mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Dobra zmiana wg PiS - 15.01.2016 1 CHF = 4,10 PLN

link this post Dodano w 15.01.2016

Ach dziękujemy Ci prezesie, naczelny naczelniku i prześwietny ekonomisto:-)
I wszystkim wyborcom, którzy zafundowali nam dobrą zmianę. Polska właśnie wstała z kolan, żeby się za moment wypier... tzn. wyłożyć. Ta dobra zmiana z dnia dzisiejszego - pozwoli KNFowi wyliczyć wpływ ustawy o przewalutowaniu kredytów na takim poziomie, że nikt tego nie zaakceptuje.
Przewiduję, że Szydło z Waszczykowskim napisze do S&P, że nie znają się na ratingach, bo PiS zna się lepiej i "DA RADĘ'!

A prezes wyda jak Chuck Norris polecenie, żeby utworzyć POLSKĄ NAPRAWCZO-NARODOWĄ AGENCJĘ RATINGOWĄ, która da Polsce rating: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA+

Buhahahahaaaa - Sam siebie nie rozumiem,, bo to jest straszne. Trawestując nieco qultowe stwierdzenie premiera Davida Lloyd George'a: Dać PiS władzę, to jak dać małpie zegarek

Ale spokojnie, prezydęt PAD na pewno pomoże... Tą ustawę o utworzeniu PNNAR podpisze w nocy, od razu wrzucą do netu, i rano już będzie CHF po 2 zeta!

Zastanawiam się, czy rano w poniedziałek zamkną GPW. Nie wiem, co PiS w Polsce chce teraz budować: Węgry, Białoruś, Rosję, czy Chiny. Ale suweren chciał.....

Pozdrawiam serdecznie!

The author has edited this post (w 15.01.2016)
link this post Dodano w 16.01.2016

Ja bym się tak nie gorączkował.

Projekt ustawy jest dobrą podstawą do rzeczywistego rozwiazania problemu, zwłaszcza dla tych którzy chcą się pozbyć tego gówna żeby nie musieć codziennie śledzić tabel kursowych.

Histeryczna reakcja "instytucji finansowych" pokazuje, że jesteśmy bliscy własciwego rozwiazania - widzą że coś faktycznie dzieje się w temacie i podejmuja wszystkie mozliwe środki zaradcze. Po przejrzeniu kilku forów widzę, że banksterka chyba przez miesiąc odkladała środki na finansowanie agencji PR bo troli chyba więcej niz w całym Śródziemiu, widać że sporo świeżynek bo atakują czasem tak bzdurnymi argumentami, że się mozna za głowę złapac.

Że będzie taka reakcja to było pewniejsze niż Bank Szwajcarski (lol). Trzeba będzie przecierpieć ten czas do ustawy a potem bedzie pokazać banksterce środkowy palec.

@FJ Zawsze mozesz nic nie robić ze swoim kredytem i poczekać te pozostałe 20 lat - wtedy moze znowu zacznie rzadzić inna opcja i frank spadnie do 1,10 PLN. Uwierz mi nie będę miał do nikogo o to pretensji.

@Premio
Ale ja nie chcę czekać. Od wczorajszej nocy zmnieniłem poglądy i ufnie wierzę prezesowi i w Dobrą Zmianę.
Prezes tupnie, prezydęt pomoże - i frank na pewno spadnie.

Dlaczego przewidujesz wysoki kurs franka przez 20 lat?
Przecież w erze Dobrej Zmiany czeka nas Polska mlekiem i miodem płynąca, a Solidarność załatwi emeryturę od momentu poczęcia do naturalnej śmierci!

The author has edited this post (w 16.01.2016)
Śmiej sie śmiej - u mojej żony w pracy jeden koleś o KOD-owskich przekonaniach przliczył sobie swój kredyt wg excela z kancelarii Prezydenta i az mu sie oczy zaświeciły. Niby dalej cos brzdakał o "wolnych mediach", ale na sugestię żeby dumnie odmówić tej propozycji ze wzgledu na swoje przekonania cos tam burknał pod nosem na temat "durnych moherów" i dalej już nie kontynuował tematu .

Panowie, 

kpiny kpinami, ale nie obniża to ceny CHF ani o grosz. Choć gdyby napięcie między dyskutantami miało jakiś skutek, trzeba by chyba dopłacać, by ktokolwiek chciał sięgnąć po franki zalegające na ulicy, a Szwajcarzy zaczęliby posłigiwać się tugrikiem jako walutą. Prawda? 

Tymczasem zapowiada się GIGAźle, a w rozwiązanie sprawy przez pana rezydenta prawdziwie trudno uwierzyć komuś, kto nawet ledwo zna się na ekonomii. 

Wystarczy choćby poczytać takie proroctwa: 

http://www.forbes.pl/prezydent-nie-uratuje-frankowiczow,artykuly,201856,1,1.html

http://www.forbes.pl/bbbardzo-zla-zmiana-czyli-polska-traci-wiarygodnosc,artykuly,201859,1,1.html

Pozdrawiam, noworocznie, notorycznie. 

@premio

Na dzień dzisiejszy - dla mnie decyzja, czy skorzystać, czy nie skorzystać nie byłaby jednoznaczna.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kalkulator-kursu-sprawiedliwego-tu,138,0,1998474.html

Tu jest kalkulator, o jakim pisze premio.
Każdy musi skalkulować swoją indywidualną sytuację.

Kalkulator przewiduje spłatę w ratach równych, więc dla osób, które mają raty malejące - trzeba to jakoś uwzględnić. Może mi jest łatwiej prognozować, bo od początku mam taki arkusz kalkulacyjny dla mojego indywidualnego kredytu.

Przeliczenie i przewalutowanie uwolni mnie na pewno od ryzyka kursowego.

Dla mnie przewalutowanie po 'kursie sprawiedliwym' oznaczałaby zmniejszenie kapitału do spłaty ok. 25 kPLN. Ale spłacając kapitał w PLN zapłacę ok. 15 kPLN odsetek więcej, niż we frankach - po obecnym kursie.
Dodatkowo - nie odzyskam już w przyszłości 50 kPLN kapitału, który 'nadpłaciłem' z tytułu wzrostu kursu. (zapłaciłem 100kPLN - 25kPLN zmniejszenia kapitału - 25kPLN 'zysku' z przewalutowania = 50kPLN) Problematyczna jest też kwestia zwrotu spreadu, bo nie cały czas kupowałem CHF w DB.

Także dla kredytu z ratą malejącą ze stycznia 2009 sprawa przewalutowania na warukach aktualnego projektu nie jest wcale taka oczywista A więc liczę na PiS i Dobrą Zmianę, jak dokonają potężnego wzmocnienia gospodarki, to kurs CHF spadnie, i nie będę musiał przewalutowywać. Ale jak Dobra Zmiana im nie wyjdzie (wierzę już w Prezesa, to jest wizjoer i Jemu zawsze wychodzi), to będzie trzeba przewalutować po kurcie 1CHF = 3,60 PLN.

Pozdrawiem!

@milanl

Druga strona zakladała, że bedzie ponad pół miliona Polaków doiła przez najblizsze 20 lat, a tu taki klops, więc naprawdę to co sie aktualnie dzieje zupełnie mnie nie dziwi ani nie zaskakuje. Sytacja jest dynamiczna, ale weszło do gry wiele nowych czynników, chociażby przybysze z południa czy sytuacja w Chinach (na to tez miał wpływ podpis Prezydenta ?). Moim zdaniem sytuacja juz wcześniej zapowiadała sie nie najlepiej (giełda przeciez nie spada od 2 miesięcy), ale przynajmniej widzę, że ktos podejmuje kroki by chronic zwykłych ludzi a nie zastanawia się czy prawo nalezy stosowac bo mogą stracić instytucje finansowe (takie kuriozum: "https://pomocfrankowiczom.pl/?p=511" ).

@FJ

Dlatego każdy bedzie musiał sobie przeliczyć czy chce przewalutować (będzie na to chyba rok). Jednak bardzo ważnym dodatkowym czynnikiem jest moim zdaniem to, że przez następne 20 lat trzeba będzie użerać sie z ryzykiem kursowym w tym niepewnym świecie (jak to się zmieniło od połowy lat 2000-nych, co nie?), a wiadomo ze druga strona nie przebiera w środkach. Po przewalutowaniu bedzie mozna sobie poszukac banku, który da lepsze warunki (chyba nie ma w ustawie żadnych ograniczeń na tym polu) i tu bedzie pole do popisu dla tzw. "wolnego rynku".

