mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Rusza inicjatywa społeczna KupFranki.pl

link this post Dodano w 25.02.2009

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje - zgodnie z Rekomendacją S2 przejście na spłatę bezpośrednio w walucie powoduje, że do końca spłaty kredytu Kredytobiorca musi spłacać w tej walucie - czyli jak zacznę spłacać w CHF nie mam powrotu na PLN. A co jeżeli pomysł portalu nie wypali? A spełnią się czarne scenariusze z brakiem CHF na rynku? Jak będziemy obsługiwać kredyty?

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 06.03.2009
Yrokez:

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje - zgodnie z Rekomendacją S2 przejście na spłatę bezpośrednio w walucie powoduje, że do końca spłaty kredytu Kredytobiorca musi spłacać w tej walucie - czyli jak zacznę spłacać w CHF nie mam powrotu na PLN. A co jeżeli pomysł portalu nie wypali? A spełnią się czarne scenariusze z brakiem CHF na rynku? Jak będziemy obsługiwać kredyty?

Dla wszystkich, żeby była jasność: nie ma możliwości spłaty kredytu zaciągniętego w CHF w innej walucie niż CHF !!!
Jeśli komuś się wydaje, że spłaca w PLN to jest w grubym błędzie. To jest tylko iluzja propagowana przez banki.
Dla zobrazowania: wyobraź sobie, że otrzymujesz spadek w CHF, w wysokości odpowiadającej twojemu zadłużeniu, idziesz do banku i wpłacasz CHF, a bank kupuje od Ciebie CHF po kursie kupna (czyli niższym), po czym je Tobie odszprzedaje po kursie sprzedaży (czyli wyższym). Odsprzedane CHF lądują na Twoim koncie obsługującym kredyt. Efekt - mimo posiadania środków, które mogły zlikwidować Twoje zobowiązania, nie udało Ci się spłacić kredytu w całości i jeszcze bank na tym zarobił. Różnica polega na tym, że jak się "spłaca w PLN" to zawsze musisz kupować CHF poprzez bank w którym masz kredyt i tu bank ma dodatkowy zysk bo on dyktuje kurs CHF.
Natomiast jeśli masz konto w CHF i decydujesz się na spłatę w CHF masz dwie możliwości:
- wpłata CHF, obojętnie jak pozyskanych (przywiezione z zagranicy, kupione w kantorze - często taniej niż w banku, otrzymane od rodziny itp, docelowo kupowane przez nasz portal)
- wpłata PLN na konto CHF czyli kupno CHF poprzez bank w którym masz kredyt po kursie dyktowanym przez ten bank i to jest tak jakbyś "spłacał w PLN".
Reasumując, założenie konta CHF i deklaracja obsługi kredytu w CHF daje dodatkowe możliwości, nie likwidując możliwości tzw "spłaty w PLN".
The author has edited this post (w 06.03.2009)

Super inicjatywa. Jestem za. Jeżeli pomysł się uda i będę płacił mniejszą ratę nie omieszkam się odwdzięczyć. Oby sił starczyło.

Edytowano w 16.03.2012

franek_kolasa:
Zarejestruj się i poprzyj ideę stworzenia bezpłatnego serwisu aukcyjnego umożliwiającego bezgotówkowy zakup franków online, po najniższej oferowanej cenie. Naszym wspólnym atutem w negocjacjach z bankami będzie zbiorcza, zadeklarowana w procesie rejestracji w serwisie KupFranki.pl skala naszych potrzeb zakupowych CHF, niezbędna do comiesięcznej, bezpośredniej obsługi naszych kredytów.
Powiedział pan Franku K. "Bankami" a może z jednym bankiem który jako pierwszy będzie chciał przejąć kredyty w CHF z innych jako tzw. refinansówka. Może wyklarujmy bank który już ma konta i daje takie możliwości spłaty niech SIĘ ZACZNĄ WYŚCIGI O KASĘ POMIĘDZY BANKAMI KTÓRY PIERWSZY TEN LEPSZY !!! tzn bank który zaoferuje nam najlepsze warunki i najszybciej zarobi ponieważ każdy co umie liczyć przeniesie kredyt do tego banku Pozdrawiam BANKI CZAS START .! (zacznijcie liczyć podejrzewam że jako anonimy w tym serwisie jest około 80% prezesów banków )

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 08.03.2009

aart77:
Reasumując, założenie konta CHF i deklaracja obsługi kredytu w CHF daje dodatkowe możliwości, nie likwidując możliwości tzw "spłaty w PLN".
Obawiam się, że nie jest tak jak piszesz (Rek SII nr 20) : 5.2.4. Na wniosek klienta bank powinien dokonać zmiany sposobu spłaty kredytu indeksowanego do waluty w taki sposób, aby spłata następowała w walucie indeksacyjnej. >>>>>Zmiana sposobu spłaty powinna dotyczyć wszystkich rat od daty zmiany umowy<<<<<. Bank nie moŜe ograniczać w umowie kredytu moŜliwości pozyskania przez klienta waluty przeznaczonej na spłatę kredytu do zakresu usług oferowanych przez bank. Zdanie zaznaczone przeze mnie >> << jasno wskazuje, że jak raz zaczniesz spłacać w CHF to do końca kredytu musisz z tej opcji korzystać. Jak nie będzie franków na rynku, kantory podniosą ceny (przecież 1 mld miesięcznie to jest biznes dla nich) to pozostanie wyjazd do Szwajcarii do pracy...

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 08.03.2009
"GrUsZmAn":

"franek_kolasa":

Zarejestruj się i poprzyj ideę stworzenia bezpłatnego serwisu aukcyjnego umożliwiającego bezgotówkowy zakup franków online, po najniższej oferowanej cenie.

Naszym wspólnym atutem w negocjacjach z bankami będzie zbiorcza, zadeklarowana w procesie rejestracji w serwisie KupFranki.pl skala naszych potrzeb zakupowych CHF, niezbędna do comiesięcznej, bezpośredniej obsługi naszych kredytów.

Powiedział pan Franku K. "Bankami" a może z jednym bankiem który jako pierwszy będzie chciał przejąć kredyty w CHF z innych jako tzw. refinansówka. Może wyklarujmy bank który już ma konta i daje takie możliwości spłaty niech SIĘ ZACZNĄ WYŚCIGI O KASĘ POMIĘDZY BANKAMI KTÓRY PIERWSZY TEN LEPSZY !!!
tzn bank który zaoferuje nam najlepsze warunki i najszybciej zarobi ponieważ każdy co umie liczyć przeniesie kredyt do tego banku Pozdrawiam BANKI CZAS START .! (zacznijcie liczyć podejrzewam że jako anonimy w tym serwisie jest około 80% prezesów banków )

Czyli spłacić przy dzisiejszym kursie? i wziąć nowy? A komu z nas się to opłaci?
Jak dobrze liczę to kwota mojego kredytu przeskoczyła już wartość zabezpieczenia - myślę, że nie będzie szans żeby któryś z banków wziął ten kredyt w ciemno do siebie. No i z jaką marżą?
Już lepiej liczmy na powodzenie serwisu
link this post Dodano w 25.03.2009

Przeczytajcie koniecznie, kolejny argument za tym, że proponowane przez nas rozwiązanie jest niestety jedynym możliwym. http://www.rp.pl/artykul/7,281720.html I właśnie dla tego powołamy internetową, walutową platformę transakcyjną i zapewnimy rozwiązania umożliwiające: 1) zakup walut przez Internet (bezpiecznie, tanio, bezgotówkowo) 2) tanie rachunki techniczne walutowe dla obsługi transakcji

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 27.03.2009

franek_kolasa:
Przeczytajcie koniecznie, kolejny argument za tym, że proponowane przez nas rozwiązanie jest niestety jedynym możliwym. http://www.rp.pl/artykul/7,281720.html I właśnie dla tego powołamy internetową, walutową platformę transakcyjną i zapewnimy rozwiązania umożliwiające: 1) zakup walut przez Internet (bezpiecznie, tanio, bezgotówkowo) 2) tanie rachunki techniczne walutowe dla obsługi transakcji
Franku, Czy możesz się odnieść do moich wątpliwości, jakie wyraziłem 25.02. - nie otrzymałem odpowiedzi, watpliwości ciągle zostają Być może na którymś temacie forum podobną wątpliwość już ktoś wyraził, niemniej jednak pozwolę sobie zapytać (jako urodzony sceptyk): jak w praktyce ma wyglądać transakcja zakupu franków? Portal ma info nt wielkości zapotrzebowania i co dalej? 1. raty każdy płaci w innym dniu - kiedy będą kupowane franki? bo jeżeli dla każdego płacącego w innym dniu to nie mamy potencjału skumulowanego w jednym czasie ale rozłożonego na 30 dni co już nie daje siły przebicia (nie widzę sensu kupowania 1.08 franków na ratę płatną 25 bo ryzyko "popłynięcia" na kursie jest takie, że nawet wyższy spread w banku niegroźny) 2. o ile się orientuję banki nie dysponują co do zasady frankami, bo na rynku międzybankowym ich nie ma, a jak są to są bardzo drogie - stąd właśnie wyższe spready teraz niż rok temu - więc skąd pewność, że któryś bank zdecyduje się na sprzedaż CHF 3. jeżeli bank x zarabia na spreadzie 5% w górę od kursu średniego i po tym kursie obsługuje kilka tysięcy kredytów to jaki ma mieć interes w sprzedaży po niższym spreadzie franków potencjalnie na obsługę własnych kredytów (pomniejszenie własnego zysku?--> czyli banki z dużą ilością kredytów w CHF odpadają z licytacji [?]) 4. żeby kupić franki trzeba zgromadzić i przelać do banku złotówki - jak ta transakcja ma sie odbyć? jaką mam mieć gwarancję, że moje 2000 złotych + kilkanaście milionów innych użytkowników nie wyparuje przed zakupem franków? 5. czy przelew kilku milionów złotych nie jest gratką dla hakerów? czy nie wymaga taka transakcja zgody nadzoru bankowego albo innej instytucji? Pozdrawiam

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 27.03.2009

Yrokez:
franek_kolasa:
Franku, Czy możesz się odnieść do moich wątpliwości, jakie wyraziłem 25.02. - nie otrzymałem odpowiedzi, watpliwości ciągle zostają Być może na którymś temacie forum podobną wątpliwość już ktoś wyraził, niemniej jednak pozwolę sobie zapytać (jako urodzony sceptyk): Jak w praktyce ma wyglądać transakcja zakupu franków? Portal ma info nt wielkości zapotrzebowania i co dalej? 1. raty każdy płaci w innym dniu - kiedy będą kupowane franki? bo jeżeli dla każdego płacącego w innym dniu to nie mamy potencjału skumulowanego w jednym czasie ale rozłożonego na 30 dni co już nie daje siły przebicia (nie widzę sensu kupowania 1.08 franków na ratę płatną 25 bo ryzyko "popłynięcia" na kursie jest takie, że nawet wyższy spread w banku niegroźny) 2. o ile się orientuję banki nie dysponują co do zasady frankami, bo na rynku międzybankowym ich nie ma, a jak są to są bardzo drogie - stąd właśnie wyższe spready teraz niż rok temu - więc skąd pewność, że któryś bank zdecyduje się na sprzedaż CHF 3. jeżeli bank x zarabia na spreadzie 5% w górę od kursu średniego i po tym kursie obsługuje kilka tysięcy kredytów to jaki ma mieć interes w sprzedaży po niższym spreadzie franków potencjalnie na obsługę własnych kredytów (pomniejszenie własnego zysku?--> czyli banki z dużą ilością kredytów w CHF odpadają z licytacji [?]) 4. żeby kupić franki trzeba zgromadzić i przelać do banku złotówki - jak ta transakcja ma sie odbyć? jaką mam mieć gwarancję, że moje 2000 złotych + kilkanaście milionów innych użytkowników nie wyparuje przed zakupem franków? 5. czy przelew kilku milionów złotych nie jest gratką dla hakerów? czy nie wymaga taka transakcja zgody nadzoru bankowego albo innej instytucji? Pozdrawiam
Yrokez, Tak jak słusznie zauważyłeś w obecnej formie KupFranki.pl zbiera jedynie deklaracje zapotrzebowania na CHF w skali miesięcznej ale i ujęciu globalnym. Poniżej odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytania, które jednak z oczywistych przyczyn (etap projektu i pełna jawność wypowiedzi) nie mogą być bardziej szczegółowe. Mam nadzieję, że jednak pomogą rozwiać rodzące się wątpliwości. Ad. 1) Z punktu widzenia platformy transakcyjnej jest mniej istotne kiedy masz termin płatności swojej raty, istotniejsze jest kiedy będziemy kupować CHF, EUR, USD. Zakładamy że będą to transakcje typu spotowego (po danej zaakceptowanej przez Ciebie cenie). Akceptując daną cenę np. franka kupujesz określoną przez Ciebie kwotę 500, 1000 czy np. 5000 franków. Akceptujesz dany kurs. Transakcje będą miały jasno określone reguły aby ograniczyć możliwości spekulacyjne obrotu walutami. Zatem w skrócie: wiesz ile kosztuje, kupujesz, masz, płacisz ratę/raty swojego kredytu. Pomijając cenę waluty, zyskujesz coś znacznie ważniejszego - pewność tej ceny i możliwość czasowego wyeliminowania ryzyka kursowego dla obsługi swojego kredytu walutowego. Ale o tym już kilkakrotnie mówiłem. Ad. 2) Masz częściowo rację ale jak zwykle jest jakieś ale. Nigdzie nie mówiłem, że ograniczamy się jedynie do banków działających w Polsce oraz, że jedynie do banku jako takiego... Jedynie tak jak pisałem na ostatnim blogu z 25.03 mogę jeszcze raz potwierdzić, że rozważane przez nas rozwiązania zapewniają już na chwilę obecną obsługę naszych potrzeb zakupowych na poziomie ok. 100 mln. franków miesięcznie, więc mamy jeszcze spory zapas przy obecnej puli zapotrzebowania miesięcznego na poziomie kilku mln. franków. Ad. 3) Nawet banki mogą godziwie zarobić na sprzedaży walut w cywilizowany sposób z jasno określonym spreadem. Analizowane obecnie przez nas rozwiązania są dostępne na światowych rynkach finansowych i są zorganizowane w nieco innych sposób niż to widzisz. Jednak wszystko w swoim czasie. Ad. 4) Masz rację, dla zapewnienie rachunków on-line jest potrzebna instytucja bankowa. Posiadać ona musi stosowne zabezpieczenia oraz spełnić wszystkie wymogi prawne prawa europejskiego w zakresie działalności bankowej. Zatem gwarancję, że pieniądze "nie wyparują" będziemy mieli takie same jak w przypadku każdego banku który oferuje rachunki on-line. Wszyscy którzy korzystają z e-bankowości wiedzą zapewne że jeżeli nie dadzą nikomu obcemu swoich haseł, komórki (sms- kod) ew. karty (jeżeli mają) to są nikłe szanse, że pieniądze z ich konta wyparują. Co do samej transakcji już o tym pisałem NIKT NIE BĘDZIE PRZELEWAŁ NAWET 1 PLN na konto KupFranki aby kupić CHF, EUR, czy USD. Model ogólny wygląda tak: widzisz ile kosztuje -> akceptujesz cenę-> kupujesz-> generowany jest numer transakcji oraz podsumowana łączna cena z przeliczeniem na PLN-> wykonujesz przelew tytułem tej transakcji na konto instytucji sprzedającej-> po zaksięgowaniu kwoty na rachunku sprzedającego zakupiona przez Ciebie pula CHF, EUR, USD jest przelewana na Twój rachunek walutowy ->masz walutę na obsługę swojego kredytu, raty lub wielu rat na przyszłość oraz co najważniejsze oszczędzamy na spreadzie, ponieważ pomimo że kupować będziemy w innych terminach w miesiącu istnieje możliwość agregacji zakupowej dającej nam oszczędność spreadową. Ad. 5) Patrz ad.4. Na koniec polecam korzystanie z wyszukiwarki wątków w ramach forum, można łatwiej znaleźć czy dana kwestia była już poruszana na forach, czy były komentarze. Z pozdrowieniami Rafał Łyczek vel franek_kolasa

Edytowano w 16.03.2012
  • Statystyki: 39 Posty | 14582 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna

• Właściciel serwisu