mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Spread - co to jest?

Nowości

Spread - co to jest?

SPREAD to różnica między ceną kupna danej waluty a ceną jej sprzedaży. Każdy bank ustala je samodzielnie ma jednak obowiązek (od IV. 2009) informowania klientów o jego wysokości i sposobie jego obliczania.

Decydując się na kredyt w walucie, prawie każdy bank przeliczy kwotę wypłaconego kredytu w PLN po swoim kursie KUPNA, jest poniżej lub zdecydowanie poniżej kursu rynkowego (międzybankowego).  Natomiast kiedy będziesz płacił/a co miesiąc raty lub będziesz chciał/a spłacić kredyt to bank należną kwotę  wyrażoną w walucie będzie przeliczał po swoim kursie SPRZEDAŻY.  Różnica między kursem kupna a sprzedaży danej waluty to właśnie SPREAD WALUTOWY.

Brak uregulowań prawnych daje jednak bankom szerokie pole do realizacji dodatkowych, ukrytych zysków spreadowych. Dla tego istotne jest abyś porównując oferty kredytowe brał pod uwagę nie tylko „oficjalną” niską marżę i wysokość raty. To bez problemu znajdziesz w reklamach musisz mieć jednak świadomość na jakich poziomach bank określa przelicznik ceny KUPNA waluty, ponieważ im będzie on niższy, to większą kwotę w  EUR, czy Franku będziesz miał/a do spłacenia.

Dodatkowo, bardzo istotne jest abyś już w umowie kredytowej zagwarantował/a sobie prawo do bezpośredniej spłaty kredytu, walutą. Możesz to zrobić  zgodnie z Rekomendacją S II KNF od 01.07.2009 a bank nie powinien ci tego odmówić. Dodatkowo bank nie powinien  obciążyć  cię żadnymi dodatkowymi opłatami które z pewnością znajdziesz w tabeli opłat i prowizji. Powinien otworzyć  BEZPŁATNY, techniczny rachunek walutowy, powołany w celu obsługi spłat twojego kredytu.  Jedynie samodzielnie kupując walutę, będziesz miał większy wpływ na koszty związane z jego obsługą. Tym którzy spłacają walutowe kredyty hipoteczne polecam wzór wniosku o zmianę sposobu spłaty kredytu, opracowanego na KupFranki.pl

Jest to bardzo istotne, ponieważ banki zmieniają poziom spreadów. Zatem kiedy już się skończy jesienna, intensywna  reklama i promocja kredytów walutowych i ich sezon sprzedażowy, to banki przesuną widełki spreadowe i zwiększą zysk z kredytu w ten prosty/prostacki sposób. Ty natomiast  swój kredyt  będziesz spłacał/a  przez następne naście lub dziesiąt lat.

Jak wyglądają spready w bankach możesz porównać na www.spred.pl

 Tags Tagi: kredyt walutowy, spread

Komentarze

 • Nie zostały dokonane jeszcze żadne wpisy na tej tablicy

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  kupfranki.pl
  inicjatywa społeczna

 • Właściciel serwisu

  rafal_lyczek

 • Utworzono dnia

  05.02.2009

 • Użytkownicy

  18355

 • Język

  polski

powered by mixxt
 • v1.1.1
 • (highfive)