Zdaję sobie sprawę, że dla każdego sytaucja jest inna. Mnie akurat propozycja Prezydenta bardzo pasuje i jestem gotowy nawet troche doplacić, żeby wyrwać się z niewolnictwa na następne 20 lat, zwłaszcza że wiem do czego "Pan właściciel" jest zdolny (chociazby po akcjach z pakietem Investor i skokami kursu w okolicy 2 kazdego miesiąca).

link this post Dodano w 17.01.2016
A propos tego kalkulatora, czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć jak to czytać dla nas, czyli osób z kredytami CHF w DB? Podejrzewam, że większość z nas ma podobny mechanizm kredytu czyli skracanie okresu kredytowania wraz ze spadkiem stóp %, a nie spadek raty, co ogólnie zmniejsz ilość płaconych odsetek? Wpisałam dane swojego kredytu w zielonych polach, ale wtedy automatycznie wyliczona kwota kapitału CHF pozostałego do spłaty na polu białym pozostaje mocno zawyżona (w moim przypadku o 50 000 CHF) więc wyliczenia nie sa wtedy miarodajne... Będę wdzięczna za pomoc w rozszyfrowywaniu tej zagadki.

@siegie
Po prawej stronie - masz pole ze środkowym kursem -  skalkulownym tzw. kursem sprawiieliwym.
O ile ja to rozumimem - to miałby byc kurs, po jakim przeliczono by kredyt.
Mi też w teorii wyszedł kapitał do spłaty wyższy o 12.kCHF, ale po przemnożeniu tego rzeczywistego kapitału przez kurs sprawiedliwy - powinnaś otrzymać mniej więcej sumę kredytu w PLN, jaką będziesz miała spłacić.

Do wprowadzanych danych powinnaś wpiać chyba też ten skrócony okres kredytowania, o ile masz raty równe (takie wynikają z Twojego postu). Po prawdzie ten kalkulator mechanizmu skracania okresu kredytowania nie przewiduje. Jedyne, co można z niego odczytać, to mniej wiecej, ten tzw. "kurs sprawiedliwy".

Pytanie do tego projektu i kalkulatora mam też takie - czy będę mógł spłacać w ratach malejących? Osobiście jestem sceptyczny, co do możliwości wejścia w życie aktualnych rozwiązań. Jeśli się mylę - płakał nie będę

@ Premio
W zakresie możliwości wyboru banku po kredytowaniu masz rację, to jest przewaga przewalutowania.
Można iść do SKOKu albo BS, bo one będą płaciły niższy podatek bankowy.
O ile pozyskają odpowiednią ilośc kapitału.

Co do kursów 2 dnia miesiąca - śledziłeś korelacje odchyłek od kursu średniego NBP na ten dzień?
Spreadu DB nie podnosi. Rozwwiąaniem to jest po prostu samodzielna spłata w innym dniu.

A na marginesie Premio - dlaczego spada giełda? Głównie mooim zdaniem za skok na OFE i brak reformy finansów publicznych + systemu emerytalnego. Jest to ewidentne zaniechanie ze strony PO, a PiS jeszcze tą trudną sytuację pogłębia. Nie ma się co łudzić - budżet 2016 zostanie dopięty dzięci inżynnierii finansowej (przeniesieniu dochodów z aukcji LTE i wpłaty z NBP), ale w 2017 już na program 500+ nie będzie kasy. I trzeba zapomnieć o obniżeniu wieku emerytalnego dla wszystkich. Chyba że.... pan Prezes rozmnoży budżet tak jak Jezus chleb i ryby.

The author has edited this post (w 17.01.2016)
FJ@ Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienia. Kurs sprawiedliwy wyszedł mi super: 2,25. Czyli prawie dwa razy mniej niż obecny. A brałam kredyt chyba po najgorszym kursie świata: niecałe 1,91! Tymczasem złożyłam pozew przeciwko DB, bo czuję zbyt wielką irytację mając świadomość, że mój kredyt (spłacony już w 1/3) już od bardzo dawna opiewa na ponad milion, a nigdy z milionem (złotych oczywiście) nie miał nic wspólnego. Myślę, że tylko droga sądowa coś może dać. Co do obietnic politycznych nie mam złudzeń, lecz z zaciekawieniem śledzę wszystkie newsy frankowe, starając się mimo wszystko zbytnio nimi nie ekscytować.
  • Statystyki: 120 Posty | 461 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna

• Właściciel serwisu

rafal_lyczek