mnie nie jest gwarantem niczego - moża pozem chaosem, jawnym i bezczelnym obchodzeniem przepisów obowiązującego prawa i śmianiem się obywatelowi w twarz. Jednocześnie z koncepcji widać wyraźnie - i do tego nie trzeba być finansistą - że ów bank będzie z całą pewnością beneficjentem tego projektu. Jestem gleboko przeświadczona, że ich zysk nie będzie generowany z kieszeni banków komercyjnych uczestniczących w projekcie.... Nie rozuiem dlaczego operacji o podobnym efekcie finalnym nie można przeprowadzić pomiedzy stronami problemu bez wprowadzania podmiotu trzeciego.

Druga sprawa, która budzi moje wątpliwości to kwestia konieczności nabycia większej świadomosci w gospodarowaniu naszymi zobowiazaniami kredytowymi - wiem, że wszystkiego sie można nauczyć i troska o własną kieszeń jest niezłą motywacją. To tyle teoria. Znowu powrócę do przysłowiowego Kowalskiego, który - w mojej ocenie -  nie będzie miał głowy, umiejętności i czasu na to, aby śledzić sytuację na rynku, analizować kursy walut, Libory, Wibory i inne zawiłości i podejmować ŚWIADOME decyzje, tak, aby w przyszłości wyjść na swoje. Jeśli tak miałoby to wyglądać w przyszłości, to wszyscy, którzy sie na takie rozwiązanie zdecydują powinni przejść kurs maklerski i nie wiadomo jakie jeszcze szkolenia. Docelowe rozwiązanie powinno być proste i nie może uzależniać opłacalności koncepcji od poziomu intelektualnego frankowiczów. Żeby było jasne - nie chodzi o to, że farnkowicze sa z założenia głupi i sobie nie poradzą. Chodzi o to, że jeden jest lekarzem, inny budowlańcem a inny ekonomistą  - każdy cenionym specjalistą w swoim fachu. I nie mozna wymagać, aby nagle znakoimity pediatra czy mechanik samochodowy znał się na zawiłościach systemu bankowego i grze na giełdzie, w taki sposób, aby zapewnić sobie stabilnośc finansową.  

Kolejna sprawa - można nadpłacać kredyt w sytuacji niższych wskaźników, aby rekompensować sobie ewentualne straty wynikające z konieczności przedłużenia umowy (spłata 50% kapitału) - ale nie zapominajmy o tym, że propozycja przewiduje 1-1,5% opłaty za wcześniejszą spłatę! Z tego co pamietam - prosze mnie poprawic jesli się mylę - większość frankowiczów w swoich umowach nie ma opłat za wcześniejszą spłatę - takie warunki były elementem gry rynkowej prowadzonej przez banki podczas zachęcania nas do brania kredytów we franakch. Więc znowu wchodzimy w elementy wysoce skomplikowanych kalkulacji co się opłaca a co nie w długiej perspektywie czasowej. Czego w sektorze bankowości - jak pokazuje całe to zamieszanie - nikt nie potrafi przewidzieć, nawet "fachowcy", a co dopiero przeciętny Kowalski (przepraszam wszystkich Kowalskich!).

Mam też wrażenie, że koncepcja chroni w większym stopniu banki i system bankowy niz frankowiczów. Rozważania na temat tego czy Państwo powinno powiedzieć bankom komercyjnym "sprawdzam" jest dla mnie bezprzedmiotowa. Katarsis w tym kraju jest potrzebne nie tylko w branży bankowości. Ale jako, że tych dziedzin jest nieskończenie dużo - to jedynym wyjściem jest moim zdaniem - powiedzenie "dość" i rozpoczęcie czyszczenia miejsc objetych gangreną. Jeśli ktos naoszukiwał i nakradł, to Państwo powinno to bezwzględnie ujawnić i wyciągnąć konsekwencje. Na tym polega Państwo prawa. Jeśli konsekwencją będzie upadek kilku banków, to może trzeba powiedzieć trudno. Niestety nie liczę na to, aby tak się stało, bo tak sobie wybraliśmy, że kolesiostwo jest najwiekszą cnotą! Uważam, że jako frankowicze powinniśmy w większym stopniu bronić własnych interesów, a ochronę banków pozostawić Państwu - jak do tej pory znakomicie im to wychodzi.

Plusem proponowanego rozwiązania jest - w mojej ocenie - pozostanie przy CHF, zamiast próby pozbycia się go "na siłę". Chodzi o ustalenie uczciwego sposobu rozliczania tych zobowiązań w taki sposób, aby banki wyrównały nam, to czego się na nas nieucziwie nachapały. Ustępstwa z naszej strony powinny polegać na tym, że nie będziemy się domagać odszkodowań za działania niezgodne z prawem. 

Niestety dopóki nie zobaczę kalkulacji (bardziej lub mniej przybliżonych) nie mogę z czystym sumieniem ocenić przedstawionej propozycji.   

link this post Dodano w 07.09.2016
d
  • Statystyki: 18 Posty | 128 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna