mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Kupno CHF - spłata bezpośrednia w CHF

link this post Dodano w 04.08.2011

Witam

Jak wygląda obecnie sprawa bezpośredniego spłacania raty kredytu w CHF.

Czy ktoś już to przerabiał to. Jakie są prowizje przy wpłącaniu waluty w okienku banku.

A co z ulgą odsetkową.

Posiadamy pakiet Srebrny. Jest tam podczepiony rachunek w CHF.

Może polecacie inny pakiet do prowadzenia rachunku w (obecnie) BNP Paribas.

pzdr.

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 06.09.2011

Zalezy o ktory bank konkretnie pytasz.

W dawnym Fortis (obecnie BNP Paribas) od razu bylo konto walutowe zalozone, a wplacanie CHF nie wiazalo sie z zadnymi dodatkowymi prowizjami.

Nie wiem jak obecnie, bo juz nie wplacam CHF.

link this post Dodano w 21.09.2011

Ja kupiłem franki przez internet.

Taniej niż w kantorze.

Bez biegania.

Bez opłat.

SUPER !!!

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 26.09.2011

Też dokonałem przelewu z kantoru internetowego 20-09

Nie widzę jak na razie opłaty za przelew przychodzący w CHF!

Jak do końca miesiąca nic nie potrącą, to w końcu faktycznie uznam, że

kantory klasyczne -głównie za to że porafią "nie mieć" franka SZCZEGÓLNIE gdy kurs dołuje

stają się przeżytkiem.  A w Internetowych kantorach jak na razie nie widziałem problemu.

P.S.

Sprawdziłem po 1-10-2011 brak opłat !!
Już wykonałem drugi przelew . Stosuję pewien algorytm zakupu - z podziałem po 50% co daje trafienie min 1 w "dołek" .

Krzysztof

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 09.10.2011

"Stosuję pewien algorytm zakupu - z podziałem po 50% co daje trafienie min 1 w "dołek" "

Mógłbyś dokładniej opisać ten algorytm?

Też myślę o kupowaniu franków i zastanawiam się jak zoptymalizować koszt zakupów.

Edytowano w 16.03.2012
link this post Dodano w 20.10.2011

Nie ponoszę odpowiedzialności z zastosowanie tej uproszczonej reguły:
Oczywiście trzeba mieć PLN na min 1 miesiąc przed spłatą raty.

Algorytm przybliżony opiera się na wykresie kursu średniobankowego NBP z Interii i
1) stwierdzeniu: nie wiem jakie będzie minimum ,

Jednak jeżeli były dwa dołki (lub trzy- głębszy odrzucamy) w przeciągu ostatnich trzech miesięcy i jeden z tych dołków wystąpił w ostatniej połowie miesiąca, to oczekiwanie na realizację zakupu (przy poziomie płytszym (+1gr) z tych 2 dołków)  jest wysoce prawdopodobna (sprawadz 5/6).

2) Aby zachować zdolność zakupu przy jeszcze niższej wartości niż wskazany dołek z pkt.1 realizujemy zakup tylko 50% wartości raty  (I podrata)

3) Jeżeli natępnie był spadek poniżej dołka zakupu I podraty (min 4 gr a z ryzyk. 8gr) i cena się ustablizowała min przez 2 dni to kupujemy drugie 50% (II podrata).

Jak wcześniej podałem umożliwia to prawie zawsze trafienie z jedną z tych dwóch podrat w dołek w danym miesiącu. Oczywiście cena całej raty (I podrata +II podrata) wychodzi średnio gorsza o 4 do 6 gr niż dołek – ale  coś za coś –lepszy rydz jak nic.

Nie podam sposobu zakupu II podraty, gdy cenia rośnie po zakupie I podraty (czyli trafienieu w I dołek), bo nie jest tak PEWNY . Jest też zbyt złożony - czasochłonny, (analiza szybkości narostów na dzień i szacowanie czy warto czekać na spadki – uzależnienie tego od ilości dni do spłaty) za dużo opisu i warunków. To już pan sobie sam powinien wypracować.

Czy jest to metoda dobra? Oceń sam:  gdy średniobankowy kurs NBP za CHF  przekroczył 4 zł, Mój najgorszy zakup sierpień (średni całej raty) to 3.59 Za wrzesień 3.57 za październik 3,55, za listopad będzie 3.51 (tu nieco się pośpieszyłem mogłobyć lepiej o ok. 3 gr).

P.S.

Podaję podstawowy sposób, gdyż uważam że tylko wtedy portal kupFranki będzie wpływać na obniżkę kursu CHF, gdy udostępni użytkownikom, nie tylko możliwość zakupu na określony próg (jak wspomniany już kantor) ale da możliwość definiowania bardziej złożonej analizy kursu (np próbę - wrunkowania od ceny ostatnich "n" dołków -[za zdefinowany czas] oraz od szybkości spadków (lub niestey wzrostów)- i definowania z tego progu zakupu raty CHF (lub półrat) ). 
Ponieważ tylko wtedy frankowcy- jak kupią tanio w dołkach (chociaż pół raty), nie będą panikowali, podbijając niepotrzebnie kurs koniecznością zakupu na początku miesiąca.
Na to jednak trzeba mieć koniecznnie zawsze rezerwę PLN, min 1 mieś przed spłatą raty, aby korzytne zmiany kursu wyłapać.

P.S.2

Trochę dywagacji.
Pragnę zwrócić uwagę, że kurs NBP 2-krotnie "uderzył" o ~3,40 (kupno CHF w kantorze 3,405 ), jezeli po trzecim razie nie będzi wyraźnego spadku min o 3gr to oznaczać będzie że prawdopodbnie do rozpoczęcia euro już więcej nie spadnie. Wiadomo że przyjeżdżający (zukup Zł) mogą wymusić jeszcze trochę spadek ale w trakcie euro będziamy notować prawdopodobnie ostatnie poważna minima CHF.  Ponieważ ostatnie zwyżki CHF  pow 3,55 trwały od lipca 2011 do stycznia 2012 (6 mies). To ja zamieżam skumulować przy zakupie na poziomie 3,4 tyle rat, aby wystarczyło na nastepne 6 mies po euro. Zwracam uwagę, że da to więcej niż trzymanie tych PLN na lokacie przez nastepne 6 mies. Ponieważ liczę, że na 1000zł- szacuję że zaoszczędzę ok 30zł (max) to daje to na rok  30*12=360zł. Zatem teroetycznie zyska się jak na lokacie 36% od 1000zł. Ale ponieważ nie wiem jakie będą zmiany kursu (może spadnie czasem poniżej 3,4 ale niedużo o 5 gr ) jednak w większości będzie pow. o 3,55) to szacuję że 18% to jest to PEWNY mój Zysk. Co Wy zrobicie ja nie wiem - wiem co Ja zrobię.
PS.3
Pamiętajcie że w ten sposób też odziaływujecie na kurs CHF (jak będzie wysoki nie kupujecie- czyli nie podbijacie) .... to na razie tyle....

Edytowano w 16.03.2012
  • Statystyki: 6 Posty | 141 Wyświetleń

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

• Szukaj:

• Nazwa serwisu

kupfranki.pl
    inicjatywa społeczna

• Właściciel serwisu