mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Wyroki sadowe w sprawie frankowiczow

link this post Dodano w 24.03.2017

Niestety to jest problem w Polsce - nie ma prawa precedensu i z tą samą sprawą możesz dostać w dwóch sądach dwa różnie wyroki zależne od widzimisię sędziego. Dlatego (w połączeniu z wysokimi kosztami procesu) wielu ludzi waha się z pójsciem do sądu.

Ale na pocieszenie dodam, ze dużo sie dzieję, zeby coś się w tym temacie zmieniło:

http://www.odfrankujkredyt.info/

http://www.odfrankujkredyt.info/

link this post Dodano w 26.03.2017

Hmmmm, ja jestem oportunistą, nie da się ukryć. Czasu mam jeszcze z 2 lata.
Na razie czekam na chociaż jeden case w przedmiocie sporu z DB.
Tufus zapytuje o klauzule abuzywne w naszych umowach. Ja w nich widzę właśnie kwestię ustalania kursów wymiany - według zasad banku. Ale: Jak się okaże, że kurs średni odpowiada kursoi NBP, a kurs rozliczenia = kurs średnni + ogłoszona na stronie oficjalnie marża banku - to może jakiś problem.

Wysokosć tej marży bankuu - spreadu, to jest oczywiście temat. Ale DB będzie argumentowało, że miało najpiwrw w latach 2010-2012 oferty promocyjne z obniżonym spreadem, a po czarnym czwartku generalnie dobrowolnie obniżyło spread na CHF dla wszystkich.

Ciężar dowodowy zawsze jest po stronie powoda - jeżeli tak jak w przypadku Millennium - Sąd nie potraktuje rozszerzająco wroku SOKiK, to udowodnienie, że kursy DB nie były rynkowe, może nie yć takie proste. A wiemy, że nie były - i dlatego sam od zarania kupowałem CHF na rynnku, kiedy spread w DB wynosił 10%.

Inna sprawa to kwestia wypłay w PLN. To też jest fakt. Ale sprawa, czy to był kredyt w CHF, z indeksacją = to już nie wynika z żadnej klauzuli abuzywnej. Oficjalnie był denominowany, a sam nie czuję się na siłach, żeby dowieść, czy DB korzystał w jakiejkolwiek formie z finansowania w CHF poprzez np. CIRSy i inne i inne konstrukcje finansowe. DB ma pewnie oddział szwajcarski,  jak przjdzie co do czego okaże się, że polska spółka miała tam otwartą linię kredytową w CHF.... OSOBIŚCIE byłbym tutaj bardzo ostrożny.

Wszystkie te wyroki któree są korzystne dla frankowiczów - /skorygujcie, jeśli się mylę/ zapadły w 1 instancji. Przysługuje do nich apelacja. Potem jeszcze bankowi prawnicy wyciągną jeszcze akieś kruczki proceduralne = kasacja w Sądzie Najwyższym i ponowne rozpatrzenie sprawy. Ja czekam, na coś faktycznie prawomocnego, a na pewno na coś w przedmiocie umowy z DB. Dotychczas był to inne banki, które ych klauzul abuzywnych miały w umowaćh więcej niż DB.

Ostatnio DB nawet zaczęło praktykować to, co pisałem już sporo czasu temu - zmieniać przedmiot zabezpieczenie kredytu, bez konieczności jego całkowitej wcześniejszej spłaty.

Ja na razie czekam na rozpatrzenie mojej reklamacji w  zakresie zawyżenia raty odsetkowej. Mam kredyt z ratami malejącymi, i tam można to dosyć prosto wychwycić, - zrobiłem sobie specjalny arkusz w excelu, w kredycie z ratammi równymi - to już wyższa szkoła jazdy.

The author has edited this post (w 26.03.2017)
link this post Dodano w 27.03.2017
Ferenc_Jozsef:

Tufus zapytuje o klauzule abuzywne w naszych umowach. Ja w nich widzę właśnie kwestię ustalania kursów wymiany - według zasad banku. Ale: Jak się okaże, że kurs średni odpowiada kursoi NBP, a kurs rozliczenia = kurs średnni + ogłoszona na stronie oficjalnie marża banku - to może jakiś problem.

Poczytaj komentarz Styczyńskiego do jednego z ostatnich wyroków na niekorzyść kredytobiorcy:

http://styczynski.blogspot.com/2017/03/argumenty-wyssane-z-palca-czyli-o.html

Główne żądanie powoda - przeliczenia długu stosując kurs waluty obcej publikowany przez NBP, świadczy niestety o niefrasobliwości i braku przygotowania intelektualnego adwokata powoda. Jest to o tyle przerażające, że zakładając brak związania stron klauzulą abuzywną, nie znajdujemy w prawie polskim przepisu przeliczenia indeksowanego długu stosując kurs publikowany przez NBP. Adwokat działając w ramach prawa, powinien podważyć działanie klauzuli indeksacyjnej z powodu niemożności wykonania przeliczeń, co doprowadziłoby do rozwiązaniu umowy. Tego typu przypadek miał miejsce w sprawie III C 1073/14 także przeciwko bankowi Millenium, w której zresztą sam Sąd dokonał prawidłowego zastosowania prawa ochrony konsumenta, eliminując klauzulę przeliczeniową z umowy, przez co traci ona rację bytu.

Już któryś raz czytam, żeby w pozwie nie żądać przeliczenia po kursie NBP, bo to zupełnie nie o to chodzi.

link this post Dodano w 22.06.2017

mBank górą w apelacji

http://www.forbes.pl/precedensowy-wyrok-sadu-ws-frankowiczow-mbank-wygrywa,artykuly,213479,1,1.html

link this post Dodano w 23.06.2017
Słyszałem o tym wyroku. Jakieś kuriozum: kredyt niezgodny z prawem, ale dalej obowiązuje. Całkowicie pominięte ustawodawstwo konsumenckie i dyrektywy unijne. Coś czuje, że to idealny temat dla ETS.
  • Statystyki: 65 Posty | 241 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna

• Właściciel serwisu

rafal_lyczek