mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Wysokość odsetek - raty równe, czy macie tak samo i ktoś wie dlaczego?

link this post Dodano w 29.04.2017
Mam pytanie, może ktoś wie dlaczego tak jest? Przy ratach równych, w okresach trzymiesięcznych gdy nie zmienia się LIBOR, kapitał do spłaty z każdym miesiącem jest trochę mniejszy więc na logikę odsetki też powinny maleć, prawda? Ale wcale nie zawsze tak jest... W tej chwili odsetki są bardzo małe więc te różnice również, ale gdy jeszcze wynosiły kilkaset CHF, różnice sięgały nawet kilkudziesięciu franków, na oko 5-10%. Czasami w takim trymestrze, u mnie sytuacja wygląda tak, że w drugim miesiącu są lekko niższe w porównaniu do pierwszego, a w trzecim wyższe, lub na odwrót. Czy też tak macie i wiecie dlaczego?
link this post Dodano w 30.04.2017

Hmmm, zacząć trzeba od konstrukcji rat równych. Masz kapitał + na podstawie marży i oprocentowania DB liczy sumę odsetek do końca okresu kredytowania. Potem wszystko się sumuje i dzieli przez liczbę rat. No i wychodzą raty równe w CHF. Każda rata równa dzieli się na część kapitałową i odsetkową. To tak zg rubsza, bo  nie chcę analizować, że na początku spłaca się więcej odsetek niż kapitału, więc odsetki dodatkowo naliczają się od tak jakby od kapitału wyższego i odsetek - są na to wzory, ale nie mam ich pod ręką. Generalnie - raty malejące są tańsze, bo szybciej spłaca się kapitał i odsetki szybciej spadają.

Ponieważ raty w CHF są równe, DB nie przelicza wysokości raty co kwartał (w CHF), tylko w razie obniżenia LIBORu (suma odsetek spada) domyślnie skraca okres kredytowania, a jak LIBOR wzrasta - wydłuża ten okres. Dopiero, jak dojdzie do maksymalnego okresu określonego w umowie kredytowej - rata wzrasta,

Także zmiana LIBORu - na WYSOKOŚĆ raty w CHF - wpływu nie ma, jedynie na wydłużenie/skrócenie okresu kredytowaania. Co do podziału części kapitałowej/odsetkowej - zasadniczo w miarę spłaty kredytu - ta kapitałowa wyrażona w CHF wzrasta, a ta odsetkowa maleje. W sumie - w każdym okresie dają równe raty. Przy przeliczaniu rat na nowy kwartał - przy znacznym ruchu LIBORu - będzie się na 3 m-ce mocniej zmieniała relacja część kapitałowa/odsetkowa, ale rata w CHF będzie sumarycznie taka sama. Żeby ratę w CHF obniżyć w danym momencie w wymiarze absolutnym - musiałabyś wydłużyć okres spłaty do pierwotnego - określonego w umowie - ale wtedy wzrośnie Ci suma odsetek do zwrotu.

Na to wszystko nakłada się wysokość kursu wymiany CHF/PLN i stąd możesz mieć wrażenie obserwując kwoty w PLN - że w 3 miesiącu kwoty odsetek - a właściwie części odsetkowej są wyższe w PLN, choć w CHF są pewnie jednak trochę niższe.  Kiedy LIBOR trochę rośnie  - spada na początku udział części kapitałowej w racie, bo jest znowu więcej odsetek do spłaty, a te są spłacane jakby w pierwszej kolejności.

Spodziewam się, że wszystkie osoby mają tak jak Ty.
Mam nadzieję, że wyłuszczyłem wszystko w miarę czytelnie.

The author has edited this post (w 30.04.2017)
link this post Dodano w 01.05.2017

Hej Ferenc Dzięki, wszystko wyłuszczyłeś superklarownie, ale zupełnie nie o to mi chodziło. Miałam na myśli odsetki w CHF, można to sprawdzić w wykazie spłat rat kredytu w db easynet lub na wyciągach przysyłanych przez DB do domu co 3 miesiące w tej chwili. Moje rozumowanie jest dokładnie takie jak Twoje, w okresie 3-miesięcznym gdy LIBOR jest taki sam, z miesiąca na miesiąc część kapitałowa w racie powinna rosnąć, a odsetki maleć, prawda? Przy niezmieniającej się oczywiście kwocie całej raty, nigdy nie wnioskowałam o wydłużenie czasu spłaty i obniżenie kwoty raty. Jednak tak nie jest. Oczywiście mówimy o kwotach tylko w CHF, nie PLN. Różnice są teraz bardzo subtelne, ze względu na b niskie odsetki (w moim przypadku ok. 40CHF obecnie), ale 3 rata z 3 potrafi mieć o 4CHF część odsetkową większą od 1 z 3 (mam na myśli 3 raty z tym samym LIBOREM). Gdy część odsetkowa wynosiła kilkaset CHF, różnica potrafiła wynieść kilkadziesiąt CHF. Dobrze wytłumaczyłam co mam na myśli? Będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś z ratami równymi też to sprawdzi choćby w db easynet i skomentuje. Bardzo mnie intryguje dlaczego tak jest!

The author has edited this post (w 01.05.2017)
Może na przykładzie będzie łatwiej pokazać. Moja rata wynosi niezmiennie 1715,22 CHF. Nie mam żadnych zaległości, np. odsetek karnych, które mogłyby tu coś zmienić. A teraz spójrzcie na zaledwie dwa przykłady trymestrów, w których LIBOR się nie zmieniał, wg schematu: data, część kapitałowa raty, część odsetkowa: 4.05.10 1385,08 330,14 4.06.10 1351,12 364,10 5.07.10 1352,50 362,72 6.02.17 1667,62 47,60 6.03.17 1675,03 40,19 4.04.17 1673,89 41,33 W pierwszym przykładzie odsetki rosną, a nie maleją w porównaniu z 1 ratą w trymestrze. W drugim maleją, ale nieproporcjonalnie, najpierw więcej, potem mniej. Dlaczego tak może być? Czy też tak macie?
I sorry, strasznie to wyszło nieczytelnie, ale w moim poście napisałam to wszystko w oddzielnych linijkach, dla łatwego porównania, a potem wszystko się skomasowało i nie mam pojęcia jak to poprawić.

Ilość dni.
W marcowej racie odsetki za 28 dni, w kwietniowej za 29. Rata lutowa musiała być za więcej dni.
A częśc kapitałowa jest wyliczana jako rata równa - część odsetkowa. Kiedy odsetki są wyższe -- w danym miesiącu część kapitałowa paradoksalnie spada, ale w trendzie jednak rośnie.

PS A poprawić
(dotyczy posta powyżej)
Shift + Enter na końcu linijki, żeby było w tym samym akapicie, albo Enter, aby było w nowym

The author has edited this post (w 01.05.2017)
Tak zrobiłam z Enter, ale nie zadziałało.
I dzięki za wyjaśnienie, wydaje się logiczne, chociaż nie do końca, bo są też trymestry, gdy odsetki stale spadają, a kapitał rośnie, a przecież w każdym trymestrze są różne liczby dni poszczególnych miesięcy, tzn. 2 na ogół mają po 30, a jeden 31, lub na odwrót. No, ale Ty piszesz o 28 i 29 więc może mój mózg tego po prostu nie ogarnia... Ale rozumiem, że wszystko jest ok.

Jak dla mnie - wygląda w porzadku -
w lutym - marcu - rata była płatna dopiero 6 - więc 28 dni, jak kalendarz.
w kwietniu rata była płatna 4, więc 31 (marzec) - 2 = 29

Dzięki
  • Statystyki: 10 Posty | 12 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